KLİNİKLER
Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı
MİKROBİO. VE ENFEK. HAST.
19 Nisan 2021, Pazartesi
Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı

Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Eralp Arıkan.

Anabilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı, şubat 1969 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki öğrencilerin Diyarbakır’a nakilleri ile eğitime başladı. Anabilim dalımızın ilk kurucu başkanı, aynı zamanda kurucu dekan olan merhum Prof. Dr. Sabahattin Payzın hocamızdır. İlk asistanları da ben ve Mustafa Gürel’dir. Prof. Dr. Sabahattin Payzın’ın, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki görevine dönmesi sonucu Anabilim Dalı Başkanlığı görevini merhum Prof. Dr. Hasip Kurtpınar, 13.07 1981 tarihinde yaş sınırından emekli oluncaya kadar yürüttü. Anabilim dalı başkanlıklarını sırasıyla Prof. Dr. Recep Bingöl, ben ve Prof. Dr. Ömer Mete yürüttü. Anabilim dalımızın şu anki başkanı benim.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuzda 7 profesör, 1 doçent ve 1 yardımcı doçent bulunuyor.

Asistan sayınız nedir?
Anabilim dalımızda araştırma görevlisi kadrosunda 8 uzmanlık öğrencisi ve 3 de doktora öğrencimiz görev yapıyor.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Rutin hizmetler, Merkez Laboratuvarı’nda yürütüldüğü için anabilim dalımızda 1 biyolog, 1 teknisyen yardımcısı, 3 hizmetli ve 1 sekreter bulunuyor.

Anabilim dalınıza yeni giren asistanlar ve uzmanlar döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Maaşın döner sermaye kayıtlı pay matrahının yüzde 100’ü oranında döner sermaye ödeniyor. Bu da yaklaşık 450 YTL’dir.

Rotasyon uygulamanız nasıl yapılıyor?
Rutin işlemler, Merkez Laboratuvarı bünyesinde yapılıyor. Burada bakteriyoloji, mikobakteri, ELISA, parazit, mikoloji bölümleri bulunuyor. Anabilim dalımız bünyesinde moleküler tanı, IFA ve araştırma laboratuvarı bulunuyor. Asistanlar birer aylık rotasyonlar şeklinde çalışıyor.

Eğitim programınız nedir?
Tıp Fakültesi 1, 2 ve 3. sınıf öğrencilerine, Atatürk Sağlık Hizmetleri Yüksek Okulu 1. sınıf öğrencilerine, Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu 1. sınıf öğrencilerine, Diş Hekimliği Fakültesi 2. ve 3. sınıf öğrencilerine mikrobiyoloji dersleri verilmektedir. Doktora ve uzmanlık öğrencilerine halen 4 yarıyıllık bir eğitim programı uygulanmakta ve bu süreçte asistanlar öğrenci ders ve pratiklerine de katılmaktadırlar.

Tıbbi araç-gereç durumunuz nedir?
Anabilim dalımızda rutin hizmet ve ileri araştırmalar için gerekli temel ekipmanlar bulunuyor.
Kültür bölümünde phonex identifikasyon ve Bactec kan kültürü cihazı, tüberküloz için Bactec 460 cihazı bulunuyor. Moleküler tanı laboratuvarında ABI PRISM 7700, 9700 (Applied Biosystems) ve ABI PRISM 310 sequence cihazı var. Ayrıca IFA laboratuarımız da mevcut.

Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Özellikle son yıllarda ulusal ve uluslararası dergilerde yayın sayımız arttı. 2004 yılında 5 ulusal, 8 uluslararası makale yayımlandı.

Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Anabilim dalı olarak, imkanlar ölçüsünde kongrelere bildirili olarak katılmaya özen gösteriyoruz. 2004 yılında ulusal kongrelerde 14, uluslararası kongrelerde de 1 bildiri sunuldu. Ayrıca 2005 yılında hepatit B ve C’de moleküler tanı ve önemi adlı 1 konferans, dezenfektan ve dezenfeksiyon eğitim semineri düzenlendi.

Anabilim dalınızı seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Tıbbi mikrobiyoloji bir temel tıp branşı olması nedeniyle, anabilim dalımızı daha çok laboratuvar çalışmasına ilgi duyan, bilimsel ve araştırıcı kişiliğe sahip olan kişilerin seçmesini öneriyoruz.

Teşekkürler. 23.01.2006
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer