KLİNİKLER
Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Genel Cerrahi Kliniği
GENEL CERRAHİ
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Sağlık Bakanlığı Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Genel Cerrahi Klinik Şefi Prof. Dr. Metin Aydın.

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Cerrahi kliniği, Konur Sokak’ta bulunan ve Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) Hastanesi bünyesinde 1953 yılında kurulmuştur. Kliniğimizin kurucusu, 2 dönem milletvekilliği de yapmış olan Op. Dr. Hüsrev Polat’tır. Daha sonra Rüzgarlı Sokağa taşınan kliniğimiz, 1964 yılından beri SSK Ankara Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde hizmet vermeye devam etmektedir. Hastanelerin, Sağlık Bakanlığı’na devredilmesiyle birlikte 19 Şubat 2005’te hastanemizin adı Sağlık Bakanlığı Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak değişmiştir.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
1953 yılında kurulan kliniğimizde, kuruluşundan bu yana asistan eğitimi verilmektedir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Kliniğimiz, akademik kadrosu, 1 klinik şefi, 2 klinik şef yardımcısı, 1 başasistan, 4 uzman ve 6 asistan olmak üzere toplam 14 kişiden oluşuyor. Bunlar; hastane başhekimi ve klinik şefi olan ben Prof. Dr. Metin Aydın, klinik şef yardımcılarımız Op. Dr. Tevfik Küçükpınar ile Doç. Dr. Mesut Atlı, başasistan Op. Dr. Gündüz Tunç, uzmanlar ise Op. Dr. Kemal Yandakçı, Op. Dr. Oğuz Hasdemir, Op. Dr. İbrahim Dural, Op. Dr. Köksal Bilgen.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Kliniğimizde, Yüksek Hemşire Fatma Kenanoğlu sorumluluğunda 5 hemşire, 5 hizmetli, 1 pansumancı ve 2 sekreter arkadaşımız yardımcı personel olarak görev yapıyorlar.

Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
Kliniğimizde, toplam yatak sayımız 36 adet. Yataklarımızın doluluk oranı ise yüzde 100’e yakındır. Cerrahi girişimler ,kliniğimize tahsis edilen ameliyat masasında haftanın her günü yapılmaktadır. Kliniğimizin denetiminde Dışkapı Merkez ve Etlik Semt Polikliniği’nde uzman doktorlarımız faaliyet göstermektedir. Ayrıca ayda yaklaşık 10 gün acil serviste hasta karşılanmaktadır.

Yıllık poliklinik ve ameliyat sayınız ortalama ne kadar?
Kliniğimiz, poliklinik ve ameliyat sayısı olarak yoğun bir tempoda hizmet sunmaktadır. Sayı verirsek, yıllık poliklinik sayımız 20 bin civarında, acil vakalarla birlikte ameliyat sayımız da 1500’ü bulmaktadır diyebiliriz.

Bir asistan eğitimi boyunca ortalama kaç ameliyat yapıyor?
Alanımız yoğun bir eğitim gerektirmektedir. Bu nedenle, asistanlarımızın eğitimlerinde büyük bir titizlik gösteriyoruz. Bu eğitimin en önemli bölümlerinden biriside girişimlerle ilgili. Bu nedenle kliniğimizde, bir asistanın eğitimi süresince acil girişimlerle birlikte ortalama 1000 ameliyat yapılmaktadır.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Serviste, her gün bir asistan nöbetçi kalmaktadır. Asistanlar, birinci yıl 10-12, ikinci yıl 8, üçüncü yıl 6 ve dördüncü yıl 3-4 nöbet tutmakta. Uzmanlarımız, ayda ortalama 3 gün acil nöbetçisi olmaktadır.

Eğitim programınız nedir?
Sabah ve akşam viziteleri sırasında yapılan hasta başı eğitimleri dışında her cuma sabah 08.00 ile 09.00 saatleri arasında ameliyat öncesi ve sonrası hasta tartışmaları yapılmakta, dönüşümlü olarak makale veya seminer anlatılmaktadır.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı? Biriminizde standart asistan karneleri uygulanıyor mu?
Kliniğimizin, çekirdek eğitim müfredatı vardır. Standart asistan karneleri uygulanmaktadır.

Rotasyon uygulamanızı nasıl yapıyorsunuz?
Asistanlarımız, 2 ay göğüs cerrahisi, 2 ay patoloji ve 2 ay ortopedi, 1 ay anestezi, 1 ay üroloji ve 1 ay da kadın hastalıkları ve doğum rotasyonları yapıyorlar.

Eğitimde kullandığınız araç-gereçlerle ilgili durumunuz nedir?
Kliniğimize ait bilgisayar, yazıcı, fotokopi makinesi ve faksımız vardır. Dijital projektör, slayt makinesi ve tepegöz cerrahi kliniklerince ortak kullanılmaktadır.

Tıbbi araç ve gereç durumunuz nedir?
Kliniğimiz, alanımız için gerekli araç ve gerece sahip bulunuyor. Kliniğimizde olağan cerrahi girişimler dışında, ileri laparoskopik cerrahi, özofagogastroduodenoskopi, rektoskopi, ERCP, transanal endoskopik cerrahi gibi özellikli girişimlere olanak sağlayan donanım mevcut.

Son bir yıldaki yurtiçi ve yurtdışı yayın sayılarınız nedir?
Birinci Genel Cerrahi Kliniği olarak son bir yıl içerisinde 2 yurtdışı, 2 yurtiçi makale ve 2 poster sunumumuz oldu.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Klinik olarak imkanlarımız dahilinde tüm arkadaşlarımızın kendilerini geliştirmeleri, mesleki ufuklarının daha da genişlemesi için yurtiçi ve yurtdışı bilimsel toplantıları izlemelerini, buralarda edindikleri bilgi ve becerileri diğer arkadaşlarımızla paylaşmaları konusunda özen gösteriyor ve destekliyoruz. Bu açıdan, yurtiçi ve yurtdışı cerrahi kongrelerinin büyük kısmına katılıyoruz.

Son 5 yılda istifa eden asistan var mı? Varsa sayısı ne kadar?
Kliniğimiz gerek çalışmaları gerekse çalışanları açısından son derece istikrarlı bir çizgi izlemektedir. Bu tabii ki kliniğimizde görev yapan tüm arkadaşlarımızın üstün gayret, çalışma azmi ve fedakarlıklarıyla mümkün olmaktadır. O nedenledir ki kliniğimizde bu tür bir konu sorduğunuz şekilde vuku bulmamıştır.

Yeni katılan bir asistan veya uzman döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Hastanemizde her kliniğin aylık performansına göre ve her ay değişen oranlarda ek ödemeden yararlanabilmektedirler. Döner sermayeden alınan miktar, kurumlardan ödemelere, hastane kalite çalışmalarına, part-time ya da full-time çalışmaya ve klinik performansına göre değişmektedir.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Kliniğimize yeni katılacak asistanlarımıza şunu söylemek isterim. Kliniğimiz, deneyimli kadrosu, geniş ameliyat yelpazesi, demokratik ve bilimsel ortamıyla, asistan arkadaşlarımıza iyi bir cerrahi eğitim olanağı sağlayacaktır.

Teşekkürler. 06.02.2006
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Serdar sönmez (İş sahibi)
23.05.2017 18:19:56
Çok saçma hastane ben 7 gündür bekliyorum bi amaliyat olamadım gereken şikayet leri hep yapacağım nalet olsun cerrahinizede hastanenizede kötü hizmet
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer