KLİNİKLER
Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği
KARDİYOLOJİ
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Sağlık Bakanlığı Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Klinik Şefi Doç. Dr. Ramazan Akdemir.

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Kliniğimiz, ilk önce SSK döneminde SSK Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Birinci Dahiliye Kliniği (Klinik Şefi Sayın Prof. Dr. Cavit Kocakavak) bünyesinde bir kalp merkezi olarak çalışmaya başlamış. SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı’na devrinden sonra hastanemizin yeni adı S.B. Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi oldu. Kardiyoloji Klinik Şefi olarak atanmamla Başhekimimiz Prof. Dr. Metin Aydın’la birlikte Kardiyoloji Kliniğimiz 11 Kasım 2005 tarihinde kurulmuştur.


Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Kardiyoloji kliniği son 6 aydır asistan eğitimine başlamıştır. İlk önce dahili branşların gerekli kardiyoloji rotasyonlarını tamamlamak üzere eğitime başlamıştır. Nisan 2006 TUS’uyla 4 adet asistan gelmesini bekliyoruz. Kliniğimizde toplam 15 asistana ihtiyaç var. Zaman içinde bu sayıya ulaşılacağı planlanmaktayız.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Şu anda kliniğimizde bir klinik şefi ve bir adet de uzman doktor mevcut.

Hemşire ve yardımcı personel durumunuz nedir?
Kliniğimizde toplam 12 hemşire mevcut. İlaveten 2 adet koroner anjiografi teknisyeni, 2 adet ekokardiografi teknisyeni ve 2 adet eforlu EKG teknisyeni görev yapıyor.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranı nedir?
Kliniğimizde 14 koroner yoğun bakım ve 15 servis olmak üzere toplam 29 hasta yatağı mevcut. Doluluk oranı ise her zaman yüzde 100 olarak devam etmekte.

Yıllık poliklinik ve ameliyat sayınız ortalama ne kadar?
Yıllık ortalama poliklinik sayısı 30 bin; koroner anjiyografi sayısı 5 bin ve anjiyoplasti, kalıcı kalp pili, valvüloplasti sayısının da 2 bin civarında olması tahmin edilmektedir.

Bir asistan eğitimi boyunca ortalama ne kadar girişimsel işlem yapacak?
Kardiyoloji asistanı, asistanlık süresi bitene kadar Türk Kardiyoloji Derneği’nin belirlediği rakamlarda ekokardiografi, eforlu EKG, holter EKG, koroner anjiografi ve kalıcı kalp pili uygulaması gibi işlemleri yapacaktır. Ancak kliniğimizin kapasitesi ölçüsünde ilk asistanların birer uzman gibi çalışacağı ve söz konusu rakamların çok üzerinde işlem yapacağı görülmektedir.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Kliniğimiz, dahiliye klinikleriyle ortak nöbet tutulmaktadır. İlk yıl asistanları ortalama ayda 5-6 nöbet tutmaktadır.

Eğitim programınız nedir?
Her gün klinik şefi tarafından hasta viziti yapılmaktadır. İlaveten salı ve perşembe makale, çarşamba ve cuma günleri de seminer saatleri mevcuttur.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
İlk yıl 8 ay servis ve yoğun bakım, daha sonra dörder ay olmak üzere ekokardiyografi, eforlu EKG, holter EKG ve koroner anjiografi rotasyonları olacaktır. Son yıl asistanları ilaveten bir yıl koroner anjiyografi yapacaklar.

Biriminizde standart asistan karneleri uygulanıyor mu?
Evet uygulanıyor.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Göğüs hastalıklarından 3 ay süreyle, iç hastalıkları kliniklerinden 4 ay süreyle ve kalp damar cerrahisi kliniklerinden de 2 ay süreyle asistanlar kliniğimize rotasyona gelmekte. Kardiyoloji asistanlarımız da iki yıl kliniğimizde çalıştıktan sonra iç hastalıkları rotasyonuna çıkar. İlaveten kliniğimizde kardiyoloji rotasyonunu tamamlamak üzere diğer hastanelerden de asistanlar gelmekte.

Eğitimde kullandığınız araç-gereçlerle ilgili durumunuz nedir?
Kliniğimizde eğitim araçları yeterlidir. Halen bir koroner anjiografi, iki ekokardiografi, iki adet eforlu EKG cihazı mevcuttur. Ancak yıl sonuna kadar 2 adet koroner anjiyografi, 2 adet ekokardiyografi cihazı, bir adet 10 kaydedicili holter EKG ve 2 adet de eforlu EKG cihazı alımı bitmiş ve cihazlar kurulmuş olacak.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
Son bir yılda uluslararası hakemli dergilerde yayımlanan 20 makalemiz bulunmaktadır. Ayrıca 15 adet yurt içi basılmış yayın ve 20 kadar da ulusal ve uluslararası kongre bildirimiz mevcuttur.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Yılda 2 yurt içi ve 2 yurt dışı kongreye katılabiliyoruz. Asistanlarımızın da yılda 2 ulusal kongreye ve asistanlık süresi bitene kadar da en az 3 uluslararası kongreye katılmalarına özen gösterilmektedir.

Aranıza yeni katılan bir uzman ya da asistan döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Bir asistan 1000 ile 1500 YTL civarında ve uzman doktor da 4-4500 YTL döner sermaye payı almaktadır.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Kliniğimiz yeni kurulmakta olan bir kliniktir. Büyük bir hastanenin tek kliniğidir. Oldukça yüksek hasta kapasitesi mevcuttur. Mevcut eğitim olanaklarına ilaveten yeni alınacak cihazlarla ve yeniden organize edilmekte olan eğitici kadrolarıyla çok iyi koşullarda eğitim görecekleri bir kliniktir. Bununla beraber branşımız üstün bir görev anlayışı ve özveri gerektiren insan sevgisi ile mesleki anlayışın harmanlandığı bir branştır.
O nedenle kliniğimizi seçecek asistanların bu anlayış çerçevesinde tercihlerini yapmaları gerekmektedir. Teşekkürler. 22.05.2006
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer