KLİNİKLER
Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı
FARMAKOLOJİ
14 Nisan 2021, Çarşamba
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Tunçok.

Anabilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
Anabilim dalımız 1987’de Prof. Dr. Hasan Gacar’ın Anabilim Dalı Başkanlığı’na atanması ile kurulmuştur. 1990 yılında Prof. Dr. Gacar’ın emekli olmasından sonra Doç. Dr. Hülya Güven’in Anabilim Dalı Başkanlığı’nda kuruluş çalışmaları devam etmiştir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Anabilim dalımızın öğretim üyesi kadrosu 3 profesör, 1 doçent, 2 yardımcı doçent, 1 öğretim görevlisinden oluşmaktadır. Halen eğitim gören 5 tıpta uzmanlık ve 4 doktora öğrencisi bulunmaktadır.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Bir teknik eleman, bir sekreter ve iki yardımcı personelimiz bulunmaktadır.

Eğitim programınızı ve çalışmalarınızı anlatır mısınız?
Anabilim dalımızın bilimsel çalışmaları Temel Farmakoloji, Klinik Farmakoloji ve Klinik Toksikoloji alanlarında in vivo ve in vitro deneysel araştırmalar ile klinik araştırmalardan oluşmaktadır.
Anabilim dalımızda verilen hastane hizmetleri arasında tüm Türkiye’ye ve özellikle Ege Bölgesine hizmet veren, 1993 yılından bu yana 365 gün, 24 saat çalışan İlaç ve Zehir Danışma Merkezi ile güvenlik aralığı dar ilaçlarla tedavinin izlemi amacı ile 1992 yılından bu yana yürütülen kan ilaç düzeyi analizi, zehirlenme şüphesi olan hastalardan alınan örneklerden toksikolojik analizler bulunmaktadır. Uzmanlık ve doktora öğrencileri temel, klinik farmakoloji ve toksikoloji alanında dersler almakta, bu eğitim makale saati, Acil Tıp Anabilim Dalı ile ortak olarak yapılan multidisipliner toplantılar, İlaç ve Zehir Danışma Merkezi’nin olgu tartışma saatleri ve seminerlerle desteklenmektedir.
Anabilim dalımızın lisans ve lisansüstü düzeyde eğitim programları bulunmaktadır. Lisans düzeyinde tıp fakültesi öğrencilerinin eğitiminde dönem 1’den başlayarak dönem 5’e kadar görev alıyoruz. Fakültemizde uygulanan aktif eğitim programına uygun olarak eğitim programımızı modüller içinde öğrenme hedefi belirlenmesi, sunumlar, entegre uygulamalar, akılcı ilaç uygulamaları ve zehirlenmeler taskı (staj) içinde yürütüyoruz. Öğretim üyelerimiz Probleme Dayalı Eğitim oturumlarında eğitim yönlendiricisi olarak görev yapmaktadırlar. Lisansüstü eğitim programımız ise tıpta uzmanlık ve farmakoloji doktora programı olmak üzere iki bölümde yürütülüyor. Her iki programda eğitim alan öğrencilerimiz de tıp doktorlarından oluşmaktadır.

Rotasyon uygulamanız nasıl yapılıyor?
Uzmanlık öğrencilerimizin eğitimleri süresince 1 ay Acil Tıp ve 3 ay Nükleer Tıp Anabilim Dalında olmak üzere rotasyonları bulunmaktadır. Uzmanlık ve doktora öğrencilerimiz anabilim dalımızda verilen İlaç ve Zehir Danışma Merkezi ve laboratuvar analiz hizmetlerinde aktif olarak görev almaktadır.

Tıbbi araç-gereç durumunuz nasıl?
Araştırmalarımızı yaptığımız laboratuvar araç ve gereçleri üniversitemiz araştırma projeleri müdürlüğü ve TÜBİTAK tarafından desteklenen araştırma projeleriyle alınmaktadır. İnvitro organ banyolarımız, izole perfüze kalp sistemimiz, analitik araştırmalar için Gaz Kromatografi Kitle Spektrofometrisi sistemimiz bulunmaktadır.

Bilimsel yayın sayınız nedir ve kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Anabilim dalımızda yapılan araştırmalar ulusal ve uluslararası kongrelerde sunulmakta, çoğu yurtdışında Science Citation Index kapsamına giren dergilerde yayınlanmaktadır. Yılda öğretim üyesi başına 2-5 arasında değişen sayıda yurtdışı makale yayınlanmaktadır. Ulusal ve uluslararası kongreleri izlemeye çalışıyoruz. Ancak destek bulmakta zorlanıyoruz.

Anabilim dalınızı seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Farmakoloji Anabilim Dalı’nda uzmanlık veya doktora öğrencisi olmak isteyen tıp doktorları iyi derece İngilizce bilmek zorundadır. Araştırma yapmaya ve İlaç ve Zehir Danışma Merkezi’nde çalışmaya istekli olmalarını istiyoruz.

Teşekkürler.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
8
1) nur özduran yıldırım (çalışmıyorum)
27.02.2014 21:52:50
Gökhan bey ,ya da Gökhan abi diyeyim bana gerçekten çok emeği geçmiş,lupus hastalığımın ilerlememesini sağlamış,beni iyileştirip sağlıma yeniden kavuşturan,son derece babacan şevkatli çok iyi bir insan ve çok iyi bir dokturdur.Ben Gökhan beyle 2002 yılından beri hastılığım sebebiyle tanışıyorum.Şu anda evlenip Antalya'da oturduğum için kendisiyle yaklaşık 2 yıldır görüşmedik.Ama keşke bir Gökhan bey daha olabilseydi dünyada ve o da Antalya'da olsaydı diyorum.Ve kendisine başarılarının devamını diliyorum.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer