KLİNİKLER
Dr. Abdurrahman Yurtarslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi II. Cerrahi Kliniği
CERRAHİ ONKOLOJİ
18 Nisan 2021, Pazar
Klinikleri tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu Dr. Abdurrahman Yurtarslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi II. Cerrahi Klinik Şefi Doç. Dr. Uğur Berberoğlu

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Ankara Onkoloji Hastanesi 1962 yılında hizmete giren bir hastane. Genel Cerrahi Kliniği o yıllardan beri var. Eğitim kliniği haline dönüşmesi 1978’de olmuş. O dönem benim bu Hastanede çalışmadığım bir dönemdi. 1978 yılında benim çalıştığım kliniğe şef olarak Dr. Turhan Kozbek atanmış. Daha sonra 1990 yılına kadar Dr. Kozbek bu görevi yürüttü. Ben 1990 yılında klinik şefi oldum ve o tarihten bu yana bu görevi sürdürmeye çalışıyorum.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
1990 yılında, ben geldikten kısa bir süre sonra ilk asistanlarımız başladılar. Kliniğimizde o günden bu yana aralıksız olarak asistan arkadaşlara eğitim vermekteyiz.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Bizde bir klinik şefi, iki şef muavini, beş uzman ve dört asistan var şu anda. Aslında altı asistan vardı. İkisi yeni uzman oldular. Şu anda fiilen çalışan dört uzman var. Bu gurubun içerisinde üç tane de doçent var.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Klinik hizmeti veren, yataklı hizmet veren bölümdeki yardımcı sağlık personeli hemşire ve diğer yardımcı sağlık personeli açısından doğrusunu söylemek gerekirse çok büyük bir sıkıntımız yok. Dokuz hemşiremiz ve iki hizmetlimiz var. Tabii poliklinik için ayrı görevliler var, kendi ameliyat odamızla ilgili ayrı görevliler var. Dolayısıyla çok büyük bir personel sıkıntımız yok.

Eğitim programınız nedir?
Özellikle cerrahi branşlarda eğitim iki yönlüdür. Bir teorik faslı var bu eğitimin bir de ameliyathanede fiilen yapılan pratik tarafı var. Teorik tarafıyla ilgili vizitlerde, poliklinikte hasta başı eğitim süreklilik arz eden bir eğitim tarzı. Bunun dışında her çarşamba günü kliniğimiz içerisinde iki saatlik yıllık planlaması yapılmış bir eğitim saatimiz var. Bu eğitim programı içerisinde literatür saati, seminer, olgu sunumları, mortalite morbidite toplantıları ve panel başlığı altında sınıflanabilecek bir takım interaktif asistan panellerimiz var, Bunun dışında haftada bir yapılan tümör konseyleri de, asistanların sunduğu vakalar ve vaka tartışması şeklinde geçen cuma konseyleri de kuşkusuz eğitimimizin bir parçası.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Şu anda 25 yatağımız var. Yüzde 90’lar civarında bir doluluktan söz etmek yanlış olmayacaktır. Kimi zaman kanser hastalarının sirkülasyonu diğer iyi huylu hastalıklara göre daha yavaş oluyor. Yani yatış süreleri bazen uzayabiliyor. Ama doluluk oranımız yüksek olsa da yatak sıkıntımız yok.

Yıllık poliklinik ve ameliyat sayılarınız ortalama nedir?
Yıllık poliklinik sayımız 14 bin civarında. Bunun yanısıra küçük, orta ve büyük ameliyat sayımız da bin 800 civarında.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Hastanemizde 5 adet genel cerrahi kliniği olduğu için nöbet düzenlemeleri bu beş kliniğin asistanlarının kıdem sıralamasına göre yapılıyor. İlk iki yıl için nöbet sıklığı daha fazla. İlk iki yıl iki ila üç günde bir nöbet geliyor. Bu kıdem ilerlemesiyle birlikte azalıyor. Son yıl asistanları sanıyorum haftada bir nöbete düşüyorlar.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Çekirdek eğitim müfredatı şöyle. Türk Cerrahi Derneğinin hazırladığı bir rehber ilkeler kitapçığı var elimizde. Biz genel anlamda bu rehber ilkeler bütününe sadık kalmaya çalışarak yıllık eğitim programımızı hazırlıyoruz.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Beş yıllık genel cerrahi eğitimi sırasında toplam dokuz aylık bir rotasyon süresi var. Bu rotasyonlar kadın doğum, üroloji, ortopedi, patoloji, anestezi gibi Tababet Uzmanlık Tüzüğü’nde belirtilen standart rotasyonlar ve her asistan beş yıllık dönem içerisinde 9 ay süreyle bunları tamamlamak zorunda.
Bu rotasyonlar dışında asistanlarımızı gönderdiğimiz rotasyon yok. Geçmiş dönemlerde 10-15 yıl önce acil hizmetinin daha zayıf olduğu dönemlerde acil eğitimini daha verimli kılmak için Numune Hastanesine gönderiyorduk ama bugün böyle bir şey söz konusu değil. Bize diğer kliniklerden örneğin ürolojinin, ortopedinin, kadın doğumun asistanları kendilerinin de genel cerrahi rotasyonu zorunluluğu olduğu için, rotasyon için gelirler. Ancak Ankara Onkoloji Hastanesinde farklı olan bir nokta var. O da bu hastanede yapılan ameliyatların kimi zaman özellikli olması dolayısıyla başka genel cerrahi kliniklerinden süreleri kendi klinik şeflerince belirlenmek üzere daha nadir gözüken, daha karmaşık ameliyatlar için rotasyona gelen asistanlar olur. Bunun dışında yurt dışından özellikle Türk cumhuriyetlerinden yine Sağlık Bakanlığının denetiminde onkolojik cerrahi deneyimlerini artırmak için gelenler de oluyor.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
Aslında Ankara Onkoloji Hastanesi 2. Cerrahi Kliniği geçmişten beri yayın konusunda çok duyarlı bir klinik. Yurt dışı yayınlar bildiğiniz gibi özellikle doçentlik için aranır hale geldi. Dolayısıyla son 2007 yılı için bir rakam vermek gerekirse 2007’de toplam 9 yurt dışı yayınımız, 3 yurt içi yayınımız ve serbest bildirilerimiz var. Görüldüğü gibi söylediğim nedenden dolayı yurt içi yayınları biraz daha az. Bence tam tersi olmalı. Yurt içi yayınların da teşvik edilmesi lazım. Bu vesileyle bunu da dile getirmek isterim.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Yurt içi kongrelere asistan ve uzman düzeyinde katılımı yüreklendiriyoruz. Arkadaşlarımızın katılması konusunda çaba sarf ediyoruz. Yurt dışı kongrelere katılım ise ekonomik nedenlerden dolayı daha kısıtlı ama yine elimizden geldiğince, imkanlar ölçüsünde katılmaya gayret gösteriyoruz.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Genel cerrahi eğitimi, aslında hekimlik, özveri gerektiren bir meslek. Genel cerrahi nöbetleriyle çalışma temposuyla hasta profiliyle fedakarlık isteyen bir branş. O nedenle bizim alanımızı seçecek asistan arkadaşların ne istediklerini bilerek ve hedeflerini belirleyerek yol almaya çalışmaları gerekmekte. Ancak bu şekilde başarılı olabilirler diye düşünüyorum. Sıradanlığın önüne geçmenin yolu, bilimsel performansı artırmaktan ve her zaman yenilenmekten geçer. Bu da çalışmayı çok sevmekten, öncelikle de mesleğini ve insanları sevmekten geçer. Bunları göğüsleyebilecek tüm arkadaşlarımızı kliniğimize bekliyoruz.

Teşekkürler.
17/03/2008

Klinikte görev yapan akademisyen, uzman ve asistanlar:
Doç. Dr. Uğur Berberoğlu
Doç. Dr. Emin Yıldırım
Opr. Dr. Servet Çamlıbel
Doç. Dr. Hüseyin Altınyollar
Opr. Dr. Orhan Çelen
Opr. Dr. Hakan Mersin
Opr. Dr. Kaptan Gülben
Opr. Dr. Emel Başkan
Opr. Dr. Hakan Özdemir
Opr. Dr. Fikret İrkin
Asist. Dr. Murat Akbaba
Asist. Dr. Mete Yazı
Asist. Dr. Gökçe Acun
Asist. Dr. Volkan Kıraş
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer