KLİNİKLER
Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Kliniği
RADYASYON ONKOLOJİSİ
14 Nisan 2021, Çarşamba
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Kliniği Şefi Doç. Dr. Yıldız Yükselen Güney

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Ahmet Andiçen Hastanesi 23 Nisan 1962 tarihinde hizmete açılmıştır. Hastanenin poliklinik ve radyoterapi bölümlerini içeren ek binası 1965 yılında devreye girmiştir. Radyoterapi sezyum, orta voltaj X-ışını cihazları ve radyum iğneleri ile uygulanmıştır. 1967-1989 yılları arasında Etimesgut\'taki Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumundan kiralanan binada orta voltaj X-ışını cihazları tedavide kullanılmıştır. 1989 yılında Demetevler’de hizmete giren Ankara Onkoloji Hastanesinde Radyasyon Onkolojisi Kliniğinde günümüzün modern cihazları ile tedavi yapılmaktadır. Dr. Haluk Nurbaki ve Dr. Zeki Güran kliniğimizde uzun yıllar klinik şefliği görevini sürdürmüşlerdir. Dr. Zeki Güran’ın emekli olmasından sonra şeflik kadrosu yaklaşık 8 yıl boş kalmıştır. Ben bu kadroya Ekim 2008 tarihinde atandım.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Kliniğimiz 1985 yılından beri asistan eğitimi vermektedir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Bir klinik şefi, iki klinik şef yardımcısı var. Uzman hekim sayımız 26, Fizik mühendisi sayımız ise 12’dir.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Bölümümüzde yaklaşık yılda 4000 hasta tedavi edilmektedir. Ahmet Andiçen ve Demetevler Onkoloji Hastanesi olarak iki ayrı yerleşkede hizmet vermekteyiz. Bu iki yerleşkede 4 Kobalt 60, 3 Linak, 1 tanesi BT simülatör olmak üzere 3 Simülatör, 3 planlama sistemi ve 1 brakiterapi cihazımız bulunmaktadır. Ayrıca kurulumu tamamlanan “cyberknife (CK)” stereotaktik radyocerrahi cihazımız vardır. Bu cihazlarda çalışan toplam 65 teknikerimiz bulunmaktadır. Bu sayı çok gibi görünse de, vardiya usulü çalıştığımız için ancak yetmektedir. Ayrıca 3\'ü sorumlu hemşire olmak üzere toplam 23 hemşiremiz vardır.

Eğitim programınız nedir?
Daha önceki yıllarda çok da düzenli yürümeyen eğitim sistemimiz hekim arkadaşlarımın desteği ile son aylarda belirli bir düzen içerisinde yürümektedir. Pazartesi günleri kliniğimize rotasyona gelen arkadaşların seminerleri, salı ve cuma günleri o hafta tedavi ettiğimiz hastaların tartışılması ki bu asistan arkadaşlarımızın katıldığı ve interaktif olarak gerçekleştirdiğimiz bir eğitimimizdir, çarşamba KBB ve Medikal onkoloji kliniği ile ortak konseyimiz, Perşembe medikal onkoloji Kliniği ile jinekolojik tümörlerin tartışılması, perşembe günü ise danışmanın eşliğinde asistan makale ve seminerleri yapılmaktadır. Ayrıca yine çarşamba günleri hastanemizin tümör konseyleri olmakta, buna da tüm ekibimiz katılmaktadır. Oldukça yoğun bir eğitim programı yürütmekteyiz.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Kliniğimize ait 126 yatağımız mevcut. Biraz önce de söz ettiğim gibi biz iki ayrı yerleşkede hizmet vermekteyiz. Bunlar şu an içerisinde bulunduğumuz yerleşmemiz, diğeri de Ahmet Andiçen Hastanesinde. Yataklarımızın 76 tanesi Ahmet Andiçen Hastanesinde, 50 tanesi buradadır. Doluluk oranımız ise yüzde 100’e yakındır.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama nedir?
2008 yılında toplam 13 bin 755 olarak gerçekleşti. Yılda ortalama olarak 4 bine yakın hasta tedavi etmekteyiz.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Radyasyon Onkologlarının halen nöbet tutma zorunluluğu bulunmamaktadır. Uzman ve asistan hekimler icapçı olarak nöbet tutmaktadır.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Beni göreve başlayalı henüz 5 ay oldu ve bu dönemde 2 yeni asistan başladı. Radyasyon Onkolojisi Derneğinin önerileri, daha önce görev yaptığım eğitim kurumundaki uygulamaları göz önünde bulundurularak, hasta sayımız ve yataklı servislerimizin dikkate alınarak bir eğitim programı çıkartıldı. Yeni başlayan asistanlar ilk aylarda servise yatan hastaların takibi ve planlaması ve cihazları tanıma eğitimine başlıyorlar. Tüm eğitim programlarına katılıyorlar. Kıdem arttıkça poliklinik ve ayaktan hasta takip ve planlamasına geçiyorlar. Asistanlık süresince fizik bölümünde de rotasyonları bulunuyor.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Radyasyon onkoloğunun eğitim süresi 5 yıl. Bunun bir yılı rotasyonda geçmekte. Bu bir yıl içerisinde 3 ay nükleer tıp, 1 ay plastik cerrahi, 2 ay medikal onkoloji, 3 ay dahiliye, 3 ay radyoloji rotasyonu yaptırıyoruz. Bize ise radyoloji ve nükleer tıptan asistanlar rotasyona gelmekteler. Ankara’daki birçok devlet hastanesinden asistanlar rotasyona gelmekte.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
Son bir yılda 4 yurt dışı, 1 yurt içi yayınımız oldu. Daha önceki yayınlardan yaklaşık 15 tane de atıfımız bulunmakta.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Hem bilgilerimizi tazeleme hem de alanımızdaki meslektaşlarımızla bir arada bulunma imkânını yakalamak için kongrelere katılmayı elbette ki çok istiyoruz. Ankara’daki kongrelerin hemen hemen hepsine katılıyoruz. Ancak özellikle yurt dışındaki kongrelere katılmak çok kolay değil. Bunların pahalı olduklarını hepimiz biliyoruz. Eğer ki bizi arayarak davet eden firmalar olursa, o şekilde sponsor desteği ile bazı yurt dışı kongrelere katılabiliyoruz. Açıkçası tek tek firmaları arayıp bize sponsor olun demek de bizim kliniğimizin politikası değil. Ancak posterimiz, sözlü sunumumuz olduğunda idareden de destek alarak gitmeye çalışıyoruz.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Radyasyon onkolojisi çok da iyi bilinen bir bilim dalı değil. Asistan arkadaşlarca da yeni yeni tanınmakta. Ancak radyasyon onkolojisi inanılmaz gelecek vadeden bir bilim dalı. Radyasyon onkolojisini yazacak olan arkadaşlara şunu söyleyebilirim; bir kere onkolojik hastayla birlikte olacaklarını unutmamalılar. Çünkü onkolojik hastayla birlikte olmak çok da kolay bir iş değil. Bunun dışında radyasyon onkolojisi hem radyoterapiyi bilme anlamında, hem fizik bilgisi anlamında, hem radyo biyolojiyi bilme anlamında, bunun yanında eş zamanlı kemoradyoterapileri de çok sık yaptığımız için onkolojik ilaçları da bilme anlamında çok kapsamlı bir bilim dalı. Severek ve çalışmayı hedefleyerek bizim bölümümüze gelmelerini arzularım.

Teşekkürler.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer