KLİNİKLER
Dr. Muhittin İlker Acil Yardım ve Travmatoloji Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği
ORTOPEDİ VE TRAV
18 Nisan 2021, Pazar
Dr. Muhittin İlker Acil Yardım ve Travmatoloji Hastanesi Başhekimi, Ortopedi ve Travmatoloji Klinik Şefi Doç. Dr. Sacit Turanlı.


Kliniğinizi tanıtır mısınız?
Bu klinik 26 yatağı olan ve her tür ortopedik ve travmatolojik girişimlerin yapıldığı bir klinik. İki uzman ve altı asistanımız ile burada hizmet veriyoruz. Burası bir yandan hastaların tedavi edildiği bir klinik olmakla beraber, aynı zamanda bir eğitim kliniği. Haftanın iki günü ameliyat günlerimizde ortopedinin ve travmatolojinin her tür vakaları, eğitim vakaları yapılmakta. Bize sevkle gelen ileri vakalar da burada yapılmakta. Onun haricinde kliniğimizde eğitim çalışmalarımız var. Asistanlarımız ilgi duydukları konularda burada eğitim çalışmaları yapıyorlar. Kliniğimizde yatan hastaların ameliyat öncesi ve sonrası filmleri çekilerek arşivleniyor ve hastalar böyle takip ediliyor. Hastalarımız üçer kişilik odalarda yatıyor ve beş tane de özel odamız var.

Asistanların nöbet düzenlemeleri nasıl yapılıyor?
Bizde yeni başlayan bir asistan refakat nöbeti tutar. Bizim hastanemizde iki tane ortopedi kliniği olduğu için bir gün acile gelen hastalara birinci kat diğer gün acile gelenlere ikinci kat bakıyor. Altı asistan arkadaşlarımızın nöbetleri 30 güne uygun olarak dağıtılıyor. Asistanlar, nöbetleri eğitimlerinin bir parçası olduğu için zevkle tutuyorlar. Asistanlarımızın iyi eğitim almaları için çok hasta ve çok ameliyat görmeleri gerekiyor. Hastanemizin yoğun bir acil servisi var. Bu yoğun çalışma asistanlara hem teorik hem de pratik çalışma olanağı sunularak iyi eğitilmeleri sağlıyor.

Rotasyonların yer ve süreleri nasıl?
Ortopedi ihtisasında, genel cerrahi rotasyonu, fizik tedavi rotasyonu ve anestezi rotasyonu var. On ay genel cerrahi, iki ay anestezi ve iki ay da fizik tedavi şeklinde yapılmakta. Bunun dışında isteyen arkadaşlarımız anatomiye de rotasyona gidebiliyor. Burası asistan eğitimi için çok iyi bir klinik. Cerrahide önemli olan çok ve değişik sayıda hastalıkları görebilmektir.

Teknik donanım açısından kliniğinizi değerlendirir misiniz?
Kliniğin iç düzenlemesi daha yeni yapıldı. Hastaların yatakları ortopedik özelliğe sahip. Ameliyathanemizde bizim ameliyatları yapabileceğimiz teknik donanım mevcut. Artroskopimiz var. Artroskopi değişik bir sistemdir. Özel bir cihaz, enstrumantasyon gerektirir. Teknik donanım konusunda bir sıkıntımız yok.

Hasta sirkülasyonu hakkında bilgi verir misiniz?
Burada da hem sayı hem de hastalık çeşidi çok. Haftada en az iki omurga ameliyatı yapılıyor. Çok sayıda protez yapılıyor. Artroskopik girişimlerin her türlüsü burada yapılıyor. Pediatrik ortopedik cerrahi yapılıyor. Bazı hastaların ameliyatları sıkıntılı olmaz, çabuk taburcu edersiniz. Belli bir süre hem antibiyotik tedavisi almak hem de rehabilitasyon yapabilmek için burada kalır. Buraya gelen talep fazla olduğu için hastaları olabildiğince çabuk rehabilite edip göndermek yönünde çalışıyoruz. Fizyoterapistimiz hastayı ameliyat sonrasında hemen rehabilite ediyor.

Yurtdışı ile bağlantılarınız nasıl?
Arkadaşlarımızın kıdemleri arttıkça, ilgi duydukları alanlarda yurtdışına göndererek ameliyatları takip etme imkanı sunuyoruz. Onun dışında kongreleri takip etme ve bilgisayarlar aracılığıyla yurtdışı bağlantıları kuruyoruz.

Yerli ve yabancı bilimsel yayın durumu nasıl?
Klinikteki anlattığım bütün işlemlerin bilimsel dökümantasyonu yapılarak yayın için hazırlanıyor. Kliniğimiz henüz on aylık bir klinik ancak şu ana kadar yurtdışında çıkan bilimsel makale sayısı iki. Bu iyi bir sayı. Hazırlanan filmler, slaytlar var. Bunların hepsi yayın olacak. Yayın konusunda herhangi bir sıkıntımız yok.

Yardımcı sağlık personeli ilgili bilgi verir misiniz?
Gündüz ve gececi hemşireler olmak üzere toplam on hemşire var. Ayrıca bir hizmetli ve bir tıbbi sekreter var. Tıbbi sekreter konusunda sıkıntı çekiyoruz.

Eğitim programınız hakkında bilgi verir misiniz?Haftalık eğitim saatleri, günlük toplantılar yapılıyor. Asistanların eğitimleri ile ilgili olan küçük ip uçları, onları araştırmaya yöneltecek sorular şeklinde. Bunların hepsini eğitim programına dahil edebiliriz. Şu saatler arasında eğitim yapılacak diye bir şey yok. 7:30\'dan 18:00\'e kadar bir asistanın alması gereken eğitimler burada eksiksiz verilmeye çalışılıyor. Ayrıca konularında otorite sayılacak kişileri çağırıyoruz ve onlar asistanlara o konuları anlatıyorlar. Makale saatlerimiz oluyor. Uzmanlara belli makaleler veriyoruz. Onlar makaleleri anlatıyorlar ve biz makaleyi, konuyu tartışıyoruz. Dolayısıyla bu da eğitimin bir parçası oluyor. Cuma günleri ortopedi katında ameliyat yoktur. Dolayısıyla cuma günü eğitim günüdür. Ayrıca bizim bu iş için organize edilmiş kütüphanesi olan eğitim odamız var. Burada da çalışılıyor. Tıpta eğitim, ne olursanız olun bitmiyor. Biz asistanları eğitirken, onlar da bizi eğitiyor. Yani aktif bir eğitim süreci işliyor.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer