KLİNİKLER
Dr. Sami Ulus Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Cerrahisi Kliniği
ÇOCUK CERRAHİSİ
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu Dr. Sami Ulus Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Cerrahisi Kliniği Şefi Doç. Dr. Özden Tütün

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Kliniğimiz 1969 yılında Dr. Sami Ulus Çocuk Hastanesi Çocuk Cerrahisi Kliniği olarak kurulmuş 70’li yılların ortalarına doğru asistan eğitimine başlanmıştır. Kliniğimizin ilk şefi Doktor Lemi Ocaklılar’dır. 1978 yılında kendisi ayrıldıktan sonra Kliniğimiz 1983 yılına kadar şeflik vekaleten idare edilmiş ve zaman zaman da şefsiz kalmıştır. 1983 yılından sonra Kliniğimize ben şef olarak atandım. O günden bu yana bu görevi yürütmekteyim.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Kliniğimizde asistan eğitimi verilmeye 1983 yılında başlanılmıştır ve o günden bu yana da aralıksız olarak asistan eğitimi verilmeye devam edilmektedir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Kliniğimizin akademik kadrosu 1 şef, 2 şef muavini ve 3 başasistan olmak üzere toplam 6 kişiden oluşmaktadır.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Kliniğimizde 12 klinik hemşiresi ve 8 personel görev yapmaktadır. Bunun yanı sıra ameliyathanede de 7 ameliyathane hemşiresi ve 5 personelimiz bulunmaktadır.

Eğitim programınız nedir?
Her gün asistan ve başasistan viziti, şef viziti yapılmakta. Bir gün önceden belli olan günlük ameliyat programı ve ayrıca yapılan acil ameliyatlar ile haftada bir defa da seminer veya makale saatlerimiz bulunmaktadır. Bunlarla birlikte vaka tartışmaları yapmaktayız. Eğitimi programımız bu çerçevede düzenlenmiştir.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Kliniğimizde toplam 36 yatağımız bunuyor. Bu yataklarımızın doluluk oranı zaman zaman değişmekle birlikte yaklaşık olarak yıllık yüzde 86 civarında olmaktadır.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama nedir?
Yıllık poliklinik sayımız yıllık olarak ortalama 18 bin civarında gerçekleşmekte.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Birinci yıl asistanı gün aşırı nöbet tutmaktadır. İkinci ve üçüncü yıl asistanlarımız ise üç günde bir nöbete kalmaktalar. Gerektiği takdirde bu daha sık olabilmektedir. Dördüncü sene asistanı yine üç günde bir ve son sene asistanı ise üç yada dört günde bir nöbet tutmaktadır. Bu yoğunluk ve asistan sayısına göre değişmektedir. Asistanlarımız kıdemlerine göre nöbet tutmaktadır.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Çekirdek eğitim programımız mevcut diyebiliriz. Bunun dışında kendi tecrübelerimize dayanarak asistanlarımızı eğitmeye çalışıyoruz.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Yönetmeliğin gösterdiği rotasyon sürelerine göre bizim asistanlarımız genel cerrahiye, patolojiye, anesteziye, ortopediye ve ürolojiye rotasyona gidiyorlar. Bizi de sadece plastik cerrahiden üç aylığına asistanlar rotasyona geliyor.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
Son bir yılda klinik olarak sekiz yurt dışı yayınımız ve beş tane de yurt içi yayınımız oldu. Bunun dışında dokuz atıf ve dört tane de kongre bildirimiz oldu.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Gerek yurt içi olsun gerekse yurt dışı imkanlarımız ölçüsünde kongrelere katılıyoruz. Tabii yurt içi kongrelere katılabilmemiz mevcut imkanların çerçevesinde daha kolay olmakta. Yurtdışı kongreler biraz daha masraflı olması nedeniyle daha az katılabiliyoruz.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Yeni katılacak asistanlar isminden dolayı çocuk cerrahiyi çok kolay bir branş zannediyorlar. Aslında o kadar kolay bir branş olmadığını buraya geldikten sonra öğreniyorlar. Zorlandıkları için bizi sık sık terk etmek durumunda kalıyorlar. O bakımdan çocuk cerrahisinin kolay bir branş olmadığını bilerek gelmelerini istiyorum.

Teşekkürler.
12/05/2008

Klinikte görev yapan akademisyen ve uzmanlar:
Doç. Dr. Özden Tütün (Klinik Şefi)
Opr. Dr. Derya Erdoğan (Klinik Şef Yrd.)
Opr. Dr. Y. Hakan Çavuşoğlu(Klinik Şef Yrd.) Opr. Dr. İbrahim Karaman (Başasistan) Opr. Dr. Ayşe Karaman(Başasistan)

Opr. Dr. M. Kemal Aslan (Başasistan)

Asistanlar:
Dr. Muzaffer Erdoğan Dr. Mustafa Özçatal Dr. Beytullah Yağız Dr. Fethiye Canpolat Dr. İlker Sait Tuncer Dr. Elif Erten Dr. Ahmet Ertürk Dr. Canan Işıklar Dr. Özlem Balcı
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer