KLİNİKLER
Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Büyük Çocuk Kliniği
ÇOCUK SAĞ. VE HAST.
25 Kasım 2012, Pazar

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Büyük Çocuk Kliniği Eğitim Sorumlusu Uzm Dr. Ülker Ertan

 

 

Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Büyük Çocuk Kliniği

 

 

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Hastanemizin Büyük Çocuk Kliniği, 2-18 yaş arası çocukların yatırılarak izlendiği 22 yatak kapasiteli bir servistir. Büyük Çocuk Servisi, Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi kurulduğundan beri faaliyet göstermektedir. Önceleri iki büyük çocuk kliniği varken, yan dal servisleri açıldıktan sonra tek büyük çocuk kliniği olarak hizmet vermektedir.

 

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Hastanemiz kurulduğundan beri asistan eğitimi verilmektedir. Bugüne kadar yüzlerce çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı hastanemizde yetişmiştir, ülkemizin çeşitli yerlerinde hizmet vermektedirler.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Ben klinik şefiyim. Ancak bu unvan yaklaşık bir yıldır eğitim görevlisi olarak adlandırılmaktadır. Akademik kadromuz bir klinik şefi (eğitim görevlisi), iki uzman, dönüşümlü olarak çalışan biri kıdemli, diğerleri ilk yıl asistanı olmak üzere toplam dört asistandan oluşmaktadır.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Sorumlu hemşiremiz Ayça Dağdelen ve beraberinde sekiz hemşire, dört hizmetli olarak hizmet vermekteyiz. Yardımcı personel sayımız yeterli değildir. Ancak hemşireler ve diğer personel fazla mesai yaparak, fazladan nöbet tutarak açığı kapatmaktadır.

 

Eğitim programınız nedir?

İlk yıl asistanları Büyük Çocuk, Bebek-1, Bebek-2, Yenidoğan ve Enfeksiyon Kliniklerinde çalışırlar. İlk yıl asistanlarının bizim servisimizdeki rotasyon süresi üç aydır. Kıdemli asistanlar ise bir-iki ay çalışırlar. Kliniğimizde asistanlar yatan hastaların kabul, muayene, tedavilerinin düzenlenmesi, girişimsel işlemler ve izlemlerini uzman gözetiminde yaparlar. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez yatan hastaların tartışıldığı detaylı vizit yapmaktayız. Yoğunluğa göre haftada üç gün servis içi ders ve literatür sunumu yapılmaktadır. Ayrıca, Kliniğimizce hastane geneline yapılan olgu sunumları ve seminerler ile asistan eğitimine katkıda bulunulmaktadır.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Kliniğimiz 22 yataklı olup, farklı yatak kapasitesine sahip dört ayrı odada hasta izlemi yapılmaktadır. Ortalama yıllık 800-900 hasta yatırılarak izlenmektedir. Doluluk oranı yüzde 70-90 arasında değişmektedir. Servisimiz yakın zamanda tadilattan geçmiştir. Yatak doluluk oranımız mevsimlere, aylara göre değişkenlik göstermektedir.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Hafta içi her gün 08:00-17:00 saatleri arasında hastane poliklinik binası giriş katında 4 numaralı poliklinikte genel pediatri poliklinik hizmetleri sunmaktayız. Poliklinikte günlük ortalama 30 yeni hasta, yıllık 7 bin 500 hastaya poliklinik hizmeti sunulmaktadır. Gerekli görüldüğü hallerde hastalar diğer ilgili branş polikliniklerine yönlendirilmekte, yatarak tetkik ve tedavisi gereken hastalar ise servislere yönlendirilmektedir.

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?  İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Nöbet düzenlemeleri pediatri eğitim sorumlusu tarafından asistanların kıdem durumuna göre yapılmaktadır. İlk yıl asistanları ayda 12 nöbet tutar. Nöbet sayısı kıdem arttıkça giderek azalır.

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Çekirdek müfredatımız hazırlanmıştır ve uygulanmaktadır. Büyük Çocuk Kliniğimizde büyük çocuk hasta profiline göre eğitim verilmektedir.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Asistanlar genel pediatri servislerinde üçer ay, yan dal servislerinin her birinde bir iki-ay çalışırlar. Poliklinikte ise altı-dokuz ay çalışırlar. Asistanlık boyunca acil serviste ve kliniklerde nöbet tutarlar.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

Yurt içi ve yurt dışı yayın sayımız 10’dur.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Kongrelere yılda bir iki kez ağırlık genel pediatri kongreleri olmak üzere katılıyoruz. Bu kongrelerde kliniğimizin bildirileri uzmanlarımız ve asistanlarımız tarafından sunulmaktadır.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Türkiye’nin eski ve köklü hastanelerindendir. Türkiye’nin dört bir tarafından hasta kabul eden bir hastane olduğu için hasta profilimiz oldukça geniştir. Özverili çalışmak isteyenler, pediatriyi sevenler gelebilirler.

 

 

Ana Bilim Dalında görev yapan akademisyenlerin isim ve unvanları

 

Eğitim Görevlisi (Klinik Şefi) :

Uzm. Dr.Ülker Ertan

                   

Uzm. Dr.Nilgün Demirli Çaylan

Uzm. Dr.Melek Melahat Oğuz

 

Asistanlar:

Ast. Dr.Gökhan Ceylan

Ast. Dr.Cansu Altuntaş

Ast. Dr.Esra Bilici

Ast. Dr.Sevda Azimetli

Ast. Dr.Emel Aykan

Ast. Dr.Dilek Çiçek

 

Hemşireler:

Sorumlu Hemşire:   Ayça Dağdelen

Hem.Emrah Helvacı

Hem.  Özden Kıymaz Arslan

Hem.  Sema Zuhur

Hem.Şafak Akdeniz

Hem.İlknur Alseki

Hem.Solmaz Ünlü

Hem.Serpil Kılıç

Hem.Gülgün Gökkız

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer