KLİNİKLER
Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Çocuk Endokrinolojisi Kliniği
ENDOK. VE MET. HAST.
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Çocuk Endokrinolojisi Kliniği Şefi Doç. Dr. Zehra Aycan

METE GENERALOĞLU-ANKARA

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Dr. Sami Ulus Hastanesi Endokrinoloji Kliniği aslında 1989 yılında Prof. Dr. Tahsin Teziç tarafından kurulmuştur. Tahsin Bey Endokrinoloji Kliniğini kurduktan sonra, Klinik hem yatan hem de ayaktan hasta bakma hizmetini bugüne kadar sürdüregelmiştir. Ancak eğitim kliniği olma sıfatını 2000 yılında almış, Tahsin Hoca’nın emekli olmasıyla birlikte eğitim kliniği olma sıfatı bir süre ertelenmiş, 5-6 yıl kadar ara verilmiştir. Eylül 2008 tarihinde benim atanmam ile birlikte Endokrin kliniği tekrar eğitim veren bir klinik olarak hizmetine devam etmiştir. Şu anda hastanemizin hizmet ve eğitim anlamında büyük kliniklerinden biri durumundayız.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Kliniğimiz 2000 yılında Tahsin Hoca’nın klinik şefliğine atanmasıyla birlikte eğitim kliniği sıfatını almıştır. Fakat Hocamızın erken emekliye ayrılması nedeniyle, bu klinikte eğitime başlayan iki yan dal asistanı, eğitimlerini Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde tamamlayarak uzman olmuşlardır. İkinci klinik şefliği 2008 yılı Eylül ayında başlamıştır. Dolayısıyla kliniğimiz bir buçuk yıldır eğitim veren bir kliniktir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuzda şu an için sadece ben varım. Umarım bundan sonraki atamalarda gelecektir.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Yardımcı sağlık personeli kadromuz diğer klinikleri de dikkate aldığımızda oldukça yeterli. Burada endokrinoloji özel testlerini ve büyüme hormonları testlerini yapmak üzere 1 hemşiremiz görevli. Diyabetli hastalarımıza eğitim veren, son derece iyi yetişmiş 2 diyabet eğitim hemşiremiz var. Bunun dışında 1 sorumlu hemşiremiz ve 5 hemşiremiz var. Ayrıca 5 de hizmetli kadrosunda çalışan arkadaşımız var. Tabii gönlümüz bir de psikoloğumuz olsun istiyor. Bu düşüncemize başhekimlik de oldukça sıcak bakıyor. Sanırım yakında bir de psikoloğumuz olabilir.

Eğitim programınız nedir?
Burası bir bütün olarak ele aldığımızda çocuk hastalıkları konusunda bir dal hastanesi. Dolayısıyla hastanenin kendi eğitim programı var. Biz de hastanenin klinik şefliği olarak eğitim programlarına katkıda bulunuyoruz. Bu bir asistan eğitimi programı ve haftanın üç günü kürsü dersi şeklinde. Burada bizim endokrinoloji kliniği olarak anlattığımız 5-6 ders var, birkaç olgu sunumu var. Haftanın üç günü hastanenin genel eğitimine katılıyoruz. Onun dışında endokrinoloji kliniğimizde sadece endokrinoloji eğitimine yönelik haftada bir makale saatimiz, olgu tartışıyoruz ve seminer saatimiz oluyor. Makaleleri genelde yan dal asistanlarımız anlatıyor ve birlikte tartışıyoruz. Olgu sunumlarını yine asistanlarımız yapıyor ve birlikte tartışıyoruz. Semineleri ise de yan dal asistanlarımız da yapıyor, ben de yapıyorum. Birde hizmet içi eğitimi bizim için büyük önem taşıyor. Hizmet içi eğitimimizi tamamlamak içinde haftanın bir günü hemşirelerimizle ders yapıyorum.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Kliniğimizin şu an 15 yatağı var. Burada sadece endokrinoloji hastalarına hizmet veriyoruz. Yataklarımızın doluluk oranı yüzde 90 yüzde 100 civarında. Hatta zaman zaman hastanemizin diğer kliniklerine yatırdığımız ekstra hastalarımız da oluyor.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?
Biz yeni hasta yani poliklinik hastası olarak bin 200, bin 300 civarında hasta görüyoruz. Ayrıca 200-300 civarında da diğer bölümlere endokrinoloji sorunlarıyla ilgili konsültasyonlarımız oluyor. Ortalamamız ayda bin 500 hasta civarında.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Hastanenin geneli çocuk hastanesi olduğu için, hastane nöbetleri asistan ağırlıklı tutuluyor. Uzmanlarımız ise ayda 3 nöbet olarak uzman nöbeti tutuyorlar. Endokrinoloji servisinin nöbetlerini pediatri asistanları tutuyor. Gerektiğinde yan dal asistanları ve benimle bağlantı kuruyorlar.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Biliyorsunuz Türkiye’de son zamanlarda çekirdek eğitim müfredatları yoğun olarak konuşulmaya başlanıdı. Bununla ilgili olarak yakın zamanda Antalya’da yapılan bir müfredat toplantısında ben de bulundum. Bir yan dal asistanı kaç hasta bakar, ne kadar makale yazmalıdır, nasıl bir eğitimin içinden geçmelidir, bunlarla ilgili şu anda standardizasyonlar oluşturuluyor.
Ben eğitimin hastayla birlikte yoğrulduğunu düşünüyorum. Biz genel olarak arkadaşlarımızla zor hastaların muayenelerini olsum, sonuçlarını olsun birlikte değerlendiriyoruz. En yoğun eğitimin bu şekilde ve hasta başı eğitim olduğunu düşünüyorum.

Bunun dışında dediğim gibi bir standart eğitim yok ama, her hafta makale saatleri, klasik bir ders ve bir de olgu tartışmasını ayrıca yapıyoruz.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Çocuk endokrinolojisinin yönetmeliklerinde rotasyon şu anda yok. Ama biraz önce bahsettiğim müfredat çalışmaları toplantısında rotasyon gündeme geldi. Asistanlar belki birkaç ay başka kliniklerde bir rotasyona tabi tutulacak. Rotasyonlar konusunda bizim geçmişten bu yana gözlemimiz şu. Biz hastalarımızı çocukken alıyoruz, ama bunlar bir gün büyüyorlar ve erişkine devrediyoruz. Dolayısıyla erişkinlerde bu hastalara ne oluyor gibi bir erişkin endokrinoloji rotasyonu gündeme geldi. Büyük ihtimalle olacak, ama asistanlarımızın şu an için resmi bir rotasyonu yok.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?
Yurt dışı 5 kadar yayınımız var. Yurt içinde de bir o kadar yayınımız olduğunu söyleyebilirim.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Kongrelere katılmakta bir sıkıntımız yok. Ulusal pediatrik endokrinoloji kongresi, bizim kendi kongrelerimiz yılda bir kez yapılıyor. Buna klinik hizmetlerimizi aksatmayacak şekilde hepimiz katılıyoruz. Bu kongreye, yaptığımız çalışmalarımızı da götürüyoruz. Ayrıca yılda en fazla bir ya da iki kez oradaki gelişmeleri takip etmek amacıyla yurt dışındaki kongrelere gidiyorum Bana göre yurt içi kongrelerimiz çok daha faydalı geçiyor diye düşünüyorum.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Yan dal eğitimi istekle yapılan bir şey. Örneğin; bir merkezi sınav yapıldı. Yan dal uzmanlık eğitimine arkadaşlar sınavla giriyorlar. İstedikleri bölüm olmazsa sürekli bir bölüm değiştirme hevesindeler. Ben sınava girmeden başlangıçta karar vermelerinin doğru olacağını düşünüyorum. Çünkü bölüm değiştirmeler, ani gitmeler oralardaki kadroları da zor durumda bırakıyor. Hizmetin aksamasına yol açıyor. Branşlarını iyi seçmelerini, kararlı olmalarını tavsiye ediyorum.

Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Çocuk Endokrinolojisi Kliniği

Klinik Şefi
Doç. Dr. Zehra Aycan

Çocuk Endokrinolojisi Yan Dal Asistanları:
Uzm Dr. Veysel Nijat Baş
Uzm Dr. Sabahat Yılmaz Ağladıoğlu
Uzm Dr. Havva Nur Peltek Kendirci
Uzm Dr. Aşan Önder

Test Hemşiresi
Hatice Bilgili

Diyabet Eğitim Hemşiresi
Nurdan Yıldırım

Servis Sorumlu Hemşiresi
Sevim Koçak

Servis Sekreteri
Sevda Altuntay

Personel
Meryem Muratdağı
Selahattin Türk
Hatice Çimledağ
Solmaz Kolcu

Servis Hemşireleri
Fevziye Çağlar
Nebahat Dokumacı
Nezihe Çayan
Yıldız Göbel
Ömer Uğurlu
Mehtap Kulaç

15/02/2010
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer