KLİNİKLER
Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Nefroloji Kliniği
NEFROLOJİ
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Çocuk Nefroloji Kliniği Şefi Doç. Dr. Gülay Demircin

METE GENERALOĞLU-ANKARA


Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Kliniğimiz ilk olarak 1990 yılında, o zamanlar Doçent olan Ayşe Öner tarafından kuruldu. 2006 yılına kadar klinik şefliği görevini şu an profesör olan Ayşe Öner yürüttü. 2006 yılından bu yana da ben bu görevi kadro gelmemesi nedeniyle vekil olarak yürütüyorum.
1993 yılından bugüne kadar 6 yan dal uzmanı yetişti. Şu anda da halen yan dal eğitimini sürdüren 3 yan dal asistanımız bulunuyor. 1993 yılında Periton Diyaliz Ünitemiz kuruldu. Çocuklarda sürekli olarak periton diyaliz yapılan ikinci klinik bizim kliniğimiz. İlk klinik Ankara Üniversitesi bünyesinde kurulmuştu. Ondan bir iki yıl sonrada biz kurulduk. Türkiye’de en fazla periton diyaliz hastasına sahip kliniğiz.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Kliniğimizde 1993 yılı Nisan ayından bu yana yan dal asistan eğitimi veriyoruz. Buna göre yaklaşık 16 yıldır yan dal asistan eğitimi vermekteyiz.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadro olarak üç kişiyiz. Ben 2006 yılından bu yana, kadro açılmadığı için vekâleten klinik şefliği görevini yürütüyorum. Klinik şefi olarak Doç. Dr. Özlem Erdoğan ve başasistan kadrosunda olmakla birlikte aynı zamanda başhekim yardımcılığı görevini yürüten Dr. Mehmet Bülbül var. Akademik kadro olarak üçümüz bulunuyoruz.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Kliniğimiz ve servisimizde 8, hemodiyalizde 2, polikliniğimizde de 2 hemşiremiz var. Hemodiyalizde, hemodiyaliz sertifikalı 2 doktorumuz ve 1 sekreterimiz var. Bununla birlikte, 7 kişi de personelimiz var. Toplam 22 kişi.

Eğitim programınız nedir?
Standart bir programımız var. Sabahları saat 08-09 arasında mutlaka hastaları geziyoruz. Ardından toplantı odamızda dosyaları üzerinde hastaları detaylı olarak tartıştığımız ve hepimizin katıldığı bir vizitimiz oluyor. Bunu tamamladıktan sonra eğer ekstra bir durum söz konusu değilse, saat 9.30-10.00 gibi mutlaka makale saati, seminer gibi bir eğitim saatimiz oluyor. Saat 10.30’dan sonra da herkes poliklinik, servis gibi görev alanına dağılarak günlük işlerini sürdürüyor.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Bizim 19 yatağımız var. Geçtiğimiz yıllarda yüzde 70 gibi bir doluluk oranıyla çalışıyorduk. Ancak bu oran, bu yıl daha fazla.
Burada şunu da belirtmek isterim. Biz sadece nefroloji hastalarına değil, aynı zamanda romatoloji hastalarına da bakıyoruz. Türkiye’de pediatrik romatolog olmadığı için genellikle bu hastaları nefroloji bölümleri üstlenmiş durumda. Biz de o nedenle bu hastalara bakıyoruz. Hastalarımızın yarıya yakını romatoloji hastası. Tabii bu da doluluk oranımızı etkiyen bir durum.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?
Geçtiğimiz yıl verilerine baktığımızda bu sayıyı 16 bin 840 olarak görüyoruz. İçerisinde bulunduğumuz 2009 yılı Eylül ayı sonuna kadar olan verilere baktığımızda, 9 ayda yaklaşık 10 bin 840 poliklinik yapmışız.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Biz kliniğimizde icap nöbeti tutuyoruz. Hafta sonları da mutlaka hastalarımıza vizit yapıyoruz. Gerekli görüldüğünde icap nöbeti olan arkadaşımız çağırılıyor. Bununla birlikte yan dal asistanlarımız, pediatri asistanlarımız var. Onlar kendi nöbetleri, yani hastane nöbetleri olduğu zaman kalıyorlar.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Çocuk Nefroloji Derneğinin, yaptığı bir yan dal eğitim programı var. Bu programa uymaya çalışıyoruz. Yan dal asistanlarımızın burada her türlü hasta ile karşılaşmaları ve öğrenmeleri mümkün. Periton diyaliz ve hemodiyalizi öğrenmek zorundalar. Bununla birlikte bir de transplantasyon var. Ancak bunu dış rotasyona yollayarak sağlıyoruz.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Şu an için kesin bir süre yok. Bize daha önce nefroloji olmayan başka hastanelerden, normal pediatri asistanlarından rotasyona gelenler oluyordu. Ancak şu anda yan dal rotasyonuna gelen yok. Bizim de yan dal asistanlarımız daha yeni oldukları için rotasyona gitmediler. İki yıllık olduklarında transplantasyon yapılan bir merkeze 3 ya da 6 aylık süreyle rotasyona göndereceğiz. Bu konuda birkaç merkezle görüştük, ama henüz neresi olacağı konusunu netleştirmiş değiliz.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?
Son bir yıl içerisinde klinik olarak yurt dışı dergilerde yayınlanmış olan 8 makalemiz bulunuyor.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Alanımızla ilgili olarak gerçekleştirilen yurt içi ve yurt dışı kongrelere imkânlarımız ölçüsünde katılmaya çalışıyoruz. Tabii katılacağımız kongre yurt içi ise hatta Ankara’da ise katılımımız daha rahat oluyor. Asistanlarımızın hangisi bildiri hazırladıysa kongreye onu gönderiyoruz. Kongre Ankara içerisindeyse de tüm asistanlarımız kliniğin işlerini aksatmayacak şekilde katılıyorlar. Bununla birlikte hemşirelerimiz hem yurt içi hem yurt dışı kongrelere gittiler. Gittikleri kongrelerde de aktif olarak bildiri sundular. Son bir iki yıldır ekonomik kriz nedeniyle yurt dışı kongrelere katılımımız biraz daha güçleşti. Ancak yurt içi kongrelere, özellikle de Türk Nefroloji Derneğinin kongrelerine imkânlarımız ölçüsünde mutlaka katılmaya çalışıyoruz.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Aramıza katılmak isteyen asistanlar, kliniğimizde nefroloji ile ilgili tüm konuları detaylı bir şekilde öğrenebilirler. Bunda en büyük avantajımız Türkiye’nin her yerinden hasta gelmesi. Hatta Arnavutluk, Kıbrıs gibi yurt dışından hastalarımız da oluyor. Burada çeşitli vakalar görme, bununla ilgili eğitim alabilme, tecrübe kazanabilme imkânına sahipler. Ayrıca, akademik yönden de alanımızla ilgili çok çeşitli yayınlar yapılabilecek bir kliniğiz. Yeter ki kendileri bu işe gönül versinler.

Klinikte görev yapan akademisyen, hekim ve asistanlar

Klinik Şefi:
Doç. Dr. Gülay Demircin

Şef. Yrd:
Doç. Dr. Özlem Erdoğan

Pediatrik Nefroloji Uzmanı- Başasistan:
Uzm. Dr. Mehmet Bülbül

Yan Dal Asistanları:
Uzm. Dr. Aysun Çaltık Yılmaz
Uzm. Dr. Sare Gülfem Akyüz
Uzm. Dr. Rahime Renda

Hemodiyaliz Doktorları:
Dr. Namık Şahin
Dr. Kemal Yılmaz

Servis Hemşireleri:
Sor. Hem. Ümmühan Zaimoğlu
Hem. Emel Salmaşur

Hemodiyaliz Hemşireleri:
Hem. Latife Yıldırım
Hem. Cemile Erbaş

Personel:
Ali Karakuş
Yaşar Karakuş
Hatice Yerahmet
Gülsüm Ünver
Esen Çınar
Gülay Emiroğlu

Sekreter:
Ayla Pektaş
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer