KLİNİKLER
Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Kliniği
KADIN HAST. VE DOĞUM
19 Nisan 2021, Pazartesi
Klinikleri tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Klinik Şefi Prof. Dr. Uğur Dilmen

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Kliniğimiz, Hastanemizin kuruluşu ile yani yaklaşık Cumhuriyet’imizle yaşıt bir kliniktir. Ancak o yıllarda Kliniğimiz eğitim kliği olarak değil yalnızca hizmet kliniği olarak çalışıyormuş. Yaklaşık 15 yıl önce Kliniğimiz yenilenerek o zamanki imkanlarla yeni kuvözler ve ventilatörler alınarak daha modern bir hizmet verir hale getirilmiş. 2003 yılının ağustos ayında ise Kliniğimiz yeniden yapılandırılarak eğitim kliniği olarak faaliyete başladı.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Asistan eğitimine daha yeni başladık. 2007 yılının sonundaki yan dal uzmanlık sınavıyla asistanlar aldık. Daha doğrusu bizim burada bu statüde çalışan arkadaşlara asistan demek doğru değil. Çünkü bunlar yan dal asistanı. Türkçe öyle tabir ediliyor ama dünyanın her yerinde bunlara fellow denir. Bu çocuk hastalıkları uzmanı olan arkadaşlarımız. Burada arkadaşlar yan dal ihtisası yapıyorlar. 2007 yılındaki sınava katıldılar. Bazı bürokratik çalışmalar sonunda bu yıl şubat ve mart aylarında görevlerine başladılar.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadroda iki kişiyiz. Ben şefim, bir yan dal uzmanı arkadaşımız daha var. Onun dışında bir pediatrik kardiyolog, bir çocuk cerrahı, iki tane göz hastalıkları uzmanı ve bir fizik tedavi uzmanımız var. Bir ekip halinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Yaklaşık 85 hemşiremiz bulunuyor. Bunun dışında 25 tane de diğer işleri yapan yardımcı personelimiz var.

Eğitim programınız nedir?
Bizim oldukça yoğun bir eğitim programımız var. Her sabah saat 8’den başlayıp akşam 17’ye kadar süren bir eğitimimiz var. Sabah ilk toplantılarda ya bir ders, ya bir seminer ya da bir makale toplantısı var. Ardından eğitim vizitleri, serviste hastaların değerlendirilmesi, öğretim üyesi seminerleri şeklinde eğitime devam ediyoruz. Öğleden sonraları da saat 16-17 arasında poliklinik toplantıları şeklinde günün muhtelif saatlerinde eğitim veriyoruz. Bu arada her ayın ilk perşembe günü perinatoloji servisi ile ortak toplantılarımız oluyor. Yine her ayın ikinci perşembe günü radyoloji uzmanları ile hastaların radyolojik değerlendirmesi yapılırken üçüncü perşembe günü ise sıra ile kardiyoloji, çocuk cerrahisi, dermatoloji ve göz eğitim saatlerimiz oluyor. Bu eğitim programımız yılın 12 ayı devam etmekte.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Kliniğimizde 120 yatağımız var. Bu 120 yatağımızın doluluk oranı yüzde 100’den daha fazladır. Hastanemiz bir referans hastanesi. Orta Anadolu’nun tüm doğum problemi olan vakaları buranın Perinatoloji Kliniğine sevk edilmekte ve bunların doğumu burada olmakta. Biz bu bebekleri daha sonra kliniğimize kabul etmekteyiz. Geçtiğimiz yıl 4 bin 960 bebek kliniğimize kabul ettik. Çok yoğun bir tempo içerisinde çalışmaktayız.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama nedir?
Geçtiğimiz yıl verilerine baktığımızda poliklinik sayımız 26 bin 500.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Şu anda bizde bir gecede iki arkadaşımız nöbete kalıyor. Buranın dağılımında birinci katta yoğun bakımımız altıncı ve yedinci katlarında da normal bebekleri ya da birinci basamak dediğimiz prematüre bebekleri izlediğimiz bölümlerimiz var. Bir asistanımız yoğun bakımda bir asistanımızda diğer bölümlerde nöbet tutuyor. Kısaca söylemek gerekirse bir pediatri uzmanımız yukarıda kalıyor, bir fellow’umuz da aşağıda nöbet tutuyor.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Var. Bu müfredat daha çok yenidoğan eğitimine yönelik bir müfredat. Tabii bizim avantajımız şurada: Birçok yan dal kliniğinde bir veya iki asistan olduğu için toplu bir eğitim yapma şansları olmuyor. Bizim şu anda 9 tane asistanımız daha doğrusu fellow’umuz var. Onun için bizim bu arkadaşlarla toplu eğitim yapmamız çok iyi oluyor. Başlangıç olarak gelişimsel pediatri ile ilgili Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Gelişimsel Pediatri Bilim Dalı ile birlikte bir kurs planladık. Kendi eğitimimizi zaten sürdürüyoruz. Burada yenidoğan ile ilgili olan tüm konuların seminer ya da ders şeklinde anlatılmasının yanında daha çok makale ve araştırma toplantılarına ağırlık vererek güncel ilerlemelerin ışığında eğitimimize devam etmeyi planlıyoruz.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Bize dışarıdan muhtelif eğitim hastanelerinden ve üniversitelerden asistanlar rotasyona gönderiliyorlar. Bu asistanlar genel olarak üç ay süreyle kalıyorlar. Biz burada onlara yeni doğan eğitimi veriyoruz. Rotasyonlarını tamamladıktan sonra kendi bölümlerine dönüyorlar. Bunun dışında yurt dışından örneğin Afganistan’dan, Sudan’dan gelen hekimler oluyor. Bu hekimleri de bir ay süreyle eğitip tekrar ülkelerine gönderiyoruz ve onları ülkelerinde de izliyoruz.
Bizim kendi asistanlarımızın yan dal ihtisas eğitim programında bir rotasyon programları yok. Ancak biz burada kendi içimizde, pediatrik kardiyolojide ve kendi alt bölümlerimiz arasında rotasyon yaptırıyoruz. Alt bölümlerimiz dediğim yoğun bakımın olduğu bölümler artı enfeksiyonlu hastaların yattığı bölümler, birinci, ikinci ve üçüncü basamak yenidoğan bölümleri ile poliklinik şeklinde tüm bölümlerde rotasyon yaptırıyoruz. Bunlara ilave olarak bu arkadaşlarımıza poliklinikte gelişimsel pediatri polikliniği yaptırıyoruz. Yani daha önce kendi izledikleri prematüre bebeklerin gelişimlerini izliyorlar. Bu izlem sırasında ilgili dallarla, gelişimsel pediatri, pediatrik nöroloji ve gerekiyorsa pediatrik hematoloji ile birlikte bu hastaları birlikte izliyorlar.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
Biz burada eğitime yeni başladık. Henüz iki ay oldu. Eski yayınlarımız yani buradaki arkadaşlar başlamadan önce yapılan yayınlarımız var. Geçen yıl içerisinde üç tane yurt dışı yayınımız oldu. Yurt içi kongrelerde yaklaşık 20 adet tebliğimiz var. Yaklaşık 4-5 tane de yurtiçi yayınımız var.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Alanımızla ilgili olarak klinik olarak imkanlar ölçüsünde yenilikleri izlemek, bilgilerimizi tazelemek ve meslektaşlarımızla görüş alışverişinde bulunmak üzere gerek yurt içi, gerek yurt dışı kongreler ile bilimsel toplantılara katılmaya çaba gösteriyoruz.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Elbette var. Aramıza yeni katılacak arkadaşlar Türkiye’nin sorunlarını öğrenmek zorundalar. Bunları iyi öğrenmeleri lazım. Onun için de hasta takibi yanında ülkemizdeki diğer kliniklerinde sorunlarını öğrenerek, yani sadece Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük merkezlerdeki değil küçük merkezlerde de oluşan problemleri iyi öğrenmeleri lazım. Bunun için biz belki ileri ki dönemlerde arkadaşlarımızı bir şekilde Türkiye’nin çeşitli yerlerinde kurulan yenidoğan klinikleri ile irtibata geçirerek oradaki problemleri de öğretmek istiyoruz.

Teşekkürler.
14/04/2008

Klinikte görev yapan akademisyen, hekim ve yan dal asistanları:

Klinik Şefi : Prof. Dr. Uğur Dilmen (Neonatoloji Uzmanı)
Dr. Suna Oğuz (Neonatoloji Uzm.)
Dr. Nahide Altuğ (Pediatrik Kar. Uzm.)
Dr. Levent Tök (Göz Hastalıkları Uzm.)
Dr. Zuhal Özen Tunay (Göz Hast. Uzm.)
Dr. Hülya Kirzai (Fizik Tedavi Uzm.)
Dr. Adalet Şenyüz (Fizik Tedavi Uzm.)
Dr. Hülya Özkan Ulu (Pediatrik Cer. Uzm.)
Dr. Yavuz Yılmaz (Çocuk Hast. Uzm.)
Dr. Erdem M. Sipahi (Çocuk Hast. Uzm.)
Dr. Aysun Kara Uzun (Çocuk Hast. Uzm.)
Dr. Derya Potur (Çocuk Hast. Uzm.)
Dr. Dursun Türkbay (Çocuk Hast. Uzm.)
Dr. Handan Yaşar (Çocuk Hast. Uzm.)
Dr. Zeynep Eras (Çocuk Hast. Uzm.)
Dr. Rukiye Pınar (Çocuk Hast. Uzm.)
Dr. Zekiye Baydar (Çocuk Hast. Uzm.)
Dr. Şenol Bozdağ (Çocuk Hast. Uzm./ Neonatoloji Asistanı)
Dr. Cumhur Aydemir (Çocuk Has. Uzm./ Neonatoloji Asistanı)
Dr. Melek Akar (Çocuk Hast. Uzm./ Neonatoloji Asistanı)
Dr. Evrim Dizdar (Çocuk Hast. Uzm./ Neonatoloji Asistanı)
Dr. Tülin Gökmen (Çocuk Hast. Uz.m/ Neonatoloji Asistanı)
Dr. Dilek Dilli (Çocuk Hast. Uzm./ Neonatoloji Asistanı)
Dr. Fatmanur Sarı (Çocuk Hast.Uzm./ Neonatoloji Asistanı)
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer