KLİNİKLER
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
GENEL CERRAHİ
03 Ocak 2011, Pazartesi

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Zileli

 

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Ege Üniversitesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği 1966 yılında Prof. Dr. Erdem Tunçbay tarafından kurulmuştur. ABD’de beyin cerrahisi eğitimini tamamladıktan sonra Ege Üniversitesinde bu bölümü kurmak için gelen Erdem Hocamız, önceleri nöroloji kürsüsünün içinde çalışmış, beyin ve sinir cerrahisinin İzmir’de tanınmasına ve ayrı bir disiplin olmasına öncülük etmiştir. Nöroşirürji Kürsüsü ancak 27 Şubat 1973’te ayrı bir kürsü olarak tanınmıştır. Bu tarihi her sene klinik olarak kutlarız. Ege Beyin Cerrahisi, 1982’de ayrı bir binada hizmet vermeye başlamış, 1983’te ilk bilgisayarlı tomografi bu bina içinde kurulmuştur.

Yakın zamanda yitirdiğimiz değerli hocamız Profesör Erdem Tunçbay, beyin cerrahisi içinde uzmanlaşmayı ülkemizde ilk başlatan kişi olmuş ve pediatrik beyin cerrahisi, vasküler beyin cerrahisi, spinal cerrahi, fonksiyonel ve stereotaksik beyin cerrahisi konusunda uzmanlar yetiştirmiş ve kliniğin bilgi ve deneyiminin derinleşmesine katkıda bulunmuştur.

Ege Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı bu durumunu korumakta, sadece İzmir’in değil ülkemizin en önemli merkezlerinden biri olmayı sürdürmektedir.

 

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

1968’den beri asistan eğitimi verilmektedir. Şu ana kadar 57 mezun vermiş bulunuyoruz.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

On öğretim üyesi (8 profesör, 2 doçent), 2 uzman ve 11 asistanımız var.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Toplam 43 hemşiremiz, 28 yardımcı personelimiz, 7 teknisyenimiz, 8 sekreterimiz ve 3 güvenlik elemanımız görev yapmaktadır.

 

Eğitim programınız nedir?

Beyin ve sinir cerrahisi eğitim süresi 6 yıldır. Yakıın zamanda Sağlık Bakanlığı anlaşılmaz şekilde bunıu 5 yıla indirdi. Ancak biz bunun yeterli olmadığını düşünüyoruz.

Asistan eğitim programına önem veriyoruz. Haftalık eğitim programımızda bir asistan semineri, bir öğretim üyesi dersi, tüm yatan hastaların gözden geçirildiği klinik konseyi, bir klinik semineri var. Ayrıca ayda bir kez yaptığımız nöroloji-nöroşirürji toplantısı, mortalite-morbidite toplantısı var. Bunun dışında İzmir’li beyin cerrahlarının aylık ortak toplantıları ve spinal cerrahi toplantıları var.

Asistanlarımızın eğitim amaçlı kurslara ve bilimsel toplantılara gitmesini elimizden geldiğince kolaylaştırıyor ve destekliyoruz.

Ayrıca özellikle spinal cerrahi konusunda bilgi ve deneyimini arttırmak isteyen çok sayıda uzmana “uzmanlık sonrası spinal cerrahi eğitimi” vermekteyiz. 1996’dan bu yana sürdürdüğümüz bu programa genellikle 3’er aylık programlar halinde yurt içinden 32, yurt dışından 21 olmak üzere toplam 53 hekim katılmıştır.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Ege Üniversitesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı üç katlı kendine ait bir binada hizmet vermektedir. Elli dokuz servis yatağımız, 12 yataklı yoğun bakım ünitemiz, 4 yataklı postoperatif bakım ünitemiz, 4 ameliyathanemiz, poliklinik, EEG laboratuvarı, bilgisayarlı tomografi ve direkt radyoloji ünitemiz, biyokimya laboratuarımız var. Yataklarımızın doluluk oranı yüzde 90’ın üzerindedir.

Toplantılar için bir klinik konsey odamız, bir dershanemiz (Prof. Dr. Erdem Tunçbay Dershanesi), iki adet deney laboratuvarımız bulunmaktadır.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Yılda ortalama 15 bin poliklinik yapıyoruz. Yatarak izlediğimiz hasta sayısı 2009 yılında 2 bin 350 olmuştur. Ameliyat sayımız da yılda ortalama 2 bin 500 civarındadır.

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

İki veya 3 asistan nöbet tutuyor. Kıdemli asistan (3 yılını doldurmuş), kıdemsiz asistan (1 yılını doldurmuş) ve yeni başlayan asistan ayrımı yapıyoruz. İlk yıl asistanı genellikle ayda 10 civarında nöbet tutar.

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Evet var. Ancak uygulamakta zorluk çektiğimiz olmuyor değil. Yeni uzmanlık yasasında sürenin 5 yıla indirilmesi bizi çok zor durumda bırakmaktadır.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Rotasyon süreleri çok uzun idi. Yeni yasada sürelerin kısaltılması bizi rahatlatacaktır.

Kanımca asistan eğitiminin başarısı için eğitim klinikleri kendilerinde olmayan alt disiplinler için diğer kliniklere rotasyon yapmalıdır. Biz bu amaçla başka kliniklerden gelen -özellikle pediatrik beyin cerrahisi ve spinal cerrahi- rotasyon isteklerine yanıt veren bir kliniğiz.

Biraz önce de söylediğim gibi spinal cerrahi konusunda yurt dışından gelen çok sayıda uzmana eğitim vermekle gurur duyuyoruz.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

Pubmed’deki verilere göre son bir yıl içinde 25 yayınımız var. Ancak yurt içi yayınlar, kitap bölümleri, yurt dışı ve yurt içi kongre bildirileri de eklenirse bu rakam 100’ü geçer.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Evet katılıyoruz. Kongrelerin hızlı bilgi alışverişi sağlamadaki etkinliği yadsınamaz. Herkes çok toplantı olduğundan yakınıyor. Ancak bilginin çok hızla artışından yakınmıyor. Kongrelerin ticarileşmesi eleştirisi doğru olabilir. Ancak buna karşı önlemler alarak ve seçerek kongrelere katılmayı sürdürmek zorundayız.

Ayrıca, Ege Beyin ve Sinir Cerrahisi öğretim üyeleri kongre ve kurs düzenleme konusunda öncülük etmektedir. Bunlar arasında Hidrosefali Kursu, Nöroendoskopi Kursu, Spinal Cerrahi İleri Kursu, Spinal Kadavra Kursu ve bazı ulusal ve uluslararası kongreleri sayabiliriz. Ege Üniversitesi kaynaklı spinal cerrahi kurslarının bu yıl 10’uncusunu düzenledik. Ayrıca uluslararası spinal cerrahi kadavra kurslarının bu yıl 3’üncüsünü yaptık.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Beyin ve sinir cerrahisinin zor öğrenilen ve ustalığı yakalamanın çok zaman aldığı bir dal olduğu doğrudur. Ancak bilinmeyenlerin çok fazla olduğu, keşfedilecek şeylerin fazla olduğu bir alan olması da doğrudur. Beyin cerrahisine gelen asistanların temel ve klinik tıp bilimlerinin üzerine sağlam bir sinir bilim eklemeleri gerekir. El becerisi, sabır, dayanıklılık, yeni teknolojilere yatkınlık, bilimsel araştırma ve çözümleme yeteneği gibi özellikleri kendilerinde sorgulamalarını öneririm. Usta-çıraklık sözü tüm cerrahilerde bir miktar gereklidir. Ancak beyin ve sinir cerrahisinde bu gerekli olsa bile tek başına yeterli değildir.

Zevkli, yaratıcı, sürekli değişebilen ve bilginin çığ gibi büyüdüğü bir dalda pratik yapmak isteyen, ancak en zorları başardığında mutlu olan kişiler bize gelsinler.

 

Ege Üniversitesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniğinde görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları

 

Ana Bilim Dalı Başkanı:

Prof. Dr. Mehmet Zileli

 

Prof. Dr. İzzet Övül

Prof. Dr. Saffet Mutluer

Prof. Dr. Nezih Oktar

Prof. Dr. Kazım Öner

Prof. Dr.Yusuf Erşahin

Prof. Dr. Sertaç İşlekel

Prof. Dr. Tayfun Dalbastı

Doç. Dr. Sedat Çağlı

Doç. Dr. Taşkın Yurtseven

 

Uzmanlar:

Uzm. Dr. Erkin Özgiray

Uzm. Dr. Tuncer Turhan

 

Asistanlar:

Dr. Umut Yıldırım

Dr. Murat Düzgün

Dr. Muhammed Fatih Sarı

Dr. Nevhis Akıntürk

Dr. Ahmet Ebeoğlu

Dr. Uğur Oğul

Dr. Ferid Qaralov

Dr. Ramiz Ahmedov

Dr. Bek Akylbekov

Dr. Emre Çalışkan

03/01/2011

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer