KLİNİKLER
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı
PARAZİTOLOJİ
14 Nisan 2021, Çarşamba
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ziya Alkan.

Anabilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı, 7 Ekim 1957 yılında “Parazitoloji Enstitüsü” olarak Doç. Dr. Şevket Yaşarol’un başkanlığında ve Vet. Hek. M. Ali Özcel’in asistan olarak alınmasıyla kuruldu. 1961 yılında “Parazitoloji Kürsüsü”, 1982 yılında Parazitoloji “Bilim Dalı”, 1992 yılında da “Anabilim Dalı” adını aldı.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuzda 7 profesör, 3 doçent ve 3 uzman bulunuyor. Araştırma görevlisi kadrosunda görev yapan 2 uzmanlık öğrencimiz var. Ayrıca, 4 doktora öğrencimiz de eğitim alıyor.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Anabilim dalımızda 1 yüksek hemşire, 1 biyolog, 5 teknisyen, 1 teknisyen yardımcısı, 1 hizmetli ve 2 sekreter bulunuyor.

Anabilim dalınıza yeni giren asistanlar ve uzmanlar döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Her ayki maaşlarının yüzde 45’i oranında döner sermayeden pay almaktadırlar.

Rotasyon uygulamanız nasıl yapılıyor?
Anabilim dalımızda seroloji, koproloji ve direkt tanı olmak üzere 3 ayrı birimde rutin hizmet veriliyor. Her birim değişmeyen bir öğretim üyesinin sorumluluğunda bulunuyor. Asistanlar, her 3 ayda bir bu birimler arasında rotasyon yapıyor. İlk başlayan asistan, öncelikle 6 ay koproloji biriminde görev yapıyor, sonra 3 aylık periyotlarla görev yeri değişiyor.

Eğitim programınız nedir?
Parazitoloji’de ihtisas eğitimi ilk olarak 1961 yılında, doktora eğitimi ise 1968 yılında başlatıldı. 2002 yılında Tıpta Uzmanlık Yasası’nda yapılan değişiklikle şu anda ihtisasa öğrenci alamayan parazitoloji, sadece doktora eğitimini sürdürüyor. Ancak yeni hazırlanan taslakta parazitoloji tekrar ana dal olarak yer alıyor. Bu taslağın kanunlaşmasıyla yeniden uzmanlık öğrencisi eğitimi başlayacak. Anabilim dalımızda bugüne kadar 21 ihtisas, 28 doktora eğitiminden olmak üzere toplam 49 parazitoloji uzmanı yetiştirildi. Tıp Fakültesi 2. ve 3. sınıf öğrencilerine, Hemşirelik Yüksek Okulu 1. sınıf öğrencilerine, Atatürk Sağlık Hizmetleri Yüksek Okulu 1. sınıf öğrencilerine, Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu 1. sınıf öğrencilerine, Ödemiş Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu öğrencilerine teorik ve pratik genel parazitoloji dersleri veriliyor. Ayrıca, 1982 yılından beri E.Ü. Diş Hekimliği Fakültesi 1. sınıf öğrencilerine parazitoloji eğitimi veriyoruz. Doktora ve uzmanlık öğrencilerine halen 4 yarıyıllık bir eğitim programı uygulanıyor. Bu süreçte asistanlar öğrenci ders ve pratiklerine de katılıyor.

Tıbbi araç-gereç durumunuz nedir?
Anabilim dalımızda rutin hizmet ve ileri araştırmalar için gerekli temel ekipmanlar bulunuyor.

Bilimsel yayın durumunuz nedir? Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Kuruluşundan bugüne kadar araştırma faaliyetlerine çok önem verildi ve parazitoloji alanında yetişen parazitologlar tarafından yerli ve yabancı bilimsel dergilerde yüzlerce bilimsel makale yayınlandı. 1982 yılından sonra Dünya Sağlık Teşkilatı’ndan 3, Avrupa Birliği’nden 2 proje için destek alındı ve başarıyla tamamlandı. Bugün EÜTF Parazitoloji AD’da görev yapan bütün akademik personel bir veya birkaç kez yurtdışında çeşitli merkezlerde yurtiçi ve yurtdışı kaynaklı burslarla eğitim ve araştırma faaliyetlerinde bulundu. 1999-2003 yılları arasında anabilim dalımızda 5 kitap, 77 yurtiçi makale, 25 yurtdışı makale, 56 tebliğ, 35 yurtdışı tebliğ yayınlandı. Ulusal parazitoloji kongreleri 2 yılda bir, yönetim kurulu üyelerinin çoğunluğunun anabilim dalımızdan olan Türkiye Parazitoloji Derneği tarafından düzenleniyor. Bu nedenle bütün ulusal kongrelere nöbetçi arkadaşımız dışında akademik kadromuz katılıyor. Parazitoloji alanındaki genel ve özel uluslararası kongrelere ise anabilim dalımızdan en az 2 öğretim üyesi katılıyor.

Anabilim dalınızı seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Tıbbi parazitolojinin bir temel tıp branşı olması dolayısıyla, anabilim dalımızı daha çok laboratuvar çalışmasına ilgi duyan, bilimsel ve araştırıcı kişiliğe sahip olan kişilerin seçmesini öneriyoruz. Parazit hastalıklarının ülkemizde ihmal edilen ama önemli bir sorun olması nedeniyle akademik personelimiz ülkemizin birçok bölgesinde saha çalışmaları gerçekleştiriyor. Seyahati seven ve bu tip saha çalışmalarına ilgi duyan kişiler için de uygun bir alan. Parazitoloji ülkemizde her ne kadar ihmal edilse de dünyanın her yerinde son derece kabul gören bir bilim alanı olması nedeniyle ve anabilim dalımızın dünyada birçok merkezle ilişkide olması bu alanı seçecek asistanların yurtdışında araştırma yapma, eğitim alma, tezlerini yurtdışında yapma imkanlarını da beraberinde getiriyor.

Teşekkürler.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer