KLİNİKLER
Erciyes Üniversitesi Dermatoloji Anabilim Dalı
DERMATOLOJİ
19 Nisan 2021, Pazartesi
Erciyes Üniversitesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serap Utaş.


Anabilim Dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
Erciyes Üniversitesi Dermatoloji Anabilim Dalı 1968 yılında kuruldu. Bu tarihten itibaren poliklinik hizmeti veren Anabilim Dalımız,1983 yılında kliniğin açılması ile birlikte yatan hastalara da hizmet vermeye başladı. Şu anda Dermatoloji Anabilim Dalı\'nda poliklinik,servis ve fotokemoterapi üniteleri ve iki laboratuarımız bulunmaktadır. Poliklinik ünitesi içerisinde yer alan alerji polikliniği, nevus polikliniği, Behçet polikliniği, kozmetik polikliniği, dermatocerrahi polikliniği ve psöriazis polikliniğinde belirli günlerde spesifik poliklinik muayeneleri de yapılmaktadır.
Ayrıca Dermatoloji Anabilim Dalı, konumu itibariyle Kayseri dışında Üç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu\'dan gelen hastalara da hizmet vermektedir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşmaktadır?
4 profesör, 1 yardımcı doçent, 1 uzman ve 7 araştırma görevlisinden oluşuyor.
Yardımcı personel durumunuz nasıl? İhtiyacı karşılıyor mu?
2 sekreter, 6 hemşire, ve 1 yardımcı personelimiz var. Yardımcı personelimiz çok yetersiz olsa da şu an
için ihtiyacı karşılıyor.

Kaç yatağınız var, doluluk oranı nedir?
Klinikte 23 yatağımız var. Yatak doluluk oranımız %60 dolayında.

Nöbet düzenlemeniz hakkında bilgi verir misiniz?
Kliniğimizde her gün bir araştırma görevlisi nöbet tutuyor. Nöbetçi hekim serviste yatan hastalara, diğer servislerde yatan veya acil servise başvuran deri ile ilgili yakınması olan hastalara da bakıyor. Serviste nöbet boyunca 1 hemşire de hastalarla ilgilenmekte ve tedavi uygulamalarını yapmaktadır.

Rotasyon uygulamanız nasıl?
Her araştırma görevlisi 3 ay Dahiliye, 1.5 ay Mikrobiyoloji, 1.5 ay Enfeksiyon hastalıkları-klinik mikrobiyoloji ve acil rotasyonu yapıyor.

Eğitim programınız hakkında bilgi verir misiniz?
Dönem 3 tıp fakültesi öğrencilerine bazı komitelerde, dönem 5 Tıp Fakültesi öğrencilerine ise yıl boyunca sürekli olarak ders veriliyor. Dönem 5 öğrencileri haftada bir gün, öğretim üyeleri ile birlikte vaka takdimi yapmaktadır. Araştırma görevlileri Anabilim Dalı içerisinde fotokematerapi ünitesi, allerji polikliniği, Behçet polikliniği, kozmetik polikliniği, psöriazis polikliniği, nevus polikliniği, dermatocerrahi polikliniği ve mikoloji laboratuarında dönüşümlü olarak çalışıyorlar. Araştırma görevlileri ile haftada 4 gün sabah bir saat teorik eğitim, haftada 1 gün tüm öğretim üyeleri ve araştırma görevlilerinin katılımı ile klinik viziti, sonrasında vaka takdimleri literatür veya seminerler yapılıyor. Ayrıca her hafta bir saat patoloji bölümü ile ayda bir saatte onkoloji bölümü ile ortak toplantılar yapılıyor.

Bilimsel yayın durumunuz nasıl?
Kliniğimizde yılda ortalama 10 bilimsel yayın yapılmakta. Kliniğimizden bugüne kadar yaklaşık 30 yurt dışı yayın yapılmıştır.

Teknik donanımınız yeterli mi?
Anabilim Dalımızda 3 adet fototerapi kabini, 1 adetel-ayak fototerapi cihazı, 2 adet lokal UV cihazı, Er-yag Lazer, Kriyo, Elektrokoter, Dermaskopi ve bilgisayarlı digital epiluminesans mikroskopi, sebameter, tewameter, pH meter ve korneometer cihazları bulunmakta. Allerji polikliniğimizde prick ve patch testler, laboratuarda
koterizasyon, biyopsi gibi işlemler, mikoloji laboratuarında mantar incelemesi yapılmakta. Kozmetik polikliniğinde kimyasal peeling,epilasyon yapılmakta ve derinin nem, sebum, pH, ve transepidermal su kaybı ölçülmekte. Dermatocerrahi ünitesinde de dermatocerrahi işlemleri için gerekli teknik donanım mevcuttur.

Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Her yıl yurt içi ve yurt dışın kongrelere Anabilim Dalı elemanlarımız mutlaka katılmaktadır. Bu kongrelerde konu anlatımlarının yanı sıra poster ve sözlü sunumlarda da yapılmakta. Anabilim Dalımız şimdiye kadar katıldığı kongre ve sempozyumlarda dört kez ödüle layık görüldü . Bu yıl, XIX.Ulusal Dermatoloji Kongresi\'ni Türk Dermatoloji Derneği ile birlikte Kapadokya\'da düzenliyoruz.

Bölümünüzü tercih edecek asistanlara neler söylemek istersiniz?
Anabilim Dalımız teknik donanım ve asistan eğitimi açısından oldukça iyi konumdadır. Araştırma görevlilerimi ihtisas süreleri boyunca mutlaka danışman öğretim üyeleri ile birlikte vaka takdimi,araştırma ve derleme yazarlar. Tüm araştırma görevlilerimizin sırayla kongrelere ve sempozyumlara katılmalarını isteriz. Araştırma görevlilerine uyguladığımız yoğun eğitim programının yanı sıra klinikte sağlanan sıcak ortamında tercih nedeni olabileceğini düşünüyoruz.

Teşekkürler...
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
9
1) ali (doktor)
11.04.2018 12:42:27
bize az çektirmediniz
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer