KLİNİKLER
Erciyes Üniversitesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı
GASTROENTEROLOJİ
18 Nisan 2021, Pazar
Erciyes Üniversitesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cengiz Utaş.


Anabilim Dalınızın tarihçesi hakkında bilgi verir misiniz?
İç Hastalıkları Anabilim Dalı iki öğretim görevlisi ve 4 araştırma görevlisi ile 1975 yılında Kayseri Devlet Hastanesi Genel Cerrahi servisi içinde hizmete başladı ve tek odalı bir poliklinikte hastalarını kabul etti. Günümüzde nefroloji, gastroentroloji, endokrinoloji ve metabolizma, hematoloji ve onkoloji bilim dalları ve 9 yataklı iç hastalıkları yoğun bakım ünitesi ile hizmet vermektedir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuzda 8 profesör, 3 doçent, 6 yardımcı doçent, 1 öğretim görevlisi, 31 araştırma görevlisi ve yan dal uzmanlık öğrencisi görev yapıyor.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
İç Hastalıkları Anabilim Dalı son yıllarda önemli ölçüde atılım yaparak yatak sayısını ve akademik kadrosunu arttırmış ve yeni birimler oluşturmuştur. Bin yataklı ana hastaneye alt geçitle bağlı 100 yataklı müstakil bir hematoloji ve onkoloji hastanesi (Kemal Dedeman Onkoloji Hastanesi), 115 yataklı ve 25 dializ makinası olan Organ Nakli ve Diyaliz Hastanesi (Semiha Kibar Organ Nakli ve Diyaliz Hastanesi) yanı sıra ana hastanede Endokrinoloji ve Gastroentroloji Klinik ve Poliklinikleri hizmet vermektedir. Halen 25 yatak ile hizmet veren Anabilim Dalımızda hızlı gelişimin sonucu olarak zaman zaman yardımcı personel sorunu yaşanıyor.

Yatak kapasiteniz ve doluluk oranı nedir?
250 yatak kapasitemiz var. Doluluk oranımız yüzde 85. Kliniğimizde yılda yaklaşık 3 bin hasta yatarak, polikliniklerimizde ise yine yılda yaklaşık 3 bin hasta tedavi hizmeti alıyor.

Rotasyon uygulamanız hakkında bilgi verir misiniz?
Anabilim dalımızda araştırma görevlileri her bir bilim dalı ve yoğun bakım ünitesinde üçer aylık iki dönem rotasyonla görev yapıyor. Ayrıca infeksiyon, göğüs, kardiyoloji, acil, biyokimya ve radyoloji rotasyonları var.

Eğitim proğramınız hakkında bilgi verir misiniz?
Anabilim dalında araştırma görevlilerine yönelik seminer, olgu sunumu, radyoloji ve patoloji saatleri adı altında eğitim faaliyetleri sürdürülüyor ve öğretim üyeleri tarafından ders uygulaması yapılıyor.

Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Anabilim dalımız yurt içi ve yurt dışı yayınlar açısından üniversitemizde önde gelmektedir.
Teknik donanımınız yeterli mi?
Kliniklerimizde halen her türlü branş hizmetlerini verebilecek teknik donanıma sahibiz.

Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Öğretim elemanlarımız istedikleri kongrelere gerek görevli gerekse de izleyici olarak katılabilmektedirler. Araştırma görevlilerimiz özellikle araştırma yapmak ve bilimsel toplantılara katılma yönünde teşvik edilmektedir.

Anabilim dalınızı tercih etmek isteyen asistanlara neler söylemek istersiniz?
İç Hastalıkları Anabilim Dalımızda yetişen iç hastalıkları uzmanları her türlü pratik uygulamanın yanısıra eğitim süresince çok çeşitli hastaları takip ve tedavi olanağı bulmaktadır. Ayrıca yoğun bakım,kemik iliği ve böbrek nakli, diyaliz, endoskopi gibi özelleşmiş konulara da yeterli beceri ve bilgi kazanabilmektedirler. Son yıllarda uzmanlık sınavına giren pratisyen hekimler daha sık olarak anabilim dalımızı tercih etmekte ve dereceye giren hekimler kliniklerimizde ihtisas yapmaya hak kazanmaktadırlar.

Teşekkürler...
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer