KLİNİKLER
Erciyes Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı
KADIN HAST. VE DOĞUM
18 Nisan 2021, Pazar
Erciyes Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mustafa Başbuğ.


Anabilim Dalınızın tarihçesi hakkında bilgi verebilir misiniz?
1973 yılında Kayseri Devlet Hastanesi’nde hizmete başlayan Kadın Hastalıkları Kliniği, 1890’li yılların başına kadar düzenli bir eğitim oluşturamamıştır. Ancak 1988 yılında üniversite kampusu içindeki modern hastane binasına taşınarak Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz, iki profesör, üç doçent, iki yardımcı doçent ve 14 araştırma görevlisinden oluşmaktadır.Yardımcı personel durumunuz nedir, yeterli mi?
35 hemşire ve yardımcı personelimiz mevcuttur. Bu sayı şuan verdiğimiz hizmet için yeterli oluyor.

Yatak kapasiteniz nedir? Doluluk oranı nasıl?
Anabilim Dalımızda 67 yatağımız mevcuttur ve yüzde 70 doluluk oranı ile hizmet vermekteyiz.

Nöbet düzenlemeniz hakkında bilgi verir misiniz?
Anabilim Dalımızda göreve başlayan arkadaşlarımız ilk önce adaptasyon sürecinde iki ay boyunca günaşırı nöbet tutmaktadır. Daha sonra kıdem sırasına göre 3-4 günde bir nöbet tutulmaktadır.

Rotasyon uygulamalarınız nasıl yapılıyor?
Biz, yaklaşık 3 yıldır uzmanlıkları 5. yılın sonunda vermekteyiz. Anabilim Dalımızda görev yapan arkadaşlarımız 3 ay genel cerrahi, 1 ay üroloji, 1 ay anestezi, 1 ay acil rotasyonu yaparak 6 aylarını diğer bölümlerde geçirmekte. Ayrıca kendi içimizde de genel jinekoloji, infertilite, penatoloji ve poliklinik rotasyonları yapılıyor.

Eğitim programınız hakkında bilgi verir misiniz?
Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda her yıl düzenli olarak bir yıllık seminer ve literatür saatleri ile ilgili bilgiler hazırlanır. Eylül-Haziran ayları arası 10 ay boyunca düzenli olarak cumaları eğitim günlerimiz yapılır. Eğitim günlerimize, görevde oldukları süre içinde araştırma görevlilerimiz en az 3 araştırma yazısı ile çalışmaya katılmak zorundadırlar. Amacımız her asistanımızın makale yazabilir duruma gelmesini sağlamaktır.

Bilimsel yayın durumunuz nasıl?
1991 yılından bu yana düzenli olarak yurtdışı dergi yayınlarımız mevcuttur. Anabilim Dalımızdan yurtiçi dergilerde 35 makale, yurtdışı dergilerde 100’ün üzerinde çalışma yayınlanmışır. Şuanda da SCI’ya girebilecek çalışmalarımız, özellikle perinatoloji ve endokrin alanında çok iyi çalışmalarımız vardır.

Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Yurtiçi kongreleri kendi alt dalı ile ilgili olan en az bir öğretim üyesi takip etmektedir ve alt grup toplantılara katılmaktadır. Asistan arkadaşlarımız da en az 2 kongreye katılmaktadır. Yurtdışı kongreleri de imkanlar ölçüsünde takip etmeye çalışıyoruz.

Teknik donanımınız nasıl, yeterli mi?
IBF ünitemiz dışında teknik donanımımız yeterlidir. IBF ünitemizdeki eksikliklerde en kısa zamanda giderilecektir.

Anabilim Dalınızı tercih edecek asistanlara ne söylemek istersiniz?
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Kayseri ve çevresindeki tek refere klinik olmasından dolayı oldukça yoğundur. Anabilim Dalımızı tercih edecek ve bizimle çalışmak isteyecek arkadaşlarımızın bu yoğun tempoyu gözönüne almaları ve bizi tercih ederken de sadece klinisyen olarak değil, aynı zamanda akademisyen olarak aramızdan ayrılmayı hedef almaları gerekmektedir. Anabilim Dalımızda asistan olan arkadaşlarımızı sadece klinisyen değil, ileriki dönemlerde akademisyen olarak görmeyi hedeflediğimiz için buna yönelik eğitim programı uygulamaktayız.

Teşekkürler...Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer