KLİNİKLER
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı
ANES. VE REANİMASYON
18 Nisan 2021, Pazar
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Adem Boyacı.


* Anabilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı 1975 yılının mart ayında 2 asistan ve 2 öğretim görevlisinden oluşan kadrosu ile Prof. Dr. R. Şahin Yardım tarafından Kayseri Devlet Hastanesi’nin, o zamanki adıyla Hacettepe Üniversitesi Gevher Nesibe Tıp Fakültesi’ne tahsis edilen kısmında kurulmuştur. Anabilim dalımız, 1978 yılında Gevher Nesibe Hastanesi’nin, şu anda polikliniklerinin yer aldığı blokta hizmete başlamasıyla birlikte, bu yeni binada önce 4, daha sonra 7 ameliyathanede hizmetlerini sürdürmüştür. Bölümümüz 1999 yılında Gevher Nesibe Hastanesi’nin ana binasına taşınmış ve halen 17 ameliyat salonu, anabilim dalı departmanı, yoğun bakım ünitesi ve derleme ünitesini barındıran merkezi ameliyathanede hizmetlerini sürdürmektedir. Ayrıca yanık ünitesinde 1 ameliyathane bulunmaktadır. Kurulduğu günden bu yana bazı katılımlar ve ayrılmalarla çalışmalarını aralıksız sürdüren anabilim dalımızdan bu güne kadar 38 uzman hekim yetişmiş olup, bunlar halen ülkenin çeşitli sağlık kuruluşlarında görev yapmaktadırlar. Halen Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Prof. Dr. Adem Boyacı başkanlığında 17 ameliyat odasında hizmetlerini yürütürken, aynı anda 8 hastaya hizmet verebilen derleme ünitesi, 5 yatak kapasiteli yoğun bakım ünitesi, poliklinik ve tedavi hizmetleri veren ağrı ünitesi ve haftanın her günü program dahilinde birçok birime hizmet veren ameliyathane dışı anestezi ünitesi olmak üzere 5 ayrı bölümde yılda ortalama 18 bin hastaya hizmet vermektedir.


* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz 2 profesör, 2 doçent, 7 yardımcı doçent olmak üzere toplam 11 öğretim üyesi ve 24 araştırma görevlisinden oluşmaktadır.


* Yardımcı personel durumunuz nedir?
11 anestezi teknikeri, 1 teknisyen ve 1 postamız var.


* Nöbet düzenlemeniz hakkında bilgi verir misiniz?
Bölümümüzde iki icapçı öğretim üyesi sorumluluğunda her gün 4 araştırma görevlisi nöbet tutmaktadır. Araştırma görevlileri, kıdemleri esas alınarak 4 ya da 5 günde bir nöbet tutmaktadır. Ayrıca yoğun bakım ünitesinde 2 kıdemli asistan 24 saat çalışma/24 saat dinlenme şeklinde gün aşırı nöbet tutmaktadır.


* Rotasyon uygulamalarınız nasıl yapılıyor?
Anabilim dalımız asistanları 2 ay farmakoloji, 4 ay iç hastalıkları rotasyonu yapmaktadırlar. Ayrıca İlk ve Acil Yardım Anabilim Dalı dahil olmak üzere bütün cerrahi dalların asistanları zorunlu olarak, nöroloji ve psikiyatri asistanları ise istemli olarak 2 ay bölümümüzde rotasyon yapmaktadırlar.


* Eğitim programınızı anlatır mısınız?
Bölümümüzde haftada 2 saat olmak üzere seminer programı uygulanmaktadır. Bu seminerler anesteziyoloji ve reanimasyon alanındaki güncel gelişmelerle ilgili konularda danışman öğretim üyesi sorumluluğunda araştırma görevlileri tarafından, gerek görülmesi halinde ise bizzat öğretim üyeleri tarafından hazırlanmaktadır.


* Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Anabilim dalımızda son 3 yıl içerisinde yapılan araştırmalar sonucunda uluslararası dergilerde 15 makale, ulusal dergilerde 25 makale yayınlanmış, ayrıca ulusal ve uluslararası bilimsel toplantılarda 28 bildiri sunulmuştur. Son 10 yıl göz önüne alındığında anabilim dalımız öğretim üyeleri tarafından uluslararası dergilerde 18, ulusal dergilerde 81 makale yayınlanmış ve bilimsel toplantılarda 71 bildiri sunulmuştur.


* Teknik donanımınız nasıl?
17 ameliyat salonunun tamamında ve yoğun bakım ünitesinde en az 2 invaziv kanallı, Datex ve Siemens marka monitörler ve AMS markalı gelişmiş anestezi cihazları kullanılmaktadır.


* Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Anabilim dalımız akademik kadrosu alanıyla ilgili bütün yurt içi kongreleri yakından takip etmekte ve bilimsel çalışmalarını bu kongrelerde sunmaktadır. Yurt dışı kongreler ise olanaklar dahilinde takip edilmeye çalışılmaktadır.


* Anabilim dalınızı tercih edecek asistanlara ne söylemek istersiniz?
Anadolu’daki gelişmiş tıp fakültelerinden olan Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde bulunan anabilim dalımız, akademik kadrosu, eğitim faaliyetleri, hasta sirkülasyonu ve teknik donanım yönünden yeterli altyapıya sahiptir. Anesteziyoloji ve reanimasyon alanında uzmanlık eğitimi almak isteyen her hekim bölümümüzde bilimsel ve sosyal bir ortamda bu arzusunu gerçekleştirebilir.


Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer