KLİNİKLER
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı
FARMAKOLOJİ
19 Nisan 2021, Pazartesi
Klinikler köşesinin bu haftaki konuğu Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yalçın Tekol

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Anabilim Dalımız 12 Ocak 1983 yılında tarafımdan kurulmuştur. O yıl kadromuzda 3 asistanımız da bulunmakta idi.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Yirmi üç yıldan beri asistan eğitimi veriyoruz.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuzda 2 profesör ve 1 yardımcı doçent, 1 öğretim görevlisi, 1’i Sağlık Bilimleri Enstitüsü kadrosunda olmak üzere 3 araştırma görevlimiz bulunmaktadır.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Kurulduğumuz yıldan beri hiç yardımcı personelimiz olmamıştır. Aslında bütün laboratuvar branşları için kilit personel durumunda olan teknisyenler için yeterli kadroların ayrılmaması, bu alanda yetişecek gençlerin ise maddi imkansızlıklar başta olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı böyle bir göreve istekli olmamaları, birimlerde sürekli çalışan deneyimli teknisyenlerden yararlanılmasını engellemektedir. Bunun ülke çapında bir sorun olduğuna inanıyorum.

Eğitim programınız nedir?
Öğretim elemanlarımız üniversitemize bağlı iki Sağlık Yüksekokulu, bir Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Tıp Fakültesinde farmakoloji dersleri vermektedir. Tıp Fakültemizde farmakoloji dersleri Dönem III\'te verilmektedir. Geçen yıl Dönem IV\'de elektif farmakoloji stajı yaptırdık ve gerek öğrencilerimizden gerekse tıp eğitimi yöneticilerinden çok olumlu izlenimler aldık. Dileğimiz bu stajların zorunlu staj durumuna getirilerek bütün öğrencilerimizin yararlanacağı bir şekle getirilmesidir.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Çekirdek eğitim programımız var. Bu programda deneysel farmakoloji ve klinik farmakolojinin teorik ve pratik konuları yanında makale yazım kuralları, farmakolojide biyoistatistik uygulamaları gibi araştırıcılar için gerekli görülen dersler de verilmektedir.

Biriminizde standart asistan karneleri uygulanıyor mu?
Henüz uygulanmıyor.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Farmakoloji asistanları 3 ay nükleer tıp rotasyonu yaparlar. Anesteziyoloji ve reanimasyon asistanlarının ise 4 aylık farmakoloji rotasyonları vardır.

Eğitimde kullandığınız araç-gereçlerle ilgili durumunuz nedir?
Anabilim dalımızda izole organ banyosu, osilograf, hot-plate, data-acquisition system, tail-flick analjeziometre gibi temel farmakoloji deneylerini yapabilecek aletlerimiz vardır.

Son bir yıldaki yurtiçi ve yurtdışı yayın sayılarınız nedir?
2006 yılı için konuşacak olursam bu yıla iyi başladık diyebilirim. Bir yayınımız uluslararası düzeyde yayınlandı. Yine uluslararası düzeyde 2 çalışmamız yayınlanmak üzere kabul edildi. Yurtiçinde 2 de bildiri sunduk.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Bu yıl Zonguldak’ta yapılan V. Ulusal Sinirbilimleri Kongresi’ne iki 2 bildiri ile katıldık. Yine 2006’da Çin’de yapılan Uluslararası Farmakoloji Kongresi’ne Anabilim Dalımızdan geniş bir katılım oldu.

Son 5 yılda istifa eden asistan var mı? Varsa sayısı ne kadar?
Son beş yılda beş asistanımız ihtisaslarını tamamlamadan ayrılarak klinik dallarda ihtisasa başlamışlardır.

Aranıza yeni katılan bir uzman ya da asistan döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Yaklaşık 300 YTL

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Farmakolojinin tabir caizse “pir aşkına” çalışacak gençlere çok ihtiyacı var. İlaç endüstrisinin farmakologlara sunduğu cazip imkanlar da farmakolojiyi maalesef tıp branşları içinde çok tercih edilen bir dal durumuna getirememiştir. Geçmişte TUS ile farmakolojiyi kazananların çoğu hiç başlamadığı gibi başlayanların da çoğu klinik dalları kazanıp ayrılmak yolunu seçmişlerdir. Bunun yanında tıp fakültesi mezunlarının genelde farmakolojinin ne olup ne olmadığını tam olarak bildiği kanısında değilim. Farmakoloji hastaların tedavisi ile doğrudan ilgili bir dal değildir. Farmakolog temelde “Drog canlıya ne yapar, canlı droga ne yapar?” sorusunun cevabını araştırır. Farmakolojik araştırmaların büyük çoğunluğu deney hayvanları üzerinde yapılmaktadır. Klinik farmakolog da araştırmalarını kural olarak sağlam gönüllüler üzerinde yapar. Bu nedenle farmakoloji ile farmakoterapi arasındaki ilişkileri bir demir-çelik fabrikası ile bir otomobil fabrikası arasındaki ilişkiye benzetebiliriz. Demir-çelik fabrikasında otomobil üretilmediği gibi kaliteli çelik olmadan da otomobil yapılamaz. Farmakolojiyi ihtisas olarak seçecek gençlerin çalışmalarının büyük çoğunluğunun deney hayvanlarında olacağını bilmesinde fayda var diye düşünüyorum. Yine farmakolojinin gençler tarafından doğru bir şekilde tanınmasına yardımcı olduğu inancıyla Cerrahpaşa ve İstanbul Tıp Fakülteleri’nde asistanlık yaptığım yıllarda tıp öğrencilerine yaptırdığım farmakoloji öğrenci demonstrasyonlarını fakültemizde de kesintisiz olarak sürdürüyorum. Bu vesile ile hem farmakolojiyi seçecek gençlere hem de camiamızda halen çalışmakta olan arkadaşlarıma içten başarılar diler, anabilim dalımızı tanıtma fırsatını verdiği için Medimagazin\'e teşekkürlerimi sunarım.

Teşekkürler.
15.01.2007
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer