KLİNİKLER
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı
FİZYOLOJİ
19 Nisan 2021, Pazartesi
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Çiğden Özesmi* Anabilim dalınızın tarihçesi hakkında bilgi verir misiniz?
Nüvesini 1978 yılında kurulan Tıbbi ve Cerrahi Araştırma Merkezi’nin oluşturduğu Fizyoloji Anabilim Dalı, 2547 sayılı yasayla 1982 yılında benim başkanlığımda kuruldu. Kuruluşundan itibaren 1988 yılına kadar Tıbbi ve Cerrahi Araştırma Merkezi’nin sorumluluğu, 1993 yılına kadar da biyofizik eğitim ve öğretim faaliyetleri anabilim dalımızca yürütülmüştür. Zaman içerisinde Tıp Fakültesi Başkoordinatör Yardımcılığı, Dönem I ve II koordinatörlük görevleri yerine getirilmiştir.


* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz 6 profesör, 2 doçent ve 4 araştırma görevlisinden oluşmaktadır.


* Yardımcı personel durumunuz nedir?
Maalesef kadrolu hiç yardımcı personelimiz bulunmamaktadır. Bu eksikliğimizi yüksek lisans ve doktora öğrencilerimizi öğrenci statüsünde çalıştırarak gidermekteyiz. Ayrıca üç bölüme bakan bir sekreterimiz mevcuttur.


* Eğitim programınız hakkında bilgi verebilir misiniz?
1981-1982 yıllarında Tıp Fakültesi ve Hemşirelik Yüksekokulu’na eğitim verilirken, bugün Tıp Fakültesi’ne ilaveten diğer fakülte (Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü, Eğitim Bilimleri Bölümü) ve yüksekokullarda (Atatürk Sağlık Yüksek Okulu, Halil Bayraktar Sağlık Yüksek Okulu, Nevşehir Sağlık Yüksek Okulu ve Sivil Havacılık Yüksek Okulu) fizyoloji eğitim ve öğretim faaliyetleri sürdürülmektedir. Mezuniyet öncesi ve sonrası ders ve eğitim faaliyetleri de yürütülmektedir. Mezuniyet öncesi öğrencilerinin araştırma yapmalarına önem verilmekte, öğrencilerin tıp eğitiminde kullanılacak bilgisayar destekli görsel araçları hazırlamaları teşvik edilmektedir.


* Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Uluslararası indekslere giren dergilerde yaklaşık 3 ya da 5, ulusal dergilerde ise yılda 8 ya da 10 yayınımız olmaktadır. Diğer üniversitelerimizdeki durum ve anabilim dalımızdaki öğretim üyesi sayısı göz önüne alındığında oldukça iyi bir durumda olduğumuzu yansıtmaktadır. Beyin dinamiği, davranış fizyolojisi (deney hayvanlarında depresyon, bellek bozukluğu gibi davranış modellerinin oluşturulması ve test yöntemleri ile karşılaştırılması) hücre fizyolojisi ve hemoreoloji (eritrosit ve lökosit demorfibilitesi) nörofizyoloji, dolaşım fizyolojisi, kas fizyolojisi (düz kas, çizgili kas, diyafragmada kasılma kinetiği, nöromusküler kavşak, kas yorgunluğu) deney hayvanlarında kan basıncı, kan akımı ve nabız ölçümleri, egzersiz fizyolojisi (egzersizde dolaşım, solunum, bağışıklık sistemi ve hipobarik hipokside insan fizyolojisi) konularında yoğun araştırmalar bölümümüzde yapılmaktadır. Anabilim dalımızda yapılan çok sayıda çalışma TÜBÜTAK ve Erciyes Üniversitesi Araştırma Fonu tarafından desteklenmiş ve ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlanmıştır. Bu çalışmaların bir kısmı Prof. Dr. Bedri Gorbon Kanser Araştırma, Prof. Dr. Lütfi Feriha Tat, Prof. Dr. Osman Yemni, Türk Fizyolojik Bilimler Derneği ve Gevher Nesibe Araştırma Teşvik Ödülleri’ne layık görülmüştür.


*Teknik donanımınız hakkında bilgi verebilir misiniz?
Araç, gereç olanaklarımız bugün itibari ile oldukça iyi durumdadır. Ancak öğrenci sayısı, teknolojik ilerlemeler ve eskiyen cihazların yenilenmesi gerekliliği göz önüne alınarak sürekli geliştirilmektedir. Bu bağlamda bilgisayar destekli öğrenci laboratuvar sistemlerinin temin edilmesi ile aktif eğitime geçilmesi yakın gelecekteki planlarımız içerisindedir. Ayrıca araştırma projelerimizin yürütülebilmesi için alt yapımız üzerine gerekli olan araç-gereç ihtiyaçlarımızı Üniversitemiz Araştırma Fonu ve TÜBÜTAK tarafından destek alarak karşılamaktayız.


* Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Kongrelere katılım konusunda maalesef çok kısıtlı destek alabildiğimiz için, anabilim dalı öğretim üyelerimiz kendi olanaklarını zorlayarak ve fedakarlık yaparak genellikle, yılda 2 yurtiçi ve iki ya da dört yılda bir yurtdışı kongrelere katılmaktadırlar.


* Anabilim dalınızı tercih etmek isteyecek asistanlara neler söylemek istersiniz?
Temel tıp bilimlerini benimsemiş, fizyolojide araştırma yapmaya istekli, öğrenmeyi ve öğretmeyi seven, yeterli düzeyde İngilizce ve bilgisayar bilgisine sahip arkadaşlarımızla çalışmaktan mutluluk duyacağımızı belirtmek isterim.


Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer