KLİNİKLER
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi FTR Anabilim Dalı
FTR
18 Nisan 2021, Pazar

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hüseyin Demir.


* Anabilim dalınızın tarihçesi hakkında bilgi verebilir misiniz?
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı, 1976 yılında Dr. Yavuz Özgül tarafından kurulmuş olup halen 17 yataklı servisi, fizik tedavi ve rehabilitasyon polikliniği, romatoloji, osteoporoz ve omuz poliklinikleri ve fizik tedavi ünitesi ile hizmet sunmaktadır. Anabilim dalımızda görev yapan arkadaşlarımızla yılda yaklaşık 8 - 9 bin hastaya poliklinik hizmeti, 350 - 400 hastaya yataklı servis hizmeti ve 3 bin 500 - 4 bin hastaya da ayakta fizik tedavi hizmeti verilmektedir.


* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Anabilim dalımızda 3 öğretim üyesi ve 8 araştırma görevlisi görev yapmaktadır.


* Yardımcı personel durumunuz nedir?
Yardımcı personel olarak da 8 fizyoterapist, 5 hemşire, 1 sekreter ve 1 hizmetlimiz var.


* Yatak kapasiteniz ve doluluk oranınız nedir?
17 yataklı bir serviste yüzde 100 doluluk oranı ile hizmet vermekteyiz.


* Nöbet düzenlemeleriniz nasıl yapılıyor?
Yeni başlayan asistan arkadaşlarımıza 3 günde 1, diğer asistanlara kıdem sırasına göre ayda 3 - 5 nöbet tutturulmaktadır. Bölüm öğretim üyeleri de icapçı olarak nöbet tutmaktadır.


* Rotasyon uygulamanız hakkında bilgi verir misiniz?
Bölümümüzdeki asistan arkadaşlar 3 ay dahiliye, 3 ay nöroloji, 3 ay ortopedi, 1 ay acil rotasyonuna gitmektedirler. Ayrıca son zamanlarda Ankara Rehabilitasyon Merkezi’ne de asistan arkadaşlarımızı 3 ay eğitim amaçlı gönderiyoruz.


* Eğitim programınız hakkında bilgi verir misiniz?
Anabilim dalımızda asistanlara yönelik olarak ve öğrencilere yönelik olarak 2 ayrı eğitim programı uygulanmaktadır. Dönem V öğrencilerine 2’şer haftalık fizik tedavi stajı, dönem III’te kas-iskelet sistemi dersleri verilmektedir. Asistanlara yönelik olarak eğitim dersleri, seminer ve makale saatleri, vaka toplantıları, hasta tartışma ve değerlendirme toplantıları her hafta düzenli olarak yapılmaktadır. Ayrıca asistanların yürüttüğü tez ve klinik çalışmalarına da yol gösteriyoruz.


* Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Bölümümüzde 3 öğretim üyesi arkadaşımızın, yurtdışı ve yurtiçi 100’den fazla makalesi, 50’den fazla bildirileri mevcuttur.


* Teknik donanımınız nasıl, yeterli mi?
Fizik tedavi ve rehabilitasyona girecek hastalar açısından yeterli. Ancak teknolojiyi takip ederek açıklarımızı gidermeye çalışıyoruz. Tek sorunumuz yatak sayımızın azlığı. Kayseri ve çevre iller olmak üzere geniş bir alana hizmet veren bölümümüz, üniversitemizin gelişmesine büyük katkı sağlamaktadır.


* Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Yurtiçi ve yurtdışı kongreleri sıklıkla takip etmeye çalışıyoruz. Tüm öğretim üyeleri 3 ayda 4 yurtdışı toplantılara katılmakta, asistan arkadaşları da yoğunluklarına göre yurtiçi kongrelere göndermekteyiz.


* Anabilim dalınızı tercih etmek isteyen asistanlara neler söylemek istersiniz?
Fiziksel tıp ve rehabilitasyon oldukça geniş ve çeşitli hastalık gruplarına yönelik çalışmalar yapan, başta kas-iskelet sistemi olmak üzere çeşitli hastalıkların tanısı, tedavisi ve rehabilitasyonu ile uğraşan bir dahili tıp branşıdır. Fizik tedavi ve rehabilitasyon bir ülkenin gelişmişliğinin göstergesidir ve gelişmekte olan, gelecek vadeden bir bölümdür. ünsan ömrünün uzaması ve yaşlılıkta ortaya çıkabilecek hastalıklar gözönüne alındığında fizik tedavinin önemi ortaya çıkacaktır. FTR zaman, sabır ve ekonomik güç isteyen bir çalışma alanıdır. Araştırmacı, özverili, sabırlı ve çalışkan arkadaşları aramızda örmekten mutluluk duyarız. Ayıca FTR son zamanlarda yüksek puanlı ve en çok tercih edilen bir bölüm olarak ön plana çıkmaktadır.


Teşekkürler...

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
3
1) MeryemÇevik (Ev )
13.04.2019 23:32:03
Merhba hocam ben miraç çevik Annesiyim öncelikle nasılsınız. Çocuğum ağır kombine imönüm yetmezliği nedeniyle ilik nakli oldu çok şükür iyi şüan. Size nekadar teşekür etsem az iyi akşamlar
People
5
2) fzt.Ck (Fizyoterapist)
31.07.2014 00:06:59
Fizyoterapistler yardımcı personel değil mesleki otonomiye doğrudan sahip meslek mensuplarıdır. Fizyoterapiyi ftr hekimlerine yardımcı olarak değil bizzat kendileri yaparlar.... Bilgileri yanlış vermek üstelik bunu bilerek yapmak ne kadar etik ?
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer