KLİNİKLER
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı
GENEL CERRAHİ
14 Nisan 2021, Çarşamba
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yücel Arıtaş.

Anabilim Dalınızın tarihçesi hakkında bilgi verebilir misiniz?
Genel Cerrahi Anabilim Dalı Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde 1969 yılında kuruldu.1975 yılında ilk akademik kadro, 1 doçent, 2 öğretim üyesi ile göreve başladı.1975-1976 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi\'nden gelen dönem 6 öğrencileri ile ilk mezunlarını vermiştir. O dönemde Kayseri Devlet Hastanesi\'nde 30 yatak kapasitesi ile
hizmet verilmekteydi.1981 yılından itibaren Erciyes Üniversitesi\'nin şu anki kampüsü içerisindeki modern hastane binasında hizmet verilmektedir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz, 3 profesör, 1 doçent, 2 yardımcı doçent ve 1 de öğretim görevlisi olmak üzere toplam 7 kişiden oluşmaktadır. 3\'ü
başasistan olmak üzere toplam 16 da araştırma görevlisi hizmet vermektedir. Bugüne kadar 48 araştırma görevlisi uzman olarak kliniğimizden ayrılmıştır.
Yardımcı personel durumunuz nasıl? İhtiyacı karşılıyor mu?
Tam anlamıyla ihtiyacı karşılamasa da yoğun tempo içerisinde özverili çalışma ile ihtiyaca cevap verilmeye çalışılmaktadır.

Kaç yatağınız var? Doluluk oranı nedir?
79\'u serviste, 8\'i yoğun bakım ünitesinde olmak üzere toplam 87 yatak ile hizmet vermekteyiz. Yüzde 95-100 doluluk oranı ile çalışmaktayız.
Nöbet düzenlemeleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Kliniğimizde 3 grup halinde çalışmaktayız. Her grup dönüşümlü olarak 3 günde bir nöbet tutmaktadır. Temmuz-Ağustos ayları izin ayları olduğu için 2 ay boyunca gün aşırı nöbet uygulanmaktadır. 1 doçent, 2 yardımcı doçent ve 1 öğretim görevlisi 4 günde bir icapçı olarak nöbet tutmaktadır.

Eğitim programınızdan bahseder misiniz?
Eğitim öğretim döneminde rutin olarak her hafta Cuma günü saat 09:30-10:30 arası bir araştırma görevlisi ve öğretim üyesi moderatörlüğünde makale anlatılmaktadır. Saat 10:30 ile 12:00 arasında haftalık yapılan tüm vakalarda morbidite, komplikasyon ve mortalite tartışılmaktadır. Öğleden sonra 13:30-14:30 arası da dönüşümlü olarak cerrahi, patoloji, onkoloji ve radyoloji ortak toplantıları yapılmakta olup, özelliği olan vakalar tartışılmakta, tedavisi konsey kararı şeklinde düzenlenmektedir.

Rotasyon uygulamalarınız nasıl?
Araştırma görevlisi kıdemli olduktan sonra acil ve yanık ünitesi, patoloji, göğüs kalp damar cerrahisi, anesteziyoloji, ortopedi, üroloji, çocuk cerrahi, kadın doğum kliniklerinde rotasyona gitmektedir.

Teknik donanımınız hakkında bilgi verir misiniz?
Kliniğimizde Cuma günleri hariç her gün 2 odada operasyon yapılıp, elektif ve acil olarak ortalama haftalık 45 vaka yapılmaktadır. Ameliyathane ve yoğun bakımımız tam teşekküllü olup, servisimizdeki yatak sayısı ihtiyaca tam olarak cevap verememektedir. Bunun haricinde herhangi bir eksiğimiz yok. Canlıdan ya da kadavradan alınan böbrekleri başarı ile nakledebiliyoruz.

Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Öğretim üyelerimiz ve araştırma görevlileri yurtiçi, yurtdışı kongre ve kurslara bilimsel makaleler göndermekte ve mümkün olduğunca katılmaktadırlar. Yurtiçi ve yurtdışı dergilerin önemli bir kısmına kliniğimiz abonedir ve internet aracılığı ile yenilikleri takip etmeye çalışıyoruz.

Anabilim Dalınıza gelecek asistanlara neler söylemek istersiniz?
Genel Cerrahi çok yorucu ve emek isteyen bir branştır. Genel cerrahiyi seven, yorulmaktan korkmayan, cerrahinin mutluluğunu içinde hissedecek, heyecanlı doktor arkadaşları aramızda görmek bizleri mutlu edecektir.
Teşekkürler...
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer