KLİNİKLER
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı
HALK SAĞLIĞI
19 Nisan 2021, Pazartesi
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yusuf Öztürk.* Anabilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
1978 yılında “Toplum Hekimliği Bölümü” adıyla Dr. Hikmet Pekcan tarafından kurulmuştur. Aynı yıl Beslenme ve Diyet Uzmanı Öğr. Gör. Dr. Mualla Aykut, Öğr. Gör. Dr. Gülden Pekcan ile Asistan Dr. Osman Günay ve Asistan Dr. Hasan Basri Üstünbaş bölümde göreve başladılar. 1981 yılında YÖK yasası gereği bölümün adı “Halk Sağlığı Anabilim Dalı” olarak değiştirildi. 1984 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’ndan ayrılarak bu üniversitede Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanlığı görevine getirildim.1985 yılında Sağlık Bakanlığı ve Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi arasında 8 sağlık ocağı bölgesini kapsayan “Eğitim Araştırma Sağlık Grup Başkanlığı Bölgesi Protokolü” imzalandı.1992 yılında anabilim dalımıza bağlı olarak “Biyoistatistik Bilim Dalı” kuruldu.


* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz 5’i profesör, 2’si yardımcı doçent ve 7’si de araştırma görevlisi olmak üzere 14 kişiden oluşmaktadır. Anabilim dalımızda kuruluşundan bu yana 14 araştırma görevlisi halk sağlığı uzmanlık diploması, 9 öğrenci doktora diploması ve 37 öğrenci ise master diploması almıştır. Halen 7 araştırma görevlisi, 4 doktora öğrencisi ve 18 master öğrencisi eğitimlerine devam etmektedir.


* Yardımcı personel durumunuz nedir?
Bir laboratuvar teknisyeni, bir sekreter ve bir de hizmetli olmak üzere 3 kişi yardımcı personel olarak görev yapmaktadır.


* Rotasyon uygulamanız nasıl yapılıyor?
Anabilim dalımızda görevli asistan arkadaşlarımız çocuk sağlığı ve hastalıkları, iç hastalıkları, kadın hastalıkları ve doğum ile enfeksiyon hastalıkları kliniklerinde üçer ay, yönetim rotasyonu olarak; sağlık müdürlüğünde, sağlık grup başkanlığında, devlet hastanesi başhekimliğinde, SSK hastanesi başhekimliğinde ve doğumevi hastanesi başhekimliğinde birer hafta rotasyon yapmaktadırlar.


* Eğitim programınız nasıl?
Anabilim dalımızda uygulanan eğitim programları üç başlık altında incelenebilir. Bunlardan birincisi tıp fakültesi öğrencilerine olan eğitim programlarımız. İkincisi mezuniyet sonrası eğitim programı ve üçüncüsü de rektörlüğümüze bağlı olan sağlık meslek ve sağlık yüksekokullarına verilen eğitim programlarıdır. Örneğin verilen dersler arasında, “Toplumda Beslenme Durumunun Saptanması”, “Toplumda Beslenme Sorunları ve Epidemiyolojisi”, “Biyoistatistik”, “Sağlık Eğitimi” ve “Sağlık Sosyolojisi” dersleri bulunmaktadır. Anabilim dalımız bünyesinde halk sağlığı laboratuvarı vardır. Bu laboratuvarda Prof. Dr. Osman Ceyhan tarafından öğrenci eğitimi amacıyla biyolojik su analizleri yaptırılmaktadır. Ayrıca, anabilim dalımız 1995’ten itibaren “Kırsal Saha Stajı” sırasında gönüllü olan öğrencilere, öğretim üyelerimizden Yrd. Doç. Dr. Ahmet Öztürk ve Tıp Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Dr. Melis Naçar tarafından “Aile Planlaması” eğitimi verilmektedir.


* Tıbbi araç gereç durumunuz nedir?
Anabilim Dalımızın tıbbi araç gereç durumu bakımından önemli hiçbir sorunu yoktur. Bir sorun olsa bile dekanlığımız tarafından zamanında yerine getirilmektedir. Anabilim dalımıza ait 3 eğitim salonu, 2 tepegöz, 2 slayt makinası, barkovizyon,10 bilgisayar vardır.


* Bilimsel yayın durumunuz nedir ve kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Öğretim üyelerimizin müşterek ya da bireysel olarak yayınladığı bilimsel yayınlar arasında 18 kitap, 353 makale ve 205 bildiri vardır. Kongreleri, sempozyumları, konferansları ve benzer bilimsel etkinlikleri isteyen asistan arkadaşlarımız, istediği zaman yükümlü olduğu eğitim programlarını aksatmamak koşulu ile takip edebilirler.


* Anabilim dalınızı seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Halk sağlığını isteyerek seçmiş olması yanında, çok çalışkan, kararlı ve istikrarlı; ülke sorunlarını bilen ve çözmeye yatkın olan, yönetsel ve bilimsel tarafı kuvvetli, zamanı en iyi değerlendirebilen, insan ilişkileri çok iyi, demokratik toleransı ve hoşgörüsü yüksek arkadaşları aramızda görmekten mutlu oluruz.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer