KLİNİKLER
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı
HEMATOLOJİ
14 Nisan 2021, Çarşamba
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı, KİT Ünitesi Başkanı E.Ü. Hastaneleri Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Ali Ünal.


Kliniğiniz hakkında bilgi verir misiniz?
Erciyes Üniversitesi Hastanelerine ek olarak M.K. Dedeman tarafından1998 yılında yaptırılarak üniversitemize bağışlanan Onkoloji Hastanesi, Türkiye\'de üniversite bünyesinde kurulan ikinci hastane özelliğini taşımaktadır. Kayseri ve çevre illerin de hastalarıyla birlikte yaklaşık 10 milyon nüfusa hizmet veren bir Hematoloji-Onkoloji-Kemik İliği Nakli ünitesidir.

Kliniğinizin yatak sayısı nedir?
Hematoloji-Onkoloji ve Radyasyon Onkoloji Klinikleri ile Kemik İliği Nakli ve yoğun bakım ünitelerinde 100 yatak kapasitesi vardır.

Akademik kadronuz hakkında bilgi verir misiniz?
Kliniğimiz, iki doçent, dört yardımcı doçent, dört öğretim üyesi, yedi araştırma görevlisi ve 25 hemşire ile hizmet vermektedir.

Nöbet düzenlemeleri nasıl yapılıyor?
Hastanemizde, İç Hastalıkları Anabilim Dalı asistanları ve yan dal ihtisas asistanları nöbet tutmakta olup, nöbetler İç Hastalıkları Anabilim Dalı ve Hematoloji-Onkoloji Bilim Dalları tarafından organize edilmektedir.

Rotasyonlar nasıl yapılıyor?
İç Hastalıkları Anabilim Dalı rotasyonları, altı aylık süreler halinde yapılmaktadır. İç Hastalıkları asistanları, iç hastalıkları ile ilgili, diğer dahiliye branşları ilgili tüm branşları rotasyonla dolaşıyorlar. Bunlar, bize üç ya da altı aylık kademelerle gelen asistanlarımız. Bunun dışında üst ihtisas yapan asistanlarımızın da, Radyasyon Onkoloji, Hematoloji ve Onkoloji arasında rotasyonları var. Rotasyonların bir kısmı kanunen zorunlu rotasyonlar, bir kısmı ise kendi aramızda yaptığımız iş bölümleri. Kanuni olarak Hematoloji\'de rotasyon yapan birisinin başka yerde rotasyonu da yok zaten. Yurt içi ve yurt dışı görevlendirmeler yapıyoruz. Üç ay İbn-i Sina\'ya, Hacettepe\'ye, İsrail\'e v.b. gönderdik. Bizim görevlendirmemizle kanunen zorunlu olmayan rotasyonlarını yurt içinde ve yurt dışında yapabiliyorlar. Eğitim sistemimiz kendi aramızda düzenlediğimiz bir eğitim sistemi.

Kliniğinize gelen asistanlardan neler beklersiniz?
Kliniğimize gelen asistandan istediğimiz birkaç şey var. Birincisi, özellikle bu işe istekle başlaması. Doktorluğu, hastayı tedavi etmeyi, hastayla ilgilenmeyi sevmesi. Bu, her şeyin başı aslında. İkincisi, insani değerleri; olaylara belli insani değerlerde bakabilmesi. Bir de prensiplerimize, mesaiden tutun da diğer konmuş, işleyişi sağlayan kurallara uyması.

Hasta sirkülasyonunuz nasıl?
Kemoterapi Ünitesi\'nde her gün yaklaşık 40 hastaya kemoterapi uygulanmaktadır. Radyoterapi ünitesinde bir kobalt ve bir lineer ackseleratör cihazı ile günlük ortalama 50 hastaya radyoterapi uygulanmaktadır. Kemik İliği Nakli Ünitesi\'nde üç yıl içerisinde 28\'i otolog, 4\'ü allojenik olmak üzere 32 hastaya kemik iliği nakli yapılmıştır.

Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Kliniğimiz öğretim elemanlarının toplam yayınlanmış 65 yurt içi, 14 yurt dışı makale ve 100\'ün üzerinde yurt içi ve yurt dışı tebliği bulunmaktadır.

Yardımcı personel sayınız yeterli mi?
Yardımcı personel sayımız şu anda yeterli olup bu konuda herhangi bir sıkıntımız bulunmamaktadır.

Eğitim programınız nasıl?
Kliniğimizde, hafta içi her gün makale saati uygulaması bulunmakta, bunun yanında vaka takdimi, radyoloji ve patoloji toplantıları, seminerler ve Hematoloji-Onkoloji, Kemik İliği Transplantasyon konseyleri olmak üzere hafta içi her gün eğitim toplantıları yapılmaktadır. Ayrıca öğrencilere hasta başı eğitimi verilmektedir.
Kliniğimizin öğretim üyeleri her yıl en az 4-5 kez tebliğ ve poster sunumu için ulusal ve uluslararası bilimsel kongrelere katılmaktadır. Her yıl, yine en az iki öğretim elemanı yurt dışındaki hastanelerde eğitim görmektedir.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer