KLİNİKLER
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı
KALP VE DAMAR CERR.
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimiz köşemizin bu haftaki konuğu Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yiğit Akçalı.


* Anabilim Dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?

1978 yılında Hacettepe Üniversitesi’ne bağlı olarak Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı kurulmuştur ve Kayseri Devlet Hastanesi’nde hizmet vermeye başlamıştır. 1981 yılından itibaren Erciyes Üniversitesi Kampusu içerisindeki modern hastane binasına taşınmasıyla birlikte burada hizmet vermeye başlamıştır. 2002 yılı mayıs ayında Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı’ndan ayrılarak Kalp Damar Cerrahisi olarak 2 yıldır hizmet vermekteyiz. Bir anlamda 25 yıllık geçmişi olan genç ve yeni bir anabilim dalıyız diyebilirim.


* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

3 profesör, 1 doçent ve 1 yardımcı doçent olmak üzere toplam 5 kişiden oluşmaktadır. Anabilim dalımızda görevli arkadaşlarım üniversite hastanemizde tam gün çalışmaktadır ve özel muayenehanede çalışmamaktadırlar. Bunların yanı sıra 8 de asistanımız bulunmaktadır.


* Yardımcı personel durumunuz nedir?
Yoğun Bakım Ünitemiz ve Servis dahil olmak üzere 18 hemşire, 9 hizmetli ve diğer yardımcı personelimiz mevcuttur.

* Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
30’u servis, 10 yoğun bakım olmak üzere toplam 40 yatağımız mevcuttur. Dönem dönem yüzde 100 olmak üzere genellikle yüzde 80 doluluk oranıyla hizmet vermekteyiz.


* Nöbet düzenlemenizi nasıl yapıyorsunuz?
Yoğun Bakım Ünitemizde bir kıdemli asistan, serviste bir orta kıdemli asistan ile bir öğretim üyemiz icapçı olarak 3 günde bir nöbet tutmaktadırlar.


* Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Anabilim Dalımızdaki asistan arkadaşlarımız, Kardiyoloji, Göğüs Hastalıkları, Anestezi, Genel Cerrahi ve Acil Serviste rotasyon yapmaktadırlar.


* Eğitim programınız nedir?
15 günde bir Anabilim Dalımıza gelen stajyer doktor arkadaşlarımıza teorik ve pratik eğitim veriyoruz. Pediatrik ve erişkin kalp, damar muayenesi, tanısal testler, küçük cerrahi müdahaleler, radyolojik değerlendirmeler, yoğun bakım uygulamaları ile ilgili eğitim programları uyguluyoruz. Asistanlar, hergün 09:00 - 12:00 saatleri arasında serviste hoca eşliğinde hasta değerlendirmesine katılıyor. Makale saatlerimizde öğretim üyelerimiz 5 grup şeklinde yaklaşık 3’er saat süren teorik ve pratik bilgiler veriyor.
Ayrıca 1994 yılında kurduğumuz Kalp Damar Cerrahisi Derneği ve sivil toplum örgütleri ile ortak çalışarak, halka CPR kursları veriyoruz.


* Tıbbi araç gereç durumunuz nedir?
Yoğun bakım ünitemiz ve servislerimiz teknik donanım açısından yeterlidir. Akademik kadrodaki arkadaşlarımız, servis ve yoğun bakım arasındaki bilgi akışında internetten yararlanmaktadır, hastalar hakkında anında bilgi alış verişinde bulunuyoruz. Kalp transplantasyonu dışındaki tüm ameliyatlar kliniğimizde yapılmaktadır.


* Bilimsel yayın durumunuz nedir ve kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Yurtiçi ve yurtdışı kongreleri takip ederken olabildiğince çok asistan arkadaşımızın katılmasını sağlıyoruz. Yeni bir Anabilim Dalı olmamıza rağmen yurtiçi yayınlar ve seminerler hariç yıllık 10 yurtdışı yayınımız mevcuttur.


* Anabilim Dalınızı seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Kalp damar cerrahisinin zor ve emek isteyen bir bölüm olmasının yanısıra, gelen vakalardan dolayı son derece zevkli bir uğraş alanıdır. Kliniğimizi seçecek arkadaşlar sadece spesifik kalp cerrahisi yapmayacaklar, aynı zamanda damar cerrahisini de öğrenecekler. Anabilim Dalımıza gelecek arkadaşlarımız son derece modern ve rahat bir ortamda çalışacaklarını bilerek tercih yapabilirler. Anabilim Dalımızda nicel ve nitel olarak kardiyovasküler tedavinin tüm cerrahisi yapılmaktadır. Kalp damar cerrahisinin geleceğinin son derece parlak bir bölüm olduğunu bilerek tercih etmelerini öneririm ve bizi tercih edecek arkadaşlarla çalışmaktan zevk duyacağımızı bilmelerini isterim.


Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer