KLİNİKLER
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatri Anabilim Dalı
ÇOCUK SAĞ. VE HAST.
19 Nisan 2021, Pazartesi
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Adnan Öztürk.

Anabilim Dalınızın tarihçesi hakkında bilgi verebilir misiniz?
1978 yılında Gevher Nesibe Tıp Fakültesi’nin kurulması ile birlikte Çocuk Sağlığı Anabilim Dalı olarak hizmete başlamıştır. O dönem şartlarında 5 kişilik bir öğretim görevlisi kadrosu ile hizmet vermekteydi. 1988 yılından itibaren üniversite kampüsü içindeki modern hastane binasında hizmet vermeye başladı. Çocuk Sağlığı Anabilim Dalı, yenidoğan, hematoloji, onkoloji, nefroloji, çocuk enfeksiyon ve çocuk adölesan, sütçocuğu ve sütçocuğu yoğunbakım, yenidoğan yoğunbakım, çocuk acil ve çocuk gözlem odasından oluşmaktadır. Ayrıca Genel Pediatri Polikliniği, Çocuk Nefroloji, Sağlam ‚ocuk ve Sosyal Pediatri Polikliniği, Yenidoğan Polikliniği, Hematoloji, Onkoloji, İmmünoloji, Kardiyoloji, Endokrin, Gastroentroloji, Nöroloji Poliklinikleri mevcuttur. Bunların yanında Pediatrik İmmünoloji ve Çocuk Hematoloji Laboratuvarı ile hizmet vermektedir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşmaktadır?
Akademik kadromuzda 10 profesör, 3 doçent, 4 yardımcı doçent, 45 araştırma görevlisi ve 7 yandal araştırma görevlisi vardır.

Yardımcı personel durumunuz nasıl?
Yardımcı personel kadromuzda sıkıntı yaşamaktayız. Toplam hemşire sayımız, tüm servis ve poliklinikler için 85’tir.

Yatak kapasiteniz ve doluluk oranınız nedir?
144 yatağımız olmasına rağmen, servislerimizin doluluk oranı çok yüksek olup takriben 200 civarında hasta takip etmekteyiz. Bunlardan 70 hasta yenidoğan, 15 hasta çocuk nefroloji, 15-20 hasta pediatrik intaniye, 20 hasta hematoloji-onkoloji, 25 hasta adölesan, 30 hasta sütçocuğu, 8 hasta pediatrik yoğun bakım da takip edilmektedir. Acil gözlem odasında da 10 hasta takip edilmektedir.

Nöbet düzenlemeniz hakkında bilgi verir misiniz?
Araştırma görevlilerimiz ilk 12 ay gün aşırı, daha sonra 3 günde bir nöbet tutmaktadırlar. Her servisimizin öğretim üyesi olarak ayrı konsültasyonu bulunmaktadır.

Rotasyon uygulamanız hakkında bilgi verir misiniz?
Araştırma görevlileri Mikrobiyoloji, Kadın-doğum, Biyokimya servislerinde rotasyon yapmaktadırlar. Ayrıca Anabilim Dalımızdaki her bölümde en az 2 ay rotasyonda bulunmaktadırlar.

Eğitim programınız nasıl?
Araştırma görevlileri için teorik ders olarak haftada 1 gün herhangi bir konu anlatılmakta. Bunun dışında poliklinik vaka toplantıları, kliniko patolojik toplantılar ve vaka takdimleri ile mormalite toplantıları, haftada 1 gün düzenli olarak yapılmaktadır. Ayrıca asistanlar için haftada bir makale saati düzenlenmektedir.

Teknik donanımınız yeterli mi?
Teknik donanım açısından Acil ve Yenidoğan ünitelerimiz yeterli olmakla birlikte diğer ünitelerimizde eksikler mevcuttur. Hastane idaresinin de desteği ile en kısa zamanda eksiklerimizi gidermeye çalışacağız.

Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Bilimsel yayın olarak Türkiye standartlarının üzerinde olduğumuzu düşünüyorum. Yurtiçi ve yurtdışında orijinal yayınlarımız vaka takdimleri şeklinde yayınlatılmaktadır.

Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Gerek yurtiçi, gerek yurtdışı kongreleri öğretim üyeleri ve araştırma görevlilerimiz fırsat buldukça ve maddi imkanlar doğrultusunda takip etmektedirler.

Anabilim dalınızı tercih etmek isteyen asistanlara neler söylemek istersiniz?
Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olmak isteyen, çocukları seven, iyi bir pediatrist olmak isteyen yeni doktor arkadaşlarımızla her zaman için birlikte çalışmayı isteriz. İstekli bir şekilde çalıştıkları sürece Erciyes Üniversitesi Pediatri Anabilim Dalı’nda iyi bir pediatrist olacaklarına inanıyorum.

Teşekkürler...
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer