KLİNİKLER
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı
PSİKİYATRİ
18 Nisan 2021, Pazar
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ertuğrul Eşel.


*Anabilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi 1969 yılında Hacettepe Üniversitesi Gevher Nesibe Tıp Fakültesi olarak eğitimine Ankara’da başladı. Daha sonra Kayseri Üniversitesi Tıp Fakültesi olarak Kayseri’ye taşındı ve 1981 yılında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi olarak değiştirildi. 1982 yılında Yrd. Doç. Dr. İrfan Bayram’ın önderliğinde Psikiyatri Anabilim Dalı kuruldu ve 1982-1988 yılları arasında şimdiki polikliniğimizin bulunduğu yerde 9 yatakla hizmet verdi.

1988 yılından itibaren de üniversite kampusu içerisindeki modern hastane binasında hizmetini sürdürmektedir. Prof. Dr. Aslan Oğuz ve Prof. Dr. Seher Sofuoğlu daha sonra akademik kadroya atanan ve kliniğimizin gelişmesi ve sisteminin oturtulmasında çok önemli katkıları olan hocalarımız oldular. Prof. Dr. Seher Sofuoğlu halen anabilim dalımızda görev yapmaktadır.

Ancak Aslan hocamız bu yıl emekli oldu. Kliniğimizden şu ana kadar toplam 18 kişi psikiyatri uzmanlığını aldı. Bunlardan birisi olan Prof. Dr. Mustafa Baştürk halen anabilim dalımız kadrosundadır. Ben ve Yrd. Doç. Dr. Tayfun Turan da Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesinden uzmanlığını alan kişileriz. Ayrıca şimdi profesör olan ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı olan Dr. Fatih Karaaslan da 1991-1998 yılları arasında anabilim dalımızda öğretim üyesi olarak görev yapmıştı.


*Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz, 2 profesör, 1 doçent, 1 yardımcı doçent olmak üzere toplam 4 kişiden oluşmaktadır. Şu anda anabilim dalımızın öğretim üyesi sayısının yetersiz olduğunu düşünüyorum.


*Yardımcı personel durumunuz nasıl?
1 psikolog, 7 hemşire, 1 posta ve 2 sekreter olmak üzere toplam 11 kişiden oluşmaktadır. Ancak yardımcı personel kadromuzda da sıkıntı yaşamaktayız.


*Yatak kapasiteniz ve doluluk oranınız nedir?
Anabilim dalımızda 28 yatak ile hizmet vermekteyiz. Poliklinikte ise günde ortalama kırk hasta görülmektedir. Yılda 550 yatan hasta, 9 binde poliklinik hastasına hizmet vermekteyiz.

*Nöbet düzenlemeleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Anabilim dalımızda görev yapan asistan arkadaşlarımız kıdem sıralarına göre ayda 5 ya da 6 nöbet tutmaktadırlar. Öğretim üyesi arkadaşlarımızdan klinik konsültanı olan icapçı olarak nöbet tutmaktadır.


*Rotasyon uygulamalarınız nasıl yapılıyor?
Anabilim dalımızda görev yapan asistan arkadaşlarımız asistanlıkları süresince 9 ay nöroloji, 4 ay çocuk psikiyatrisi, 3 ay dahiliye, 1 ay acil ve 1 ay anestezi rotasyonuna gitmektedirler.


*Eğitim programınızı anlatır mısınız?
Asistan arkadaşlarımıza haftada 3 saat vaka görüşme ve karşılıklı tartışma şeklinde asistan eğitim programı uyguluyoruz. Haftada 1 saat büyük vaka dediğimiz eğitim saatimize asistanlar dışında hemşire, personel, dönem V ve VI öğrencileri de katılıyorlar. Bunun dışında literatür ve textbook çeviri saatimiz vardır. Asistan arkadaşlarımız asistanlığı süresince yılda 2 kere seminer hazırlamak ve sunmakla yükümlüdürler.


*Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Anabilim dalımızda son iki yılda yurtdışı 10, yurtiçi yaklaşık 20 adet bilimsel çalışma yapılmıştır. Yaklaşık 10 adet de yurtdışı bildiri sunulmuştur. Dünyadaki en büyük uluslararası kongrelerden biri olan ECNP kongrelerinde iki kez poster ödülü aldık. Bilimsel çalışma alanlarımız daha çok psikofarmakoloji, nöroendokrinoloji, nörofizyoloji ve beyin görüntülemedir. Bipolar bozukluk, şizofreni, alkol bağımlılığı ve depresyonlu hastalarda çalışmalar yürütüyoruz.


*Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Anabilim dalımızda görev yapan öğretim üyeleri yılda 2 yurtdışı, 2 ya da 3 yurtiçi kongreye, asistan arkadaşlarımız ise 2 ya da 3 yurtiçi kongreye katılmaktadırlar. Ayrıca şimdiye kadar anabilim dalımız tarafından 3 ulusal düzeyde psikiyatri kongresi de organize edildi.


*Teknik donanımınız yeterli mi?
Teknik donanımımız yeterlidir. Türkiye’de EKT (elektrokonvulsif terapi) uygulamasını anestezili olarak ilk defa1991 yılında başlatan anabilim dalıyız. İnternet bağlantılı bilgisayarlarımız, fotokopi cihazımız, projeksiyon cihazımız, slayt makinemiz ve faksımız mevcuttur.


*Anabilim dalınızı tercih etmek isteyen asistanlara ne tavsiye edersiniz?
Erciyes Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı 20 yıllık geçmişi olan, hasta bakımı ve eğitim olarak oturmuş bir anabilim dalıdır. Bilimsel yayın olarak Türkiye sıralamasında iyi bir yerdedir. Anabilim dalımız huzurlu bir çalışma ortamına sahiptir. Kendisi ile barışık, sabırlı, hoşgörülü ve insanlarla uğraşmayı seven arkadaşlarımızı aramızda görmek ve onlarla çalışmaktan mutluluk duyarız.

*Teşekkürler...
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
3
1) rifat birdal (iş insanı)
16.01.2015 20:16:45
Teşekkür ederiz.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer