KLİNİKLER
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı
RADYOLOJİ
19 Nisan 2021, Pazartesi
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Güleç.* Anabilim dalınızın tarihçesi hakkında bilgi verebilir misiniz?
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı, Dr. Gürkan Dirik, Dr. Mustafa Aygün ve Dr. Berham Sarı önderliğinde kurulmuştur. 1978 yılından itibaren modern hastane binasında hizmet vermeye başlamıştır.


* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz 17 araştırma görevlisi, 8 öğretim üyesi ve öğretim görevlisi’nden oluşmaktadır. Kuruluşumuzdan bu yana 35 radyoloji uzmanı vermiş bulunmaktayız.


* Yardımcı personel durumunuz nasıl?
40 radyoloji teknisyeni, 7 sekreterimiz mevcuttur.


* Nöbet düzenlemeniz hakkında bilgi verebilir misiniz?
Her gün 1 araştırma görevlisi acil vakalar için 24 saat, 1 araştırma görevlisi ve 1 öğretim üyesi de icapçı nöbeti tutmaktadır.


* Rotasyon uygulamalarınız nasıl yapılıyor?
Anabilim dalımızda 4,5 yıl süre ile ihtisas yapılmaktadır. Bunun ilk 2,5 yılı cihaz bazında (Direkt grafi, skopi, ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi, MR, mamografi ve anjiyografi) rotasyon olarak yapılmaktadır. Kalan son 2 yılı da 3 ve 4 aylık sistem bazında (Nöroradyoloji, girişimsel radyoloji, pediatrik radyoloji, toraks radyolojisi, abdomen radyolojisi, iskelet sistemi radyolojisi, genitoüriner sistem radyolojisi, ultrasonografi) rotasyonlarını tamamlamaktadırlar.


* Eğitim programınız hakkında bilgi verir misiniz?
Anabilim dalımızda uygulanan asistan eğitim programımız ABD’de uygulanmakta olan eğitim programları incelenerek modifiye edilmiştir. Haftanın 5 günü sabah 08:00 ve 09:00 arasında rutin olarak asistan eğitim toplantıları yapılmaktadır. Bu toplantıların ikisi seminer, ikisi vaka takdimi, biri de makale saati şeklindedir. Ayrıca, diğer disiplinlerle çok sayıda ortak toplantılar düzenlenmektedir. Özellikle diğer tıp dallarını ilgilendiren konsey toplantıları mevcuttur. Bölüm içi eğitim toplantılarına bölüm öğretim üyeleri ve misafir öğretim üyeleri de davet edilmektedirler.


* Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Anabilim dalımızın yıllık ortalama uluslararası yayını 4, ulusal çalışması da 10 kadardır.


* Teknik donanımınız nasıl, yeterli mi?
Anabilim dalımız teknik donanım olarak ülkemizin en zengin radyoloji departmanlarından birisidir. Anabilim dalımızda modern bir departman için gerekli olan üstün özellikli tüm cihazlar mevcuttur. Anabilim dalımızda iki tane MR, 3 bilgisayarlı tomografi (16 kesit), 3 anjiyografi ünitesi, 2 mamografi ünitesi, 8 ultrasonografi ünitesi (2 renkli dopler US), 1 bilgisayarlı röntgen ünitesi, çok sayıda röntgen ve seyyar röntgen cihazları mevcuttur.


* Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Anabilim dalımızda görevli araştırma görevlileri ihtisasları süresince ortalama 2, öğretim üyelerimizde yılda 2 uluslararası ve yeterince de yurtiçi kongre ile seminerlere katılmaktadırlar.


* Anabilim dalınızı tercih etmek isteyen asistanlardan neler beklersiniz?
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalını daha önce tercih eden asistan arkadaşlarım, burada ihtisas yapmaktan memnuniyetlerini dile getirmişlerdir. Anabilim dalımız teknik donanım ve cihaz farkına ileri derecede sahiptir. Bölümümüzü tercih edecek arkadaşlarım sıcak ve zengin bir bilimsel ortamda çalışacaklar. Ancak, bölümümüzde çalışmak isteyen arkadaşlarımı yoğun bir eğitim programı ve çalışma temposu beklemektedir, arkadaşlarımın bunları bilerek tercih yapmalarını isteriz. Bölümümüzü tercih edecek arkadaşlarla çalışmaktan büyük bir zevk duyacağız.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer