KLİNİKLER
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı
KADIN HAST. VE DOĞUM
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sinan Özalp


Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın-Doğum Kliniği 30 yıla yaklaşan geçmişe sahip Türkiye’nin köklü kadın hastalıkları ve doğum kliniklerinden biridir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, 1977 yılında Dr. Orhan Karacadağ, Dr. Şeniz Ceylanoğlu ve Dr. Okan Say tarafından kurulmuş, 1978’de Dr. Hikmet Hassa ve 1983’de Dr. Sinan Özalp’in katılmasıyla güçlenmiştir. Eskişehir’deki üniversite yaşamının başlatıcısı olan Tıp Fakültesi, önce Hacettepe Üniversitesi Eskişehir Tıp Fakültesi adıyla kurulmuş, Anadolu Üniversitesi’nin kurucu ana fakültelerinden birini oluşturmuş ve son olarak 1993 yılında Eskişehir’de ikinci üniversite olarak kurulan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’ne bağlanmıştır. Anabilim dalında jinekolojik onkoloji, perinatoloji, reprodüktif endokrinoloji ve infertilite ile ürojinekoloji bilim dalları bulunmaktadır.


Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Kuruluşundan bu yana asistan eğitimi verilmektedir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
6’sı profesör, 1’i doçent olmak üzere 7 öğretim üyemiz var. Ayrıca 1’i başasistan olmak üzere 14 asistanımız bulunuyor.

Hemşire ve yardımcı personel durumunuz nedir?
Hastanemiz genelindeki hemşire ve yardımcı personel açığı bölümümüze yansımakla beraber, bireylerin özverili çalışmasıyla üstün kalitede hizmet verilmeye gayret edilmektedir.

Kaç yatağınız var? Doluluk oranınız nedir?
Kliniğimiz poliklinik, üreme sağlığı merkezi (tüp bebek merkezi), servis, yoğun bakım ve doğumhane birimlerinden oluşmaktadır. Poliklinikte ayaktan hasta muayenesi ve ultrasonografi, üreme sağlığı merkezinde infertilite, jinekolojik androloji, menopoz, endokrinoloji ve adolesan jinekolojisi hizmetleri verilmektedir. Servisimiz 55 yatak kapasiteli olup bunun 32’si obstetrik, 23’ü jinekolojik ve onkolojik hasta grubuna ayrılmıştır. Odalar en fazla 3 kişiliktir. Talebi olan hastalara özel oda temin edilmektedir. Kemoterapi hastaları için 4 kişilik özel odamız vardır. Yoğum bakım ünitesi 8 yatak kapasitelidir. Yoğun bakımda genel durum bozukluğu olan hastalar, postoperatif bakım ve erken postpartum hasta takibi yapılmaktadır. Doluluk oranı hem servis hem yoğun bakım ünitesi için yüzde 90-100 civarında olup, referans hastane olduğundan, gerektiğinde yatak sayısı arttırılmaktadır.

Yıllık poliklinik ve ameliyat sayınız ne kadardır?
Poliklinik ve üreme sağlığı merkezinde yıllık bakılan ortalama hasta sayısı 9 bin civarında ve yıllık ortalama ameliyat sayımız 650 civarındadır.

Bir asistan, eğitimi boyunca ortalama kaç ameliyat yapıyor?
Asistan eğitimi için öngörülen ameliyat tipleri ve sayıları öğretim üyelerimizce belirlenmiştir ve en az toplam 100 operasyon yapılma zorunluluğu olup, bu sayının yaklaşık 3-4 katı daha fazla ameliyat yapılmaktadır.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Yeni başlayan asistan ilk 6 ay günaşırı nöbetle başlar, sonraki dönemlerde nöbet sayısı giderek azalır.

Eğitim programınız nedir?
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği, 29 yıldır eğitime verdiği önemle örnek gösterilen bir kurumdur. Her hafta çarşamba günleri yarım gün boyunca tüm öğretim üyelerinin katılımıyla asistan, intern ve stajyerlere yönelik seminerler, konferanslar, makale sunumları, diğer üniversitelerin öğretim üyelerinin konuk olarak katıldığı konuşmalar ve olgu sunumları yapılır. Ayrıca her gün vizit esnasında interaktif hasta başı eğitimi yapılmaktadır.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mıdır?
Yıllık eğitim programı, her yıl temmuz ayında tüm asistanlar, öğretim üyeleri ve il içinde çalışan uzmanların doldurduğu ve bölüm akademik kurulunda değerlendirilen öneri formları doğrultusunda hazırlanır. Bir yıllık eğitim dönemini kapsayan bu programda kadın-doğumun temel konularına mutlaka yer verilmekte, gelen öneriler doğrultusunda güncel gelişmeler izlenebilmektedir.

Biriminizde standart asistan karneleri uygulanıyor mu?
Evet, uygulanmaktadır.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Fakülte içerisinde anestezi ve patoloji rotasyonları yaptırılıyor. Ayrıca her ay 2 asistan Eskişehir Doğum ve Çocuk Bakımevi’nde rotasyona gönderilir.

Eğitimde kullandığınız araç-gereçlerle ilgili durumunuz nedir?
Eğitimde kullanılmak üzere yeterli araç ve gereç bulunmaktadır.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
Yıllık yayın sayımız ortalama 30 olup son yıllarda yurtiçi ve yurtdışı yayın sayımızda belirgin artış vardır.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Bölümümüz öğretim görevlileri hem yurt içi hem yurt dışı kongrelere konuşmacı olarak aktif katılmaktadır. Yurt içi kongrelere en az 3 asistanla katılım sağlanmaktadır.

Son 5 yılda istifa eden asistan var mı? Varsa sayısı ne kadar?
Son 5 yıl içerisinde 3 asistan istifa etmiştir.

Aranıza yeni katılan uzman ya da asistan, döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Maaşın yarısı kadar döner sermayeden pay alınıyor.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği misyonunun gerektirdiği bilimsel, fiziksel performans ve karşılıklı saygı temelinde bir eğitim-öğretim sürecine katılmak isteyen tüm arkadaşları aramızda görmek istiyoruz.

Teşekkürler.
21.01.2007
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer