KLİNİKLER
Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Erken Gebelik Kliniği
KADIN HAST. VE DOĞUM
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Sağlık Bakanlığı Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Erken Gebelik Kliniği Şefi Doç. Dr. Orhan Gelişen

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Kliniğimiz Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK)’na bağlı olarak 1990 öncesi Ulucanlar semtinde Kadın Doğum Hastalıkları Eğitim Hastanesi olarak faaliyet gösterirken, 1990 yılı başlarında şu anki mevcut yerine taşınarak, Etlik Kadın Hastalıkları ve Doğum Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak faaliyetlerine devam etti. 1995 yılında hastanelerin birleştirilmesi sırasında Sağlık Bakanlığına devredilerek Sağlık Bakanlığı Etlik Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi oldu. 2008 tarihinde de hastanemizin adı tekrar değişti. Telsizler semtindeki ayrı bir şeflik haline geldi ve oranın adı bize verildi. Böylece adımız Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Doğum Eğitim Hastanesi olarak değişti.
Kliniğimizin kuruluş tarihi o yıllara dayanmaktadır. Kuruluş tarihimiz 1990. Hastanemizde sadece onkoloji bölümü sabit olarak çalışmakta, diğer infertilite, perinatoloji, doğum, erken gebelik, ürojinekoloji gibi üniteler ise ortak çalışmaktadır. Bu ünitelerde çalışanlar diğer servislere rotasyon şeklinde gitmekte ve orada çalışmaktadır.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Kliniğimizin kuruluşundan bu yanı 1990 yılından beri asistan eğitimi verilmektedir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Şu anda 7 şef, 5 şef yardımcısı ve 5 asistandan oluşuyor.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Hastanemizde halen toplam 329 ebe ve hemşire bulunuyor. Bunun 1.103’ü hemşire, diğerleri ebe. Yalnız belirli döneme kadar ebe doğumu varken, bizim hastanemizde ebeler doğum yaptırmıyor. Bütün doğumlar asistanlar tarafından yaptırılmaktadır.

Eğitim programınız nedir?
Yıllık olarak düzenlenen seminer programlarımız var. Sene başında bu programlar ayarlanır. Bunların bir kısmını uzmanlar gözetiminde asistanlarımıza anlattırıyoruz. Bir bölümünü de dışarıdan gelen hocalar ve klinik şeflerinin konuşmaları şeklinde gerçekleştiriyoruz.
Haftada iki gün, salı ve perşembe günleri seminer programı yapılıyor. Bunun yanı sıra ayda bir gün istatistik günümüz var. istatistik günümüzde vaka tartışmaları yapılıyor. Burada o ayki ilginç vakalar, asistanların eğitimine yararlı olacak konular takdim ediliyor. Bunun dışında her servisin düzenlediği makale saatleri var. Asistanlara güncel konularda makaleler veriliyor ve onların tartışması yapılıyor. Tabi düzenli olarak hasta başı vizitleri de gerçekleştiriyoruz.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Şu anda hastanemizde 429 yatağımız var. Bu yataklarımızın doluluk oranı ise yüzde 76 civarında.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?
Yıllık poliklinik sayımız 4 yüz 20 bin civarında. Ayrıca geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiğimiz sezaryen ve jinekolojik operasyonlarımızın sayısı da 17 bin 516. Doğum sayımız ise yaklaşık 18 ile 20 bin arasında.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? ilk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
ilk yıl asistanı bizde 12 nöbetle başlıyor. Daha sonra nöbet sayıları azalarak son yıl 4 nöbete kadar düşüyor.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Bizim temel kitaplarımız var. Bazı “text book”lar bizim her zaman önderimiz olmuştur. O “text book”lar çerçevesinde hareket ediyoruz. Hastanenin genel eğitim programını oluştururken de bir asistanın bilmesi gereken tüm konuları kapsam içerisine alıyoruz.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Rotasyonlarımız iç ve dış rotasyonlardan oluşuyor. Asistanlarımız 8-10 ay arasında doğum salonunda eğitim görüyorlar. Onkoloji bölümünde 3-4 ay, perinatoloji bölümünde yine 3-4 ay, erken gebelik servisi polikliniklerin 3 ay, infertilite servisi polikliniğinde 3 ay, ürojinekolojide 2 ay, endoskopik cerrahide 1 ay, loğusa ve sezaryen servisinde 1 ay, acil serviste 1 ay ve gebe polikliniğinde 1 ay rotasyon görüyorlar. Kıdemlerine göre bu servislerde rotasyon görüyorlar. Kıdemsizlik döneminde gördükleri bu rotasyonlara kıdemlilik dönemlerinde de tekrar rotasyonlara ayrılıyorlar. Dış rotasyonlarda patolojide 3, ürolojide 3, anestezide 2 ve genel cerrahide de 6 ay olarak rotasyon görüyorlar.
Bize dışarıdan gelenler ise genellikle genel cerrahiden olmak üzere ürolojiden 3 ay süreyle rotasyona geliyorlar. Ayrıca periferdeki üniversitelerden de bize rotasyona gelen asistanlar oluyor.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?
Benim toplam yayın sayım 80 civarında. Bunlardan 8 tanesi yurt dışı yayın. Şu anda da 3 tane yayınlanmayı bekleyen yurt dışı yayınım var.
Hastanemizde bütün arkadaşlarımızın çok yoğun bilimsel çalışmaları var. Hepimizin çeşitli derneklerde faal görevleri var. Kongrelerin düzenlenmesinde görev alıyorum. Aynı zamanda Maternal Fetal Tıp Derneği Etik Kurulunda görevliyim. Yine bir bilimsel derginin perinatoloji bölümünde editörlük yapıyorum. Bazı mesleki dergilerde danışmanlık yapıyorum. Diğer tüm arkadaşlarımızın da bu tür yoğun çalışmaları var.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Kongrelere katılım konusunda herhangi bir sıkıntımız yok. Biliyorsunuz perinatoloji bölümü üst ihtisas olarak gündemde. Onkoloji kadın-doğumda üst ihtisaslar verilmesi gündeme geldi. Bunlardan bir tanesi de perinatoloji. Ben de bu grupta yoğun olarak çalışıyorum. Yaklaşık 30’un üzerinde kongrede ya oturum başkanı ya da konuşmacı olarak katılımım var.
Asistanlarımıza gelincde, onların da kongrelere katılımlarını, asistanlık süreleri boyunca en az iki dergide makale yayınlamaları yönünde sürekli teşvik ediyoruz.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Öncelikle bizim hastanemizi tercih etmelerini öneririm. Ayrıca, düşündükleri bölümü seçmeden mutlaka gidip hastaneyi görsünler, çalışma şartlarını görsünler. Gidecekleri hastanenin yapısını, eğitim kadrosunu, yayın sayısını, imkânlarını incelesinler. Başlayacakları bölümü “olursa olur, olmazsa olmaz diye değil”, bilinçli olarak seçsinler. Çünkü bütün hayatlarını etkileyecek bir seçim yapmış olacaklar.
Kadın-doğum aslında çok zor bir branş. Çok düzenli, disiplinle çalışmak gereken bir branş. Ancak bir o kadar da zevkli bir branş. Tabiİ ki öncelikle bu branşı sevmek lazım.

Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Erken Gebelik Kliniği
Klinik Şefi Doç. Dr. Orhan Gelişen
Klinik Şefi Op. Dr. Volkan Kurtaran
Op. Dr. Asuman Ertem
Op. Dr. Mualla Koçer
Op. Dr. Sinan Karadeniz
Op. Dr. Kamber Oğuzer
Op. Dr. Leyla Çakır
Op. Dr. Murat Ülger

08/02/2010
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer