KLİNİKLER
Fatih Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı
KADIN HAST. VE DOĞUM
14 Nisan 2021, Çarşamba
Fatih Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Klinikleri tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu Fatih Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nilgün Turhan

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
İlk kez 1969 yılında Türkiye Sağlık ve Tedavi Vakfı olarak kurulan eski adı Ahmet Örs Hastanesi olan bu hastane 1996 yılında Fatih Üniversitesi Hastanesi oldu. Kadın doğum kliniği 1996 yılından itibaren üniversite kliniği haline geldi. Yani yaklaşık 12 yıllık bir üniversite kliniği geçmişi var.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Bölümümüzde asistan eğitimi vermeye 1998’de başladık. On yıldır asistan eğitimi veriyoruz. Bölümümüzde şuanda 9 asistanımız bulunuyor, ayrıca 6 uzmanımız var.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuzda profesör olarak ben varım. Benimle birlikte Doç. Dr. Bülent Kafalı ve 6 tane de yardımcı doçentimiz var. Toplamda 8 kişilik bir akademik kadro ile bölümümüzde çalışmalarımızı yürütüyoruz.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Kadın Doğum Kliniğimiz üç ayrı merkezde hizmet vermekte. Hoşdere Caddesi’ndeki Çankaya Kadın Doğum Merkez Hastanemiz, Beştepe Hastanemizde ve Pursaklar Polikliniklerimizde de kadın doğum hizmetleri poliklinik anlamında devam etmekte. Çankaya Kadın Doğum Merkezimizde biri sorumlu toplam 8 ebemiz ameliyathanemizde 4 hemşiremiz var. Polikliniğimizde de 4 hemşiremiz var. Beştepe’deki hastanemizde ve Pursaklar Polikliniğimizde birer hemşiremiz var. Tüp Bebek Merkezimizde 3 hemşiremiz, 2 sekreterimiz görev yapmakta. Hoşdere Caddesi’ndeki Merkez Hastanemizde 1, Polikliniğimizde ise 2 tane sekreterimiz var. Pursaklar ve Beştepe Polikliniklerimizde de birer tane kadın doğum sekreterimiz var. 4 ameliyathane teknisyenimiz 10 tanede hizmetli çalışmakta.

Eğitim programınız nedir?
Eğitim programımızı senenin ilk bölümünde, eylül ayında yapıyoruz ve ekim ayından başlayıp haziran sonuna kadar sürdürüyoruz. Yazın iki üç ay tatil arası veriyoruz. Bölümümüzde ben ve eğitim veren yardımcı doçentlerimiz ve doçentlerimiz, asistanlara ders anlamında belli konuları anlatıyoruz. Özelliklede ilgi alanlarına göre, örneğin ben infertilite ve tüp bebekle ilgilendiğim için daha çok endokrinoloji, infertilite ve tüp bebek gibi konularda eğitim veriyorum. Bir arkadaşımız onkoloji ile ilgili konularda ders anlatıyor. Diğer arkadaşlarımız perinatoloji, genel jinekoloji, obstetrik gibi alanlarda ders anlatıyorlar. Bunun dışında da asistanlarımız haftada iki gün bir gün makale saati, diğeri de seminer olmak üzere kendilerinin hazırla-dıkları seminerleri bize anlatıyorlar.
Ayrıca tüm bunların dışında aylık istatistik saatlerimiz, neatoloji toplantılarımız oluyor. Bunların her birinin günleri saatleri bir kitapçık halinde yılbaşında basılıyor.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Bizim bugün en büyük sıkıntımız yatak sayımızın yetmemesi. 15 yatağımız var ve bu yataklarımızı son derece aktif olarak kullanıyoruz. Yataklarımızın doluluk kapasitesi yüzde 100. Hatta bazen yer bulamamaktan hepimiz şikayetçiyiz. Bu nedenle de üniversitemiz bize yeni bir hastane yapıyor. Beştepe’deki hastanemizin hemen arkasında 8-9 katlı büyük bir hastane yapıyor. Sanıyorum birkaç ay içerisinde Kadın doğum yataklı olarak oraya taşınacak.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama nedir?
Bizde üç merkezimizde ayda yaklaşık 2 bin 500- 3 bin hasta bakılıyor. Yılda yaklaşık olarak 30 bin civarında hastamız var. Doğum sayımız ise yılda 2 bin 400- 2bin 500. Bu da oldukç büyük bir rakam.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Bizim asistanlarımız ilk başladıkları yıl 8-9 nöbet tutuyorlar. Yıl geçtikçe bu sayı düşüyor. Son yılda ise nöbet sayısı 3-4 nöbete kadar düşüyor. Genel olarak biri kıdemli olmak üzere ikişer kişi olarak nöbet tutuyorlar. Bu bazen üç kişiye de çıkabiliyor. Nöbetlerimiz aylık çizelgeler halinde hazırlanarak aksatılmadan yürütülüyor.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Belli sayılarda ameliyat yaptırmaya belli konularda ders anlatıp eğitim vermeye dikkat ediyoruz. Jinekolojik operasyon sayılarına dikkat ediyoruz. Bunun dışında temel eğitimlerini almalarını sağladıktan sonra asistan eğitimi dışında olan konularda da kendilerine eğitim vermeye çalışıyoruz. Ama özellikle temel eğitimlerinde almaları gereken asgari eğitimi verip daha da üzerine çıkmaya gayret ediyoruz.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Tüm kadın doğum asistanlarının olduğu gibi asistanlarımızın zorunlu bir takım rotasyonları var. 2 ay patoloji, 2 ay üroloji, 2 ay anestezi ve 6 ay cerrahi rotasyonu var. Bunlar Bakanlığın belirlemiş olduğu zorunlu rotasyonlar. Bize de genel cerrahi, çocuk sağlığı, aile hekimliğinden rotasyona gelen asistanlar var. Aile hekimliğinden gelen asistan 8, çocuk sağlığından gelen asistan 2, genel cerrahiden gelen asistan 3 ay rotasyon görüyor.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
Yurt dışında uluslararası hakemli Science Citation Index’e girmiş dergilerde 11 yayınımız var. 3 adet ulusal dergilerde yayınlanmış yayınımız var. Uluslararası kongre bildiri 13, ulusal kongre bildirilerimiz ise 7 adet.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Bölüm olarak katılmaya çalışıyoruz. Ayrıca Üniversitemiz kongrede bildirisi olan öncelikle uzmanlarımız, öğretim üyelerimiz ve hekimlerimize belli bir desteği sağlıyor. Kongrelerde bildirisi olanlara daha öncelik vermek üzere biz de kongrelere katılmayı teşvik ediyoruz. Bildiri yollamayı aktif olarak katılmayı, teşvik ediyoruz.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Burası küçük bir klinik. Küçük bir klinik olmasının yanında öğrencilerimiz asistanlarımız birebir ve çok yoğun bir eğitim alabilme şansına sahipler. Yayın yapmayı teşvik ediyoruz. Bilimsel olmayı, güncel olmayı, doğru ve düzgün şeyleri öğrenmeyi teşvik ediyoruz. Hem hastane içinde hem de hastane dışında her konuda kendilerine destek oluyoruz. Biz burada bir aile gibiyiz. Asistan olarak buraya geldiklerinde herhalde mutlu bir ailenin içerisinde bilimselliği takip eden, güncelliği takip eden birer asistan olacaklardır.

Teşekkürler.
13/10/2008

Klinikte görev yapan akademisyen ve hekimler
Prof. Dr. Nilgün Turhan (A.D. Başkanı)
Doç. Dr. Hasan Kafalı
Yrd. Doç. Dr. Candan İltemir Duran
Yrd. Doç. Dr. Aylin Ayrım
Yrd. Doç. Dr. Esra Aktepe Keskin
Yrd. Doç. Dr. İlknur Gümüş
Yrd. Doç. Dr. Yüksel Onaran Arıkan
Uzm. Dr. Aysel Derbent.
Dr. Havva Çelik
Dr. Elif Gözdemir
Dr. Umut Sarı
Dr. Hilal Yunacı
Dr. Zeynep Kamalak
Dr. Serap Aynur Simavlı
Dr. Müzeyyen Duran
Dr. Fatma Tekdemir Yetiş
Dr. Betül Usluoğulları
Dr. Emel Ürün
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer