KLİNİKLER
Fatih Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Tüp Bebek Kliniği Klinikleri
KADIN HAST. VE DOĞUM
19 Nisan 2021, Pazartesi
Fatih Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Tüp Bebek Kliniği Klinikleri tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu Fatih Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Tüp Bebek Kliniği Şefi Prof. Dr. Nilgün Turhan

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Merkezimizi 2005 yılında açtık. Merkezimiz yeni olmasına karşın deneyimli bir ekip ile başlamak bizim için büyük bir şans oldu. Benim tüp bebekle ilk çalışmalarım 1990’da başladı. Yani 18 yıllık deneyim. Türkiye’den tüp bebek eğitimi almak için yurt dışına ilk gidenlerden biriyim. 1985-1989 yılları arasında Zekai Tahir Burak Kadın Doğum Hastanesinde ihtisasımı tamamladıktan sonra İtalya’ya Modena Üniversitesine tüp bebek eğitimi almak üzere bir yıl süre ile burslu olarak gittim. Orada endokrinoloji alanında dünyada önde gelen isimlerden olan Prof Dr. A. R. Genazzani ile çalıştım. Modena Üniversitesi Tüp Bebek Bölümü İtalya’da hem bilimsel anlamda çok önde olan hem de hasta sayısı olarak oldukça yoğun bir klinikti. Orada çalışma imkanı buldum, tüp bebek eğitimi yanında bilimsel çalışmalar da yaptım ve bunlar en saygın uluslararası dergilerde yayınlandılar.
1990 yılında tüp bebek eğitimi alan insan sayısı çok azdı. Çünkü Türkiye’de de tüp bebek 2- 3 merkezde vardı. Bunlardan biri de Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesinde idi. Orada çalışmanın avantajını yaşadım ve Türkiye’ye döndükten sonra burada tüp bebek merkezinde çalışmalarıma devam ettim.
Embriyoloğumuz Aslıhan Pekel de 5 yıl Başkent Üniversitesi Tüp Bebek Merkezinde çalışmış olarak bize başladı.
İlk tüp bebeğimiz Zeynep, mart 2006 tarihinde doğdu. Bundan sonra diğer bebeklerimiz dünyaya geldiler. Kısa süre içerisinde birçok hastamıza sağlıklı gebelikler ve doğumlar yaptırarak oldukça iyi bir başarıyı yakaladık.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Birimimizde asistan eğitimi verilmiyor ancak asistanlarımız gözlemci olarak uygulamalarımızı izliyorlar.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuzda, kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olarak bir profesör, 3 yardımcı doçent, üroloji uzmanı olarak bir doçent bir de yardımcı doçent var.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Merkezimizde bir embriyolog, bir biyolog, 3 hemşire, bir sekreter ve bir teknisyen görev yapıyor.

Eğitim programınız nedir?
Haftalık makale saatleri ve hasta dosyalarının tartışıldığı toplantılar yapıyoruz. Ekibimiz ayrıca Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinin düzenli seminerlerine katılıyor.

Kaç yatağınız var doluluk oranını nedir?
Merkezimiz bünyesinde 2 yatağımız var. Bu yataklarımızı tüp bebek işlemleri sonrası hastalarımızın dinlenmesi ve kontrolü amacıyla kullanıyoruz.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama nedir?
Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğimize infertilite şikayetleri ile başvuran hastalar arasından endikasyonları olan hastaları Tüp Bebek Merkezimize yönlendiriyoruz. İnfertilite polikliniğimiz oldukça yoğun.

Nöbet düzenlemelerini nasıl yapıyorsunuz?
Kliniğimizin gece nöbeti yok. Gece ihtiyaç olursa, ki çok nadiren gerekir, Kadın Doğum Kliniğimizin desteğini alıyoruz. Ancak bildiğiniz gibi tüp bebek işlemlerimiz hafta sonu, resmi veya bayram tatillerine de rastlayabiliyor. Bu dönemlerde de sırayla çalışıyoruz.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Az önce belirttiğim gibi asistan eğitimi müfredatında tüp bebek eğitimi yok.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Kadın doğum yardımcı doçentlerimiz kendi aralarında dönüşümlü olarak çalışıyorlar.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
Bu yıl kabul edilip basılan bir yurt dışı yayınımız, bir yurt içi yayınımız ve bir kitap bölümü bulunmaktadır. Uluslararası kongrelerde de 5 adet bildiri sunduk.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Yurt içi ve yurt dışı toplantılarını yakından takip etmeye çalışıyoruz. Özellikle kongrelere çalışmalarımızla klinik olarak aktif katılım sağlıyoruz.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Her ne kadar asistan eğitimi içine girmese de bir kliniğin tüp bebek merkezi olması çok önemli. Çünkü asistanlarımız uygulamalarımızı görüyor, infertilite bölümümüzde hasta takip ve tedavilerimizi öğreniyor ve tüm yeni gelişmeleri izleyebiliyorlar.

Yani üreme endokrinolojisi ve infertilite problemleri ile başvuran bir hastaya yaklaşım nedir, nasıl tedavi edilir, imkanları olmadığı zaman hangi durumlarda hasta bir üst merkeze refere edilmelidir gibi konuları kavrayarak uzman oluyorlar. Teşekkürler.
10/11/2008


Klinikte görev yapan akademisyen, hekim ve asistanlar
Prof. Dr. Nilgün Turhan
(Tüp Bebek Ünitesi sorumlusu ve Merkez Müd.)
Yrd. Doç. Dr. Candan İltemir Duvan
(Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı)
Yard. Doç. Dr. Aylin Aker Ayrım
(Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı)
Yrd. Doç. Dr. Yüksel Arıkan Onaran
(Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı)
Doç. Dr. Doğan Ünal (Üroloji Uzmanı)
Yrd. Doç. Dr. Ömer Bayrak (Üroloji Uzmanı)
Aslıhan Pekel (Embriyolog)
Ümmü Gülsüm Ercan (Biyolog)

Hemşireler
Servin Savaş
Ayşe Kasap
Sema Öztürk
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer