KLİNİKLER
Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı
ORTOPEDİ VE TRAV
19 Nisan 2021, Pazartesi
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erhan Serin

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Kliniğimiz, 1987 yılında 6 yatak, 1 öğretim üyesi ve 1 asistanla kuruldu. Haftada 3 olan ameliyat günü hasta yoğunluğuna göre arttı ve 2004 yılında yeni hastane binamıza taşındığımızda bu rakam haftada 4’e ve yatak sayısı da 37’ye yükseldi. Kliniğimizde, ortopedi ve travmatolojinin hemen her türlü hastalığının tedavisi yapılabilmektedir. Özellikle de, travmatoloji, omurga travmaları ve hastalıkları, artroplasti, artroskopi ve pediatrik ortopedi ağırlıklı olarak çalışılmaktadır. 1987 yılından günümüze kadar 16 ortopedi ve travmatoloji uzmanı yetiştirilmiş bulunuyor. Halen 11 asistanımız mevcut.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Yaklaşık 20 yıldır aralıksız asistan eğitimi verilmektedir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz 1 profesör, 2 doçent ve 1 yardımcı doçentten oluşmaktadır.

Hemşire ve yardımcı personel durumunuz nedir?
Kliniğimizde, 2’si kadrolu 5’i kadrosuz toplam 7 hemşire ve 6 yardımcı sağlık personelimiz görev yapmaktadır.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranı nedir?
Kliniğimizde 15’i tek kişilik özel oda ve 11’i iki kişilik oda olmak üzere toplam 37 yatak bulunmaktadır. Doluluk oranımız ise yüzde 100’dür.

Yıllık poliklinik ve ameliyat sayınız ortalama ne kadar?
Yıllık poliklinik sayımız 6500-7000 arasındadır. Yine yılda yüzde 80‘i büyük ameliyat olmak üzere ameliyat sayımız 1100-1300 arasında değişmektedir.

Bir asistan eğitimi boyunca ortalama kaç ameliyat yapıyor?
Bir asistanımız eğitimi boyunca 500 - 600 civarında ameliyat yapmaktadır. Bunların büyük bir kısmını ise kıdemli asistanlığı döneminde gerçekleştirmektedir.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Kliniğimizde 1 kıdemli ve 1 kıdemsiz asistan nöbet tutmaktadır. Nöbet düzenlemelerimiz kıdemli asistanımız tarafından yapılmaktadır. Yeni başlayan bir asistanımız ilk 6 ayda gün aşırı nöbet tutmaktadır ve daha sonraki 6 ayda ise aylık ortalama 10’a düşmektedir. 4. senede asistanımızın tuttuğu nöbet sayısı 3-4 civarındadır.

Eğitim programınız nedir?
Kliniğimizde asistan eğitimi dışında tıp fakültesi 5. sınıf öğrencilerine de eğitim verilmektedir. 5. sınıf öğrencilerine haftada 12 saat teorik ders verilmektedir. Yine bu öğrencilerimiz kliniğimizin tüm çalışmalarına aktif gruplar şeklinde katılmaktadır. Klinikte kalan grup tüm müdahalelere katılırken bir grup poliklinikte, diğer bir grup da ameliyathanede bulunmaktadır. Haftanın 1 günü seminer, literatür ve hastaların tartışıldığı konseye ayrılmıştır. Seminerler, sırasıyla öğretim üyeleri ve asistanlar tarafından anlatılmaktadır ve yine bu toplantılara tüm 5. sınıf öğrencileri katılmaktadır.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Asistan çekirdek eğitim programımız TOTBİD bünyesinde bulunan TOTEK tarafından düzenlenen çerçevede uygulanmaktadır. Bunlarla ilgili standardizasyon sisteminin ilerleyen yıllarda daha da faydalı şekilde geliştirileceğini düşünüyorum..

Biriminizde standart asistan karneleri uygulanıyor mu?
Standart asistan karneleri son gelişmeler ışığında yeni yeni uygulanmaya başlamıştır.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Rotasyon uygulamalarımız eski yönetmelikler çerçevesinde 10 ay genel cerrahi, 2 ay anestezi ve reanimasyon ve 3 ay fizik tedavi ve rehabilitasyon şeklinde uygulanmaktadır. 1. sene sonunda genel cerrahi ve 4. sene sonunda anestezi ve reanimasyon ve fizik tedavi ve rehabilitasyon rotasyonlarını yaptırmaktayız.

Eğitimde kullandığınız araç-gereçlerle ilgili durumunuz nedir?
Kliniğimizin içerisinde eğitim amaçlı olarak kullandığımız bir salonumuz bulunmaktadır. Bu odamızda bilgisayarımız, internet bağlantımız ve projeksiyon cihazımız bulunmaktadır. Yine kitaplığımızda asistan eğitimi ile ilgili ana kitaplarımız bulunmaktadır.

Son bir yıldaki yurtiçi ve yurtdışı yayın sayılarınız nedir?
Son bir yılda 2’si yurtdışı ve 6’sı yurt içi olmak üzere toplam 8 yayınımız bulunmaktadır.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Kongrelere olanaklarımız çerçevesinde katılıyoruz. Spesifik kongrelere o konuyla ilgili öğretim üyesi katılırken yurtiçindeki ulusal kongre benzeri kongrelere en az 2 veya 3 asistanla birlikte katılıyoruz

Son 5 yılda istifa eden asistan var mı?
Yok.

Aranıza yeni katılan bir uzman ya da asistan döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Asistanlarımıza döner sermayeden verilen katkı payı miktarı ortalama 500 YTL civarındadır.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Onlara öncelikle ortopedi ve travmatoloji ihtisasıyla ilgili tüm bilgileri almadan tercih listelerine yazmamalarını öneriyorum. 2 asistanımız 6 ay içerisinde ayrıldı. Ortopedi ve travmatoloji bölümünün ağır bir ihtisas dönemi ve çalışma temposuyla geçtiğinin, hastalıklarının tedavisinin uzun süre aldığının ve bu süreyi de uzun süre yatakta geçirdiklerinden psikolojilerini de çok iyi anlamaları gerektiğinin, bu bölümü seçecek adaylara mutlaka anlatılması gerektiğini düşünüyorum.

Teşekkür ederiz.
26/3/2007
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer