KLİNİKLER
Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji ve Genetik Anabilim Dalı
TIBBİ BİY. VE GENETİK
19 Nisan 2021, Pazartesi
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji ve Genetik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Halit M. Elyas.

Anabilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
Anabilim dalımız 1989 yılında benim atanmamla kurulmuştur. YÖK’ten alınan izinle yüksek lisans ve doktora programı açılmış, tıpta uzmanlık eğitimine başlanmıştır. Anabilim dalımızda görevli 2 araştırma görevlisi 1992’de doktora için İngiltere’ye gönderilmiş ve Glasgow Üniversitesi’nde eğitimlerini tamamlayıp 1996’da anabilim dalımıza dönmüşlerdir. Aynı yıllarda 1 uzmanlık öğrencisi eğitime başlamış ve 1993’te genetik uzmanı olarak mezun olmuştur. 1993’te eğitime başlayan bir başka uzmanlık öğrencisi de 1996’da genetik uzmanlığını almıştır.

1996 yılında anabilim dalımız, Fırat Üniversitesi Fırat Tıp Merkezi bünyesinde rutin genetik hizmetlerini vermeye başlamıştır. Önceleri periferik kandan kromozom analizi olarak başlayan genetik hizmetleri, sonraları dokudan, düşük materyalinden, kemik iliğinden ve amniyon sıvısından kromozom analizleriyle genişlemiştir. Bu arada kullanılan teknik kapasite genişlemiş ve FISH (Fluoresans in-situ Hibridizasyon) ve moleküler genetik çalışmalar başlatılarak, modern genetik yöntemlerle hastalara hizmet verilir duruma geçmiş ve araştırma çalışmaları yapılmaya başlanmıştır.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Anabilim dalımız kadrosu 1 profesör, 1 doçent, 1 yardımcı doçent, 4 doktora , 3 tıpta uzmanlık ve 1 yüksek lisans öğrencisi olmak üzere toplam 11 kişiden oluşmaktadır.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Yardımcı personel olarak, 1 hizmetli, 1 sağlık teknikeri ve 1 biyolog bölümümüzde çalışmaktadır.

Anabilim dalınıza giren asistanlar ve uzmanlar döner sermayeden ne kadar pay alıyorlar?
Anabilim dalımızda görev yapan asistanlarımız ve uzmanlık eğitimi alan öğrencilerimiz, döner sermayeden aylık 400 YTL pay almaktadırlar.

Rotasyon uygulamanız nasıl yapılıyor?
Şu anda, doktora ve uzmanlık eğitimi alan öğrencilerimiz için rotasyon uygulamamız yer almamaktadır. Ancak, bilgilerin yeterli görülmediği alanlarda, (örn. KHD, pediatri ve dahiliye) bilgi almaları teşvik edilmektedir.

Eğitim programınız nedir?
Eğitim programı tıp fakültesi; I. sınıflar için teorik 131 saat, pratik 29 saat olmak üzere toplam 160 saat tıbbi biyoloji ve genetik dersi verilmektedir. III. sınıflar için, pratik 10 saat, teorik 7 saat tıbbi genetik dersi verilmektedir. Sağlık hizmetleri meslek yüksekokulunda radyoloji, anestezi ve tıbbi laboratuvar bölümlerine ve sağlık yüksekokulunun ebelik bölümüne 30 saat olmak üzere toplam 120 saat tıbbi biyoloji ve genetik dersi verilmektedir. Ayrıca, anabilim dalımızda doktora ve uzmanlık eğitimi alan öğrencilerimize genetikle ilgili dersler verilmektedir.

Tıbbi araç-gereç durumunuz nedir?
Anabilim dalımız genetik laboratuvarı kendi içinde 4 dalda hizmet vermektedir. Sitogenetik, moleküler sitogenetik, prenatal tanı ve moleküler genetik. Sitogenetik laboratuvarında periferik kan, kemik iliği, kordosentez, düşük materyali ve amniyon sıvısından kromozom analizi rutin çalışmaktadır. Moleküler sitogenetik laboratuvarında FISH çalışmaları yapılmaktadır. Bu amaçla laboratuara gönderilen A.S., K.İ., P.K., doku materyallerinden FISH tekniği uygulanarak sonuç verilmektedir. Prenatal tanı laboratuvarında hem bulunduğumuz merkezdeki KHD servisinden hem de çevre illerden gönderilen A.S., K.S., gebelik tahliye materyalinden sonuç verilmektedir. Moleküler genetik laboratuvarında rutine koyduğumuz FMF, cinsiyet tayini, frajil X ve KML’de sonuç verilmektedir.

Bilimsel yayın sayınız nedir? Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Anabilim dalımızda görev alan gerek öğretim üyeleri gerekse araştırma görevlisi arkadaşlarımızın yapmış oldukları yayın çalışmaları, yurt dışı 40, yurt içi 68, bilimsel sunumlarımız ise 105 adettir. Kongreleri takip ediyoruz.

Anabilim dalınızı seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Ufku geniş olmalı, olaylara geniş perspektiften bakabilmeli, iyi derecede İngilizce bilmeli. Çalışkan olmalı, mesai saatlerine dikkat etmeli, araştırma ruhuna sahip olmalı, bilgi bazında olduğu kadar laboratuvar çalışmalarında da kendini geliştirebilmeli ve ayrıca bilimsel çalışmalarda, öğrenci dersleri-pratiklerinde aktif olarak yer alabilmelidir.

Teşekkürler.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer