KLİNİKLER
GATA Askeri Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı
PLASTİK VE REK. CERRAHİ
14 Nisan 2021, Çarşamba
GATA Askeri Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa ŞENGEZER.


Kliniğin tarihçesi nedir?
Burası 1942 yılında Ağız ve Çene Cerrahisi adı altında bağımsız bir bölüm olarak çalışmaya başlamış olup kurucusu Prof. Dr. Cihat Borçbakan\'dır. Daha sonra 1957 yılında adı Çene ve Plastik Cerrahi olarak değiştirilmiş. Prof. Dr. Sadun UZEL döneminde, 1971 yılında şu anda bulunduğu binaya taşınmış ve bölümün adı Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Kürsüsü olarak değiştirilmiş. Ayrıca 1974 yılında Türkiye\'de ilk yanık merkezinin kuruluşu da gerçekleştirilmiş.

Anabilim Dalımız, kuruluşundan bu yana diğer plastik cerrahi klinikleri arasında bilimsel çalışmalar ve yapılan ameliyatlar açısından saygın yerini korumaktadır. Sözgelimi, mikrocerrahi, maksillofasiyal yaralanmalar ve her türlü ateşli silah yaralanmalarının tedavisi yoğun olarak yapılagelmektedir. Yıllardır Güneydoğu\'dan gelen hastaların, büyük bir çoğunluğunun tedavisini biz yaptık. Harp cerrahisi konusunda Güneydoğu sebebiyle inanılmaz bir birikim sahibi olduk. Bu deneyimlerimizi Türkiye\'deki diğer meslektaşlarımızla katıldığımız toplantılarda paylaşıyoruz. Klinik uygulama yanında deneysel çalışmalar bizim için çok önemli, bu amaçla genellikle Gülhane\'nin kendi içindeki olanaklarını kullanıyoruz. Eğer olanaklarımız yeterli olmazsa dışarıdan maddi yardım bulup mutlaka deneylerimize devam ediyoruz.

Yanık Merkezi, Türkiye\'nin en büyük ve en eski merkezidir. Kurulduğumuz günden bu yana büyük hizmetler sunuyoruz. Herkesin düşündüğünün aksine plastik cerrahi estetik cerrahi değildir. Kanserler, kazalar ve doğumsal anomalilerin onarımları plastik cerrahinin uğraşı alanı içindedir.

2002 yılının Nisan ayında da anabilim dalımızın kuruluşunun 60. Yılını kutlayacağız. Bu nedenle bir takım kurslar düzenlenecek ve Mezunlar Günü gerçekleştirecek.

Akademik kadro durumunuz nedir?
Şu an 1 Profesör, 2 Doçent ve 3 Yardımcı Doçent, 8 asistan bulunuyor. Son derece genç ve dinamik bir kadro ile çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Yardımcı personel durumunuz nasıl?
Yardımcı personel konusunda çok büyük sıkıntımız yok. Ön görülen yardımcı personel kadrosunun yüzde 60\'ını kullanıyoruz. Yetişmiş yardımcı personel olması daha iyi olabilir belki ama onları yetiştirmekte bizim görevimiz. Zaten onların sürekli hizmet içi eğitimleri var. Dolayısıyla bizde işler biraz daha düzenli yürüyor.

Rotasyon uygulaması nasıl yapılıyor?
İlk önce genel cerrahi, ortopedi, göz, KBB, beyin cerrahisi, anestezi ve patoloji rotasyonları var. Bunlar da ortalama beş yıllık ihtisasın 37 ayını yani 3 yılını alıyor. Rotasyon olarak yeterli olabilir ancak, beş yılda bitirilmesi öngörülen ihtisas süresini düşünürsek yetersiz.
Nöbet düzenlemeniz nasıl?
Klinikte bir asistan gece nöbete kalıyor. Bu nöbetler asistanlar arasında eşit olarak dağıtılıyor. Ayrıca kliniğe bakan uzman baş asistanlar var. Onlarda icapçı olarak nöbet tutuyorlar. Yanık Merkezi ve klinikte nöbetçi asistan gerekli durumlarda öğretim üyesini çağırabiliyor.

Eğitim programınız nasıl?
Asistanlarımız genel cerrahi rotasyonunu gerçekleştirirken eğitim programına katılıyorlar. Klinikte rutin olarak, iki haftada bir asistan semineri yine iki haftada bir olmak üzere literatür saatimiz vardır. Bunun dışında her hafta cuma günü öğretim üyesi dersi var. Bu öğretim üyesi dersi, gerek Gülhane\'nin kendi içindeki diğer kliniklerden, gerekse başka plastik cerrahi kliniklerinden öğretim üyeleri tarafından veriliyor. Ayrıca asistanlar için her gün mutlaka vizit var.

Bilimsel yayın durumunuz nasıl?
Bilimsel yayınlarda gerçekten çok iyiyiz. Şöyle ki; sayısal açıdan gerek Gülhane\'deki diğer klinikler ve gerekse diğer Plastik cerrahi klinikleri ile karşılaştırıldığında belirgin bir fark ortaya çıkar. Yayınların kalitesi dikkate alındığında ise bu yazıların büyük bir çoğunluğunun uluslararası indekslere giren dergilerde olduğunu görebilirsiniz. Son 3 yılda yaklaşık 35 kadar yurtdışı, 30 kadar yurtiçi yayına sahibiz. Ayrıca uluslararası dergilerdeki yayınlarımız yerli yayınlardan daha fazladır. Kliniğimizde yayın yapma, sürekliliği olan bir aktivitedir. Örneğin, uzmanlık aşamasındaki asistanların ortalama 3-5 yabancı yayını mutlaka vardır. Ayrıca TUBİTAK tarafından az da olsa Bilimsel Yayınları Teşvik programından destek alıyoruz. Yine TUBİTAK ve Gülhane, bilimsel araştırma açısından yayın olabilecek projelerimizi desteklemektedir. Şu anda süren 3 büyük deneysel çalışmamız var.

Yurtdışı bağlantılarınız nasıl?
Her öğretim üyesi yılda en az bir kere yurtdışına uluslararası kongrelere gidiyor. Böylece uluslararası kongrelerde yılda 4-5 kez bildiri veya poster sunumu yapılabiliyor. Kliniğimizde her yıl mutlaka bir yardımcı doçent Amerika\'da eğitimine devam eder. Böylece klinikteki her öğretim üyesi en az bir yıl Amerika\'da değişik merkezlerde aktif olarak çalıştıktan sonra elde ettiği deneyimleri kliniğimize getirerek gelişime katkıda bulunmaktadır.

Ulusal kongrelerinde hemen hemen hepsine katılmaya çalışıyoruz. Bu kongrelerin hepsine kendi olanaklarımızla gidiyoruz.

Yatak kapasiteniz nedir?
16 yanık merkezinde, 31 klinikte bulunuyor. Her iki merkezde de 3\'er yatağı yoğun bakım olarak kullanıyoruz.

Hasta sirkülasyonunuz nasıl?
Yıllık genel ve lokal ameliyat sayımız 2 bin civarındadır. Yatak doluluk oranımız yüzde 80 dolayındadır.

Teknik donanımınız yeterli mi?
Eksiklerimiz olmasıyla beraber biraz daha şanslıyız. Sahip olduklarımız düşünürsek sahip olamadıklarımız çok az. Cerrahi setler, ameliyathane mikroskobu, ameliyatta kullanılacak her türlü malzeme, bu konularda hiçbir sıkıntımız yok.

Burayı tercih edecek asistan nelerle karşılaşacak?
Plastik cerrahi eğitimi ve öğrenimi gerçekten çok ağırdır ve özveri gerektirir. Plastik cerrahiyi tercih etmiş bir hekim için bu işin en iyi öğrenilebileceği yerlerden biri burasıdır. Bunun bedeli de çok çalışmaktır.

Zaten burayı kazanabilmiş bir asistan belirli bir kapasiteye sahip olarak başlıyor. Örneğin burayı kazanmış asistanın iyi derecede İngilizce bilmesi gerekiyor. Temel bilimlere hakim olması lazım, zaten hakim olamazsa burayı kazanamıyor. Buradan alacakları bilgi o derece yoğundur.

Kliniğimizde oldukça iyi düzeyde asistan eğitimi verilmektedir. Buradan uzman olan arkadaşlar hem ameliyat sayısı ve hem de bilimsel olarak son derece donanımlı olarak kliniğimizden ayrılmaktadırlar.

Teşekkürler...


Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) ÇAĞATAY ÇINAR (Öğrenci )
29.07.2019 16:49:11
Yardımcı olurmusunuz. DENİZ MESLEK YÜKSEK OKULU SAĞLIK MÜLAKATINDAYIM YARIK DUDAK DOĞDUM BURAYA SEVK ETTİLER ELENİRMİYİM.
People
6
2) hüd hüd kuşu (MD)
06.03.2019 13:13:41
Sayın A (İ) bu haberden daha enteresan bir haber var. Yıllarca önce Recep Akdağ vatandaşın derdini dinliyor diye haber yapılmış. Her ay altına bir kaç kişi hastasını danışıyor, hastaneyi şikayet ediyor, doktoru şikayet ediyor, sağlıkla ilgili sorular soruyor. Bulursan haberi yorumları oku, eğlenceli.
People
6
3) A (İ)
05.03.2019 17:29:48
Enteresan. 2005 yılındaki bir yangın haberinin altına hastalar şikayet yorumları yazmış. İlginç
People
7
4) Mehmet emin YAVUZ (Öğrenci )
05.03.2019 14:07:30
Merabalar hocam benim 10 yil yapilan bir dikis izim var bunun polislik icin bir engel teskil edeceginden korkuyorum bunun icin bir mudahale yapabilor misiniz ??? Teşekkürler
People
9
5) hüseyin yetkin (matbaacı)
05.11.2018 00:03:24
hocam yorum değilde 2016da by pas ameliyatı şimdilik sıkıntımda yok ama en azından size kontrol için gelme şansım olabilir mi yani özel muayene kabul ediyor musunuz.
People
10
6) Serdal öztürk (Asci)
05.03.2018 00:15:27
2 sene önce geçirdigim tüfek boşanması yüzünden çenemde kitlenme oluştu kime gittiysem yapacak bisi olmadığını söyledi yardımcı olmamızı bekliyorum.
People
12
7) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
18.12.2017 15:28:02
Elif Hanım : Bebeğiniz için Allah'tan şifa diliyorum..:(

İnanın ; Benim elimden Bebeğiniz için dua etmekten başka birşey gelmiyor..

Bebeğinizle ilgilenen Meslektaşlarımızın ve Sağlık çalışanı diğer kardeşlerimizin ellerinden gelen tüm gayreti gösterdiklerinden de Eminim..

Lütfen siz de Onlara Güvenmeye çalışın..

Basında çıkan Haberlere , televizyondan izlediğiniz haberlerin de hepsine itimat etmeyin , kulak asmamaya çalışın..
Bebeğin iyileşmesini ilgilenen kardeşlerimiz Sizden daha fazla ister..
Buna da İnanın..

Allah Sizin de , Bebeğinizle ilgilenen Kardeşlerimizin de yardımcısı olsun..
Einizden geldiğince , Sabırlı olmaya gayret edin..
aşırı endişeli olmak ve panik davranışlar sergilemek durumu kolaylaştırmaz..
Bunun Bebeğinize de faydası olmaz..
Lütfen Sakin olmaya Çalışın...
People
13
8) Elif Emir (Memur)
17.12.2017 20:10:27
Merhaba Mersinde hemanjiom kaynaklı solunum sıkıntısı çeken bir bebeğimiz var şu an yoğunbakımda birçok müdahale yapıldı ama sonuç alınamadı bu konuda yardımcı olabilecek doktorlarımıza ihtiyacımız var durumu çok sıkıntılı solunum cihazına bağlı yardımcı olabilirseniz bir umut bebeğimiz için
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer