KLİNİKLER
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Algoloji Bilim Dalı
FARMAKOLOJİ
14 Ekim 2012, Pazar

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu,  Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi  Algoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. C. Avni Babacan

 

Bilim Dalınızın tarihsel gelişim sürecini anlatır mısınız?     

1987 yılında başlayan ağrı yolculuğu hâlâ devam etmekte… İlk kez, Bursa’daki bir ağrı toplantısında kanser ağrılarının tedavisiyle ilgili bir olgu sunumu ve kanser ağrılarına yaklaşım  yöntemlerini konuşmuştum. Sonraki yıllarda, Gazi Üniversitesinde uzman olarak kalmamla birlikte ağrı tedavi çalışmalarımın devamı sağlanmış oldu. Hem anestezi uzmanı olarak ameliyathanede hizmet veriyor hem de arada derede kaçıp odamda hasta görüyordum. Kimine ilaç kimine bir enjeksiyon, kapı aralığında hasta tedavisi, bugünkü olabildiğince modern bilim dalımızın temelini oluşturdu. 1990-1991 yılları arasında Gazi Üniversitesinden ayrılıp mecburen Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde uzman olarak görev yaptığım yıllarda da, kronik ağrı hastası göremesem bile, ameliyat sonrası ağrı için özellikle posttorakotomi ağrılarında gerek nörolitik bloklar gerekse epidural uygulamalarla hastalara ağrısız, acısız günler yaşatmaya çalıştım. 2000 yılının başlarında katıldığım her ağrı kongre ve sempozyumunda, bugün Türk  ve Avrupa Derneği Başkanı olan duayenimiz İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Algoloji Bilim Dalının Kurucusu Prof. Dr. Serdar Erdine Hocamın “Senin bilim dalın yok ki, sen şimdi konuşma, sus!” deyip oturttuğu günleri hiç unutamıyorum ve her toplantıdan dönüşte hocalarıma, ana bilim dalı başkanıma “Hocam, lütfen algoloji bilim dalını kuralım, ne olur yardımcı olun bu işi çözelim.” dediğim günleri bugün bile hüzünlenerek anıyorum. Evet, çocuk geç doğdu ama sağlam doğdu…

Yıl 2004, 2 Nisan. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı bünyesinde Algoloji Bilim Dalının açılışı yapılıyor… Rektörümüz Prof. Dr. Rıza Ayhan, Dekanımız Prof. Dr. Haluk Tokuçoğlu ve Ana Bilim Dalı Başkanımız Prof. Dr. Hülya Çelebi konuşmalarını yaptılar ve onur konuğumuz Prof. Dr. Serdar Erdine Hoca’nın o güncel, çok yararlı “Ağrının Dünü, Bugünü, Yarını” içerikli müthiş konuşmasını can kulağıyla dinledik. Ve ben hasbelkader Algoloji Bilim Balı başkanlığını üstlenmiş oldum, bayrağı hâlâ onurla taşıyorum. Ama bugünlere gelmemizde  büyük katkılarını gördüğüm, her biri ayrı ayrı maddi ve manevi  desteklerini hiç esirgemeyen  Ana Bilim Dalı Hocalarım; Prof. Dr. Yener Karadenizli  (emekli),  Prof. Dr. Hülya Çelebi (kliniğimizde ilk ağrı çalışmalarını yapan), Prof. Dr. Şahin Yardım (emekli), Prof. Dr. Metin Önder (emekli)  ve Prof. Dr. Kadir Kaya (Bugün de bünyemizde yer alıp nöral terapi ve akupunktur yapmaktadır.), Prof. Dr. Mehmet Akçabay, Prof. Dr. Ömer Kurtipek (Radyofrekansın kliniğimize kazandırılmasındaki katkılarını yadsıyamam.), Prof. Dr. Zerrin Özköse, Prof. Dr. Berrin Günaydın ve Yrd. Doç. Dr Ahmet Mahli (Akupunktur ve nöral terapinin kliniğimizde ilk uygulayıcısı ve ağrı kavramının oluşmasında bize ufuk açtıran kişi) ve de isimlerini burada söylemediğim tüm doçent, uzman ve asistan arkadaşlarıma teşekkürü bir borç bilirim. Daha sonra 2005 yılında Uzm. Dr. Didem Akçalı ve Uzm. Dr. Pelin Çizmeci’nin aramıza katılmasıyla bilim dalımız büyük bir ivme kazanmış, bugünkü interdisipliner çalışma ortamına kavuşmuştur. Bugün gerek nöroloji (özellikle Prof. Dr. Hayrünisa Bolay Belen’in destekleriyle), fiziksel tıp ve rehabilitasyon, beyin cerrahisi, ortopedi ile gerekse diğer dallarla konsültasyon yoluyla hasta değerlendirmesini en üst düzeyde yapmaktayız.

 

Personel ve yardımcı personel durumunuz nedir?

Bilim dalımızda bir profesör, bir uzman ve bir araştırma görevlisi doktorla beraber bir hemşire, bir tıbbi sekreter ve bir personel görev yapmaktadır. Algoloji yan dal uzmanlığı belgesini almış iki kişi mevcuttur.

 

 Poliklinik çalışma düzeniniz nasıldır?

Algoloji Bilim Dalı Nisan 2004 tarihinden bu yana poliklinik hizmeti vermekte, haftada dört gün en az dördü yeni hasta olmak üzere ortalama günde 30 hasta görülmektedir. Konsültasyonlar bir iki gün içinde yanıtlanmaktadır. Haftanın bir günü ameliyathanede, ortalama 10 hastaya çeşitli girişimsel işlemler uygulanmaktadır.

 

Standart asistan karneleri uygulanıyor mu?

Asistan arkadaşlar rotasyonla ikişer ay algoloji polikliniğinde çalışmaktadır. Standart asistan karnelerinde algoloji rotasyonundaki uygulamalar da yer almaktadır. Eğitimde kullanılabilecek her türlü modern cihaz bölümümüzde mevcuttur. Klinik hasta portfoyü oldukça çeşitlidir.

 

Eğitim programınız nasıldır?

Haftada bir gün misafir doktorlar da davet edilerek, bilim dalı içinde seminer programı uygulanmakta, ayrıca Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı içerisinde yılda dört-altı seminer verilmektedir. Tıp Fakültesi üçüncü sınıf öğrencilerine “Ağrı mekanizması ve ağrı yolları” dersi ile beşinci sınıf öğrencilerine “Algoloji nedir, neler yapar, ağrı tedavi yöntemleri nelerdir?” konulu dersler verilmektedir. Ayrıca, akut ve kronik ağrı hastalarına bakım ve tedavide hemşirelere düşen görevler konusunda, hastanemizde hizmet veren tüm hemşirelere ulaşabilecek şekilde periyodik olarak düzenlenmiş hizmet içi eğitim programı uygulanmaktadır. 

 

Aranıza yeni katılacak arkadaşlara vermek istediğiniz mesaj nedir?

Algoloji Bilim Dalına ilgi duyan arkadaşların bilmesi gereken; Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Algoloji Bilim Dalında bilimsel ve klinik eğitimin yüksek düzeyde olduğu ve çalışan arkadaşlara her türlü desteğin sağlandığıdır.

 

 

Algoloji Bilim Dalında görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları

 

 

Bilim Dalı Başkanı:

Prof. Dr. Avni Babacan

 

Prof. Dr. Kadir Kaya

Uzm. Dr. Didem Tuba Akçalı

Araştırma Görevlisi:

Hakan Dayanır

 

Hemşire:Melek Sabancı

Sekreter:Dilek Özdemir

Personel:Ömer Erinmez

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer