KLİNİKLER
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı.
ÜROLOJİ
14 Nisan 2021, Çarşamba
Kliniklerimiz köşemizin bu haftaki konuğu Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. A. Can Başaklar.* Bilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı 1985 yılında kuruldu. Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı ise, Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı içinde 1996 yılında ayrı bir bilim dalı olarak hayata geçti.


* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz, Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı ile ortak. Anabilim dalında iki profesör, bir doçent, üç yardımcı doçent, bir öğretim görevlisi ve sekiz araştırma görevlisi görev yapıyor.


* Yardımcı personel durumunuz nedir?
Yardımcı personel olarak on iki hemşire, yedi yardımcı personel çalışıyor.

* Yatak sayınız ve doluluk oranı nedir?
İçerisinde yenidoğan ve infant yoğunbakım, büyük çocuk yoğunbakım üniteleri bulunan Çocuk Cerrahisi Kliniği 30 yatak kapasiteli. Doluluk oranı genellikle yüzde 90’ların üzerinde.

* Nöbet düzenlemesini nasıl yapıyorsunuz?
İlk 2 sene asistanlar günaşırı nöbet tutuyor. Asistanlık eğitiminin daha sonraki yıllarında ise nöbet süresi 3 günde bire iniyor.


* Rotasyon uygulamanız nasıl yapılıyor?
Genel Cerrahi’de 1 yıl, Anestezi ve Reanimasyon’da 2 ay, Patoloji, Erişkin Ürolojisi ve Ortopedi’de birer ay süreyle rotasyon yapılıyor.

* Eğitim programınız nedir?
Dönem 5 tıp fakültesi öğrencileri, anabilim dalına staja geliyor. Staj tarzları maalesef her sene değişiyor. Staj bir hafta sürüyor. Öğrencilere 25 saat teorik ders anlatımı ve bunun dışında pratik dersler veriliyor. Asistan eğitiminin bir kısmını rotasyonlar oluşturuyor. Haftada bir gün konsey toplantısı oluyor. Toplantıda bir önceki haftanın ameliyatları ve içinde bulunulan hafta ameliyat olacak hastalar üzerinde tek tek konuşuluyor. Asistanlara yönelik ayrıca makale tartışması ve ayda bir seminer programı var. Staj içinde çocuk ürolojisiyle ilgili İdrar Yolları Enfeksiyonlarına Yaklaşım Prensipleri, Antenatal Tanılı Hastalıklara Yaklaşım, Veziko Üreteral Reflü, Obstrüktif Üropati, İnmemiş Testis, Hipospadias gibi derslerimiz var.

* Tıbbi araç-gereç durumunuz nedir?
Tıbbi araç gereç yönünden eksiğimiz yok. Yenidoğan respiratörleri, çocuk ve yenidoğana yönelik monitörizasyon sistemleri gibi cihazlarımız bulunuyor.


* Bilimsel yayın durumunuz nedir? Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Yurtiçi kongreleri takip ediyoruz ancak yurtdışı kongrelerine imkan olduğu takdirde katılıyoruz. Yılda ortalama 5 adet yurtdışı yayınımız çıkıyor.

* Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Kliniğimizi seçecek asistanların, içinde “çocuk” kelimesi geçiyor diye bu bilim dalının yorucu olmayan bir branş olduğunu düşünmemeleri gerekiyor. Kliniğimiz fazla çalışmayı gerektiren, ağır nöbet sistemi olan, özverili çalışmayı gerektiren bir branş. Asistanların bunları bilerek burayı tercih etmelerini isteriz.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
3
1) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
05.12.2013 10:43:38
fuad mahmudov:elinde kara mamba,kral kobra zehiri de varmı?
bunlar uzmanlık alanına girer mi?

dost ve kardeş azerbaycan'a sevgi ve selamlar.

not:fuad kardeş ;türkiye'de mustafa eraslan diye birisi var,çevresi çok kuvvetlidir.
ne yapar ne eder senin buraya gelmene engel olur.
sen en iyisi azerbaycan'ın kıymetini bil.
bilimsel faaliyelerini orada devam ettir.
People
0
2) Fuad Mahmudov (Bioloq Fitoterapist)
05.12.2013 07:57:08
Ben Mahmudov Fuad-Azerbaycan.Bakuda yaşayıram. Baku dövlet Univeristesini biyoloji fakultesini 1982 yılında bitirdim. 1995 yılında Baku dövlet tıbb akademiyasının terkibinde olan 1 yıllık fitoterapi kursunu bitirdim ve uluslararası statusla diploma ve sertifika aldım. 22 yıldır fitoterapi üzere çalışıram.2009-cu yilin mayisinda Azerbeycandan ilk olarak ben Avropa Tabii Elmler (Bilim) Akademiya-sina (baş ofisi Almaniyanin Hannover sheherinde yerleşir) uye secildim. 6 ay sonra Avrupa Akademiyası tarafından boyuk alman doktoru Rudolf Virhoff madalyasile mükafatlandırıldım. 2010 yılında “Derman bitkilerinin (Şifalı bitkilerin) müasir tebabetde rolu” adlı kitabım çıkdı. Kitabda 408 çeşit şifalı bitkilerin ümumi ve botanik tesviri, onların kimyavi terkibleri, rengli şekilleri, hankı hastalıklarda kullanılmaları, kullanılma usulları ve s. melumatlar verilmişdir. Bir kader sonra Avropa Tabii Elmler Akademiyasinin Azerbeycan filialının yaradilmasi iznini aldim ve şu anda 15-e kader üyemiz var. Davamlı olarak Azerbaycanda çıkan dergi ve qazetelerde (“Tıbbı haberler”, “Sağlam hayat”, “Herba Flora” ve s.) mekalelerim çıkıyor. Çıkan mekale sayı 70-80 ve daha fazladır. Derneginiz çok guzel, begendim ve size büyük ve parlak gelecek arzu edirem. Menim elimde fitoterapi ile ilgili çok büyük kaynaklar (mekaleler, reçeteler, eski Çin, Tibet ve Slavyan tebabetile ait çok yazılar var. Əger isterseniz ben size bu konuda yardımcı olurum.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer