KLİNİKLER
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı
DERMATOLOJİ
14 Nisan 2021, Çarşamba
METE GENERALOĞLU / ANKARA

Kliniklerimizi tanıttıgımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. M. Ali Gürer

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Biliyorsunuz Gazi Üniversitesi 1979 yılında kuruldu. Ama Dermatoloji Anabilim Dalı ilk olarak faaliyetine 1983 yılında başladı. O dönemde Gazi Üniversitesi klinik hizmetlerini Acil Yardım ve Trafik Hastanesi’nde veriyordu. İlk kez Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Doç. Dr. Aysel Gürler bazı anabilim dalları ile beraber profesör olmak üzere gerekli görevini yapmak üzere bir yıllıgına buraya rotasyona geldi ve anabilim dalını kurdu. 1984 yılında Doç. Dr. Aysel Gürler’in Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesine dönmesinden sonra ben Anabilim Dalı Başkanı olarak göreve başladım. Bu dönemde Kliniğimiz pediatri Kliniği içerisinde sadece iki oda, altı hasta yatağı ve küçük bir ana bilim dalı başkanı odası vardı. Hatta poliklinik hizmetlerimiz kat ofsinden bozma bir odada veriliyordu. O dönemler gerçekten sıkıntılı, zor dönemlerdi. O dönem staja dört grup halinde geliniyordu. Yılda 4 ay süreyle staj yapıyorduk ve bütün dersleri ben veriyordum. İki tane asistanımız vardı. Sonraki yıllarda hastanemizi buraya Gazi Hastanesi’nin eski binasına taşındık. Şartlarımız biraz daha iyileşti. Asistan sayımız arttı. Doç. Dr. Meral Bozkurt akademik kadromuza katıldı biraz daha rahatladık. Geçen yıllar içerisinde yeni öğretim üyesi arkadaşlarımız Kliniğimize katılmaya başladılar. Kliniğimizin şartları iyileşti. Yeni Gazi Hastanesi’ne taşındık. Bütün ünitelerimizi, akademik gelişimimizi tamamladık ve şu anda son derece modern ve bence Türkiye’nin en iyi dermatoloji kliniklerinden bir tanesi olarak hizmet veriyoruz.

Biriminizde kaç yıldır asistan egitimi veriliyor?
Ana bilim dalımızda 1983 yılından itibaren yaklaşık 27 yıldır asistan egitimi verilmekte.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuzda benimle birlikte 5 profesör, 1 doçent ve 1 yardımcı doçent arkadaşımız var

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Yardımcı personel sayımızın Türkiye şartlarına göre iyi olduğunu söyleyebilirim. 7 tane hemşire kadromuz var. Yeteri kadar da yardımcı hizmetlimiz olduğunu düşünüyorum. Anabilim dalı olarak bu konuda herhangi bir sıkıntımız olduğunu düşünmüyorum.

Egitim programınız nedir?
Üniversite hastanelerinde egitim biliyorsunuz iki yönlü. Bir öğrenci egitimi, bir de uzmanlık öğrencisi, araştırma görevlisi egitimi var. Öğrenci egitimi konusuna deginecek olursak bence Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde Dermatoloji Anabilim Dalı, bunu herkes biliyor, gözlemliyor ve herkes takdir ediyor, dönem 5 stajları içerisinde en iyi egitim veren ana bilim Dallarından bir tanesi diyebilirim. Öğrenci egitimimiz teorik derslerden ve öğretim üyesi eşliginde pratik saatlerden, vizit, slayt saatlerinden ve özel bölüm ziyaretlerinden oluşur. Sabah 08.30’da başlar akşam 17.00’a kadar sürer. Son derece dikkatli bir şekilde egitimimizi sürdürmeye çalışıyoruz. Çünkü bizim birinci işimiz öğrenci egitimi. Asistan egitimimizde, asistanlarımız gerçekten yüksek puanlarla Gazi Üniversitesi Dermatoloji Anabilim Dalı’na gelmektedirler. Ortalama TUS puanımız 70 ile 72 arasında degişmektedir. Son derece çalışkan öğrenciler anabilim dalımızı tercih etmektedirler. Bir de şöyle bir özellik var. Dermatoloji kliniklerini son zamanlarda çogunlukla bayanlar tercih etmekteler. Bizim 10 asistanımızın 8’i bayan ikisi erkektir.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Anabilim dalımızın 27 tane yatağı var. Yapılan yıllık istatistiklerde dolululuk oranımızın yüzde 90- 95 arasında olduğunu görüyoruz.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?
Yıllık poliklinik sayımız ortalama olarak 20 bin civarında diyebilirim.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Asistan sayımız yeterli düzeyde olduğu için ve Dermatoloji Anabilim Dalı’nda sadece yeni asistanlar egitilinceye kadar iki nöbet daha sonra tek nöbet tutuldugu için nöbet sayımız çok fazla degil. O nedenle nöbet sayısını ortalama olarak ayda 3- 4 nöbet olarak söyleyebilirim.

Asistan egitiminde kullanılan çekirdek egitim müfredatınız var mı?
Asistanlara verdigimiz teorik dersler, seminer programları, dergi saatleri ve asistanlarla beraber yaptıgımız pratik egitimler var. Bir de rutin hizmetler esnasında kendileriyle yaptıgımız diyaloglar var. Bu diyaloglar sonucunda asistanlarımız son derece kaliteli uzmanlar olarak ülkemize hizmet ediyorlar. Anadolu’ya giden hekimlerle karşılaştığımızda, aldıkları egitimin son derece yeterli olduğunu ve başarılı bir şekilde hizmet ettiklerini belirtmektedirler. Biz de bununla gurur duyuyoruz.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Dermatoloji anabilim dallarının yasal olarak rotasyon yapmak zorunda olduğu iki tane rotasyon var. Bunlar klinik bakteriyoloji ve enfeksiyon hastalıkları ile iç hastalıkları. Bunlar her ikisi de üçer aylık rotasyonlar. Bunların dışında asistanlarımıza bir de patoloji rotasyonu yaptırıyoruz. Bu da aylık rotasyondur.
Bize resmen gelen rotasyon yok. Yalnız pediatri anabilim dalından, pediyatrik dermatoloji açısından birer aylık asistanlar rotasyona geliyor. Bu tabi kurum içerisindeki diyalogla yapılan bir rotasyon.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?
Anabilim dalı öğretim üyelerimiz bu konuda oldukça aktif olarak çalışmaktalar. Yaklaşık olarak 20 tane yurtiçi yayınımız, 7-8 tane de yurtdışı yayınımız var diyebilirim.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Yurt içi, yurt dışı kongrelere tebligli, bildirili katılımımız oldukça üst düzeydedir. Aynı zamanda Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı öğretim üyeleri ülkemizde uluslararası kongreleri düzenlemektedirler. Geçmiş yıllarda çok sayıda kongreler düzenlemişlerdir ve düzenlenmesi için de çalışmalarını sürdürmektedirler. Her öğretim üyemiz yılda en az 1- 2 yurt dışı kongreye katılır. Yurt içinde de bunun ortalaması 2- 3’tür.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Dermatoloji bilimi son yıllarda giderek yıldızı parlayan bir bilim dalıdır. Pek çok dermatolojinin yandalı olan kozmotoloji, günümüzün parlayan yıldızıdır. Çünkü insanlar dış görünüşlerine giderek daha fazla önem vermeye başlamıştır. Koruyucu hekimlik burada önem kazanmaktadır. Dermatoloji pratiginde de koruyucu hekimlik olanakları artmaktadır. Bütün Tıp öğrencilerine dermatoloji ihtisasını tavsiye ediyorum. Kendi Kliniğim adına da burasının disiplinli bir klinik olduğuna ve buraya geldikleri zaman üst düzey bir egitim alarak, başarılı birer uzman olarak mezun olacaklarına inanıyorum.

Dermatoloji Anabilim Dalı’nda görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları

Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. M. Ali Gürer
Prof. Dr. Ayla Gülekon
Prof. Dr. Nilsel İlter
Prof. Dr. Meltem Önder
Prof. Dr. Burhan Aksakal
Doç. Dr. Murat Öztaş
Yrd. Doç. Dr. Esra Adışen
Yandal Asistanları
Uzm. Dr. Fulya Karaca
Uzm. Dr. Hilal Çalışkan
Uzm. Dr. F. Yelda Terzioğlu
Uzm. Dr. Ümmühan Kıran
Uzm. Dr. Işıl Bulur
Uzm. Dr. Selda Celepci
Uzm. Dr. Fulya Tezel
Uzm. Dr. Gülhan Aksoy
Uzm. Dr. İlkay Kadıoğlu
Uzm. Dr. Kiarash Ashraf Heidarloo
Uzm. Dr. Funda Tamer
Uzm. Dr. Volkan Tektaş
Uzm. Dr. Emine Müge Acar
Hemşireler
Gülden Tüzün
Serpil Erel
Dilek Demirel
Müjgan Varol
Hülya İncesi
Nuray Baş
Sevda Köksaldı
Öğretim Üyeleri Sekreteri
Ayşe Güngör
18/01/2010
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) ÖMEER HAYYAM (OP.DR.)
18.08.2015 12:59:51
KONUYU BENDE HORTLATAYIM...

HIRSIZLARIN HEPSİNİN CANI CEHENNEME...
People
0
2) fatih taner vural (inşaat muhendısı)
17.08.2015 19:05:19
İSLAM VE BİLİM _ 17.8.2015

--------------------

Bilindiği üzere, bilim adamları ( ekserı fen / matematık ) , bilim bızım işimiz, din adamları karışamaz , kendı işlerine baksınlar derler , elbette ekseri olarak …. Mehdi nın faaliyetleri sonuç vermeye başlayıp da, bilim ve kuran /islam arasındaki, delıllerın ispatlarıyla elde edılen verıler sonucu ortaya cıkan organık ilişkiler tam olarak anlaşıldıktan sonra, bilim adamları mehdının yanında yer almaya başlamış olacaklar … ve mehdı ıle beraber , kurani / islami esasları savunmaya başlamış olacaklar ve öyleki, artık , din adamlarından 70 000 sarıklı softalar da , din bızım işimiz , bilim adamları ne karışıyor demeye başlamış olacaklar … ama , elbette daha zeki olan bilim adamlari, kurani / islami konuları öyle bir açıklamaya başlamış olacaklar ki , o 70 000 sarıklı softalar da, pes etmek durumunda kalmış olacaklar …. Aslında isteyerek pes etmış durumunda kalmış olmayacaklar, ellerınde kendı fıkırlerını savunabıleceklerı argümanları kalmamış olacağından dolayı , pes etmek durumunda kalmış olacaklar … o bilim adamalrından öyle zekiler olmuş olacak ki, Arapçayı en fazla altı ay ıcınde öğrenebilmiş olacaklar ….

-----------------------------------------------

Deki , ve o soranlardan oldu kendı kendıne , kı bız ona vahy ettık de elbet bu soruyu sorabilenlerden oldu kendi kendine , acaba , saç kılları neden sureklı uzarlarken , misal kollarda bulunan kıllar kesılınce , 2-3 cm vesair, genetik yapıya vesaır, bağlı olarak değişebilen, bellı bir boya kadar uzayabılırler en fazla , deki, o , bu soruyu, elbette, kaderde bizim taktir etmemiz sonucu, dubaide tanıştığı , iranli bir deri uzmanı / dermatolog olan hekime soranlardan oldu da , hekim çok şaşırarak, bilmiyorum deyip uzaklaşanladan oldu , kaçarcasına ve deki, o bu soruyu , konstantiniyyede / islambol / , elbette yine, bizim kaderde taktir etmemiz sonucu tanıştığı, bir deri uzmanı / dermatolog hekime daha sordu da ve o hekim , farklı kıl kökleriyle ilgili bir durum , şeklınde cevap verenlerden oldu da, elbette, bız, ona tekrar vahy ettık ve o da soranlardan oldu, benım asıl sormak ıstedığım konu şu, kıl kökleri, kollardaki kılların nasıl oluyor da 2-3 cm vesair kadar uzamalarını algılıyabılıyor ve uzamaları durdurabılıyor , deki, ve o hekim diyenlerden oldu ki, işin o kısmını bilmiyorum , allah oyle yaratmış ve deki, o hekim , başı acık , gayet modern bir hanımdı, ama, ilminın / bilgisinin / biliminin sevıyesının de ve haddının de farkında olanlardandı , işte bız böyle olanları , and cennetlerımızde ağırlayacağız, muhakkak ki, allah vaadlerınden dönucu değildir, sızler gıbı hıc değildir … deki, ve o hekım hanım, diyenlerden oldu ki, aslında o konunun en bariz örneği hayvanlarda daha belirgin olarak var, misal , köpekler tüy dökerler , yenı oluşan tüyler de, belırlı bır boya kadar uzayıp dururlar… deki , evet , işte sıze soru , bu işin genetik esası ve işleyiş mekanızması nedır …? … deki , sizde haddıni bılen , ilim / bilgi / bilim sahıplerınden mı olacaksınız , yoksa , kendı öz nefslerıne tapmayı tercıh eden , nefsperetslerden mi olacaksınız .. elbette , durumlarınız , sızın cuzzu ıradelerınızın tercıhlerı olacaklardır da, sızler de bu durumlarınızdan dolayı , sorumlu olanlardan olacaksınız …..deki, siz ilah olsaydınız ne yapmayı tercıh edenlerden olurdunuz … ? ….. deki, akledebılen akıl sahıplerıne müjdele , muhakkak ki, onlar kurtuluşa ernelerden olacaklar…. Yegane tek mutlak irade sahıbı olan, yegane tek ılahınız, elbette, verdığı vaadlerden dönecek değildir, sizler gibi hiç değildir … hadler bılılnecek , itaatler edilecek …..…


**************************************************************************************************************************************************************************************************
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer