KLİNİKLER
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı
ENDOK. VE MET. HAST.
19 Nisan 2021, Pazartesi
Klinikler köşemizin bu haftaki konuğu Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Metin Arslan.Bilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı, 1988 yılında kuruldu. 1995 yılından itibaren Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Polikliniği, Üç Hastalıkları Polikliniği\'nden ayrı olarak poliklinik hizmetine başladı. 2002\'den itibaren ise Diabetes Mellitus ve obezite hastalarına Diabet ve Obezite Polikliniği\'nde Endokrinoloji ve Metabolizma Polikliniği\'nden ayrı olarak hizmet verilmeye başlandı.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuzda 4 profesör, 1 öğretim görevlisi, 1 uzman ve 5 asistan bulunuyor.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Yataklı servisimizde 10 hemşire, 7 personel, polikliniklerimizde de 2 hemşire çalışıyor.

Yatak sayınız ve doluluk oranı nedir?
Bilim dalımız bünyesinde 16 yataklı servisimiz mevcut. Doluluk oranımız ise yüzde 90\'ı buluyor. Yataklı servis içerisinde, obezite ve diabet nedeniyle yatan hastalarımızın yararlanması için egzersiz salonumuz hizmet veriyor. Obezite ve Diabet polikliniğinde AKŞ, TKŞ ölçümü yapılıyor, uzman diyetisyenimiz tarafından hastaların diyetleri ayarlanıyor ve diabet hemşiremiz tarafından da diabetik hastalara eğitim veriliyor. Bu polikliniğimiz laboratuvarında 1 Nisan 2004-3 Mayıs 2004 tarihleri arasında 608 hastanın kan şekeri ölçümü yapıldı. Endokrinoloji bölümünde her gün tiroid biyopsisi yapılıyor ve yine burada haftada bir gün diabetik ayak polikliniğimiz hizmet veriyor. Tanısal amaçlı her türlü dinamik testler, endokrin test odalarında randevu usulü çalışılarak yapılıyor.

Nöbet düzenlemesini nasıl yapıyorsunuz?
İç Hastalıkları Anabilim Dalı araştırma görevlileri tarafından nöbet tutuluyor.

Rotasyon uygulamanız nasıl yapılıyor?
İç Hastalıkları Anabilim Dalı araştırma görevlileri, poliklinik ve servislerimizde 3-6 aylık rotasyonlar ile çalışıyor.

Eğitim programınız nedir?
Dönem III öğrencilerine teorik, dönem IV öğrencilerine hem teorik hem pratik eğitim veriyoruz. Genel olarak konular endokrin hastalıkları belirti ve bulguları, hipofiz hastalıkları, tiroid hastalıkları, diabetes mellitus, adrenal bez hastalıkları, gonadal hastalıklar, endokrin osteoporoz, lipid metabolizması bozukluklarıdır. Bilim dalımızda öğretim üyesi ve üst ihtisas yapan kişiler yılda bir seminer sunuyor, olgu sunumları, diğer bölümlerle yapılan tiroid, paratiroid, hipofiz gibi konseyler oluyor.

Tıbbi araç-gereç durumunuz nedir?
Bilim dalımızda hastalara yetecek tıbbi araç ve gereç yeterli derecede mevcut. Özellikle fakültemizde yakın zamanda kullanılmaya başlanan PET-CT, Türkiye\'de tek ve orijini bilinmeyen kanser olgularına yardımcı oluyor.

Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Yılda ortalama 5 yurt dışı, 10 yurt içi yayın yapıyoruz. Yurt dışı ve Türkiye\'deki kongrelere mutlaka tebliğ ile katılıyoruz. En son 2003 Türkiye Endokrin ve Metabolizma Hastalıkları Kongresi\'nde en başarılı sözel bildiri ödülünü bilim dalımızda yapılan bir çalışma aldı.

Bilim dalınızı seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı\'nı seçecek asistanların öncelikle uyumlu, hastalara saygılı, sevecen yaklaşan, bunun yanında gerek Türkçe gerek Üngilizcesi iyi olan, yabancı yayınları iyi takip edebilen, kongrelerde sözlü ve yazılı tebliğ yapabilecek kapasitede ve en çok da tıbbı ve bilim dalımızı seven kişiler olması gerekir.
Teşekkürler.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) Nurtenakman (Emekli)
01.12.2016 18:44:40
Ben nodil amaliyati olacağım çok korkuyorum
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer