KLİNİKLER
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı
FTR
18 Nisan 2021, Pazar
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Jale Meray.* Anabilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı 1982 yılında Acil Yardım ve Trafik Hastanesi’nde kurulmuştur. İlk Anabilim Dalı Başkanı, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı tarafından bir yıl süreyle görevlendirilen Prof. Dr. Süreyya Engin’dir. Daha sonra Prof. Dr. Mehmet Beyazova, 1983 yılında bir yıl Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürüttü. 1984-2003 yılları arasında Prof. Dr. Vesile Sepici Anabilim Dalı Başkanlığı yaptı. Şuan ise ben Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürütüyorum. Anabilim Dalı’nın ilk yataklı servisi 1985 yılında Gölbaşı Hastanesi’nde hizmete girdi. Gazi Hastanesi’nin 1986 yılında Beşevler’e taşınmasıyla poliklinik ve ayaktan tedavi üniteleri hizmete girdi. 1997 yılında 25 yataklı rehabilitasyon kliniği açıldı. Gölbaşı yataklı servisi ise 18 yıl hizmetten sonra 2002’de tamamen kapandı.


* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Anabilim dalımız 7 profesör, 1 doçent, 2 uzman kadrosuyla çalışıyor. Bugüne kadar 33 araştırma görevlisi uzmanlık eğitimini tamamladı. Şu anda 17 araştırma görevlisi uzmanlık eğitimine devam ediyor.

* Yardımcı personel durumunuz nedir?
Yataklı serviste gündüz 1 servis sorumlu hemşiresi ile 2 hemşire, gece 1 hemşire; kardiyak rehabilitasyon ünitesinde 1 hemşire ve ayaktan tedavi ünitesinde 1 hemşire olmak üzere toplam 8 hemşire hizmet veriyor. Toplam 15 fizyoterapistimiz yataklı servisteki ayaktan tedavi ünitesinde, yoğun bakımlarda ve diğer kliniklerde fizik tedavi ve rehabilitasyon ihtiyacı olan hastaların tedavisini yürütüyor. Yataklı servis, poliklinik ve ayaktan tedavi ünitesinde toplam 9 yardımcı personel, 1 ortez uzmanı ve 4 sekreter çalışıyor.

* Yatak sayınız ve doluluk oranı nedir?
Yatak sayımız 31’dir ve tam kapasite çalışmaktadır.

* Nöbet düzenlemesini nasıl yapıyorsunuz?
Nöbet çizelgemiz her ay düzenli olarak yapılıyor. Her gün 2 araştırma görevlisi sırayla nöbet tutuyor.

* Rotasyon uygulamanız nasıl yapılıyor?
Her Fizik Tedavi ve Rehalitasyon asistanı 2 ay dahiliye, 1 ay kardiyoloji, 1 ay acil servis, 2 ay nöroloji EMG ve 1 ay ortopedi rotasyonu yapar.

* Eğitim programınız nasıl?
Her hafta serviste yatan ve ayaktan takip edilen hastalarımızın tartışıldığı konseyler yapılıyor. Her hafta literatür saati, seminer, asistan eğitimi amaçlı romatoloji ver rehabilitasyon konuları üzerine çalışmalar yürütülüyor.


* Tıbbi araç-gereç durumunuz nedir?
Kardiyak rehabilitasyon sistemi, izokinetik sistemler, KAT denge sistemi, el rehabilitasyonu amaçlı tedavi cihazları gibi özel rehabilitasyon alanlarında yararlanılan cihazlar ve pek çok hastalığın tanısında yararlanılan EMG cihazı mevcut.


* Bilimsel yayın durumunuz nedir? Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Kliniğimiz öğretim üyelerinin ve araştırma görevlilerinin çok sayıda yurt içi ve yurt dışında SCI’ya kayıtlı bilimsel dergilerde yayınlanmış çalışması var. Yurt içi ve yurt dışında düzenlenen bilimsel etkinliklere kliniğimizden gruplar halinde yoğun bir katılım oluyor.

* Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Asistanların, branşımızı bilinçli ve isteyerek seçmiş olmalarını istiyoruz. Branşın oldukça yoğun teorik bilgi birikimi gerektirdiğini ve giderek artan pratik uygulama alanlarının olduğunu bilerek gelen ve özverili klinik çalışmayı gerçekte isteyen kişilerle iyi bir ekip çalışmasının daha zevkli ve başarılı olacağını düşünüyoruz.Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) Fırat buğurca (Telefon aksesuar)
28.09.2017 21:51:20
Hocam iyi günler 4 aydır idrar yolu iltihabindan antibiyotiklen tedavi görüyordum dün test yaptirdim sistoskopi oldum sonuçlar temiz cikti ama sikayetlerim devam ediyor ,sık sık idrara çıkma idrarda yanma akinti hissi idrarimi yaptıktan sonra damla halinde geliyor idrardan sonra sıvı şeffaf birşey geliyor birde idrarimi yapıyorum rahatlayamiyorum içerde hep idrar kalıyor bu hastalık ne olabilir prostatın iltihabı olabilirmi hocam cevaplarsaniz sevinirim teşekkürler
People
8
2) buse caliskan (ogrenci)
19.12.2014 19:03:15
Cok iyi doktor
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer