KLİNİKLER
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı
FİZYOLOJİ
19 Nisan 2021, Pazartesi
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Deniz Erbaş.Anabilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı, 1982’de kuruldu. Araştırma ve eğitim laboratuvarları, 1988’den bu yana Beşevler’de bulunan hastaneyle aynı yerleşkeye taşındı. İlk Anabilim Dalı Başkanı 1982-1985 yılları arasında görev yapan Prof. Dr. Aydan Babül’dür. G.Ü. Tıp Fakültesi’ne, ilk kuruluş yıllarında diş hekimliği fakültesindeki temel bilimler bölümlerindeki bazı öğretim elemanları da direkt olarak temel bilimlere kadrolu öğretim elemanları olarak geldi. G.Ü. Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı’nın değişik alanlarda eğitim almış üyeleri, öğrencilere geniş bir pratik ve teorik fizyoloji eğitim olanağı sağlıyor. Öğretim üyeleri, üniversitemiz dışında GATA, Maltepe, Başkent üniversitesinde de derslere gidiyor. Anabilim dalımız, aynı zamanda 1983’ten bu yana nitelikli bir lisansüstü programla yüksek lisans, doktora ve ihtisas eğitimi veriyor. Bu konuda 25’ten fazla öğrenciye tez çalışması yaptırıldı.


Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz, 5 öğretim üyesi, bir öğretim görevlisi ve bir uzman olmak üzere 7 kişiden oluşuyor. Öğretim üyelerimizin üçü profesör, ikisi doçent. Anabilim dalımızda yalnız uzmanlık değil, doktora ve lisans eğitimini de sürdürüyoruz.


Yardımcı personel durumunuz nedir?
Anabilim dalımızda görevli bir teknik eleman var. Teknik elemana ihtiyacımız var. Zaten teknik eleman çalıştırma imkanı daha 4-5 yıl öncesinde verildi. Onun dışında yardımcı personelimiz yok.


Çalışma konularınız neler?
Serbest radikaller ve antioksidanlar (MDA, GSH, NO, SOD düzeyleri, C vit, E vit, melatonin etkileri). Yaşlanma (antioksidanlar, immün sistem ve apopitozla ilişki). Yara iyileşmesi (gözde, deride, bağırsakta, mide ülserinde ve denervasyon modellerinde, normal ve diabetiklerde büyüme faktörleri, leptin, amino asitler ve antioksidan uygulamalarının etkileri ve serbest radikaller, çinko, hidroksiprolin, yara gerimi ve histolojik yapı ilişkileri). Üskemi-reperfüzyon (kalpte, akciğerde ve sinirde, amino asitler ve antioksidanlarla ilişki). Egzersiz (antioksidanlar ve serbest radikallerle ilişkiler). Yiyecek kısıtlaması (amino asitler, antioksidanlar ve serbest radikallerle ilişkiler). Öğrenme (antioksidanlar ve serbest radikallerle, amino asit yüklemesi ve diyetle ilişkiler). Düz kas kasılma-gevşeme yanıtları (antioksidanlar ve serbest radikallerle ilişkiler). Büyüme faktörlerinin bedendeki etkileri. Pinealektomi ile peptidler, antioksidanlar ve serbest radikallerle ilişkiler.


Araştırmalarınızı yürütürken zorlukla karşılaşıyor musunuz?
Araştırma yürüten hoca ve asistanlar, işleri gereği gece de çalışmak zorunda kalabiliyor. Ancak bazen arkadaşlarımız bizde olmayan ama diğer anabilim dallarında bulunan bazı cihazları kullanmak zorunda kalabiliyor. Bu durumda ya araştırmanın yönünü değiştirip o cihazlara ihtiyaç duyulmayacak hale getiriyoruz ya da kişisel ilişkilerimizle diğer anabilim dallarının teknik olanaklarından yararlanıyoruz.


Tıbbi araç-gereç durumunuz nedir?
Teknik olanaklar konusunda istediğimiz düzeye gelemedik. Anabilim dalı olarak bizim kimyasal ve kullanılabilen, atılabilen madde ihtiyacımız karşılanıyor, deney malzemeleri alınıyor. Ancak deneylerimizde ve eğitimlerde bilgisayar kullanımı yaygınlaşmalı. Cihaz alımları yavaş ancak yeni dönemde oldukça iyi şansa sahibiz. Öğrenci laboratuvarlarında büyük yenilenme olacak, bilgisayar desteği artacak.


Eğitim programınız nedir?
Öğrenci laboratuvarlarımızda 5-10 kişilik gruplarla pratik eğitimi yapabilecek kapasitedeyiz. Görsel eğitim, teorik eğitimin vazgeçilmezi olduğu için buna önem veriyoruz. Öğrencilerimiz 161 saat teorik, 52 saat pratik eğitimden geçiriliyor. 5 ayrı ders kurulu tarafından fizyoloji dersi yürütülüyor. Asistanlara haftada ikişer saatten dört yarı yıl süresince ders veriliyordu. Ancak geçen yıl çıkarılan Tıpta Uzmanlık Tüzüğü ile asistanların eğitimi süresi dört yıla çıkarıldı.


Bilimsel yayın durumunuz nedir? Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Bilimsel yayında oldukça iyi durumdayız. Türkiye’deki fizyoloji anabilim dalları içinde en fazla yayın veren birkaç üniversiteden biriyiz. Her yıl en az 1-2 uluslararası yayınımız çıkar. Bu sayı dinamik arkadaşlarımızla giderek artıyor ve 3-4’ü buluyor. Yurtiçi kongreleri takip ediyoruz. Fizyoloji kongrelerine öğretim üyeleri ve öğretim elemanları katılıyor.


Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Fizyoloji Anabilim Dalı, klinik veya laboratuvar açma gibi bir imkana sahip olmadığı için, sadece akademik ağırlıklı eğitim veriyor. Buradan mezun olanlar uzmanlık aldıktan sonra herhangi bir üniversitede fizyoloji anabilim dalında akademisyen olarak iş bulabiliyor. Ancak başka bir alanda çalışma şansı yok. Sağlık Bakanlığı’na bağlı birimlerde kendi anabilim dalına yönelik bir görev alamıyor.
Buradan mezun olan asistanların laboratuvar açma imkanı var ama piyasada şansı az. Bu anlamda akademisyenlikten başka şansları yok. Bu anabilim dalını seçen asistanların, zorunlulukların normal kabul edildiği bir yaşam tarzını benimsemeleri gerekiyor. Bazı zorluklarla karşılaştıklarında fedakar olmaları ve bunu tolere etmeleri bekleniyor.Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer