KLİNİKLER
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı
GASTROENTEROLOJİ
14 Nisan 2021, Çarşamba
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selahattin Ünal.


Kliniğinizin tarihçesi hakkında bilgi verir misiniz?
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi\'nde Gastroenteroloji ünitesi 1983 yılında kuruldu. Prof. Dr. Uğur Kandilci kurucusu ve ilk başkanıdır. Dahiliyenin içinde ayrı bir bilim dalı olmadan 1988 yılına kadar çalıştık daha sonrasında ayrı bir bilim dalı olduk. Sayın Kandilci\'nin bölüm başkanlığı 1988-2000 yılları arasında sürdü. 2000 yılından beri bölüm başkanlığını ben yürütüyorum.

Akademik kadronuz nedir?
4 profesör ve 2 doçent olmak üzere 6 öğretim üyemiz var. Şu anda yanımızda birisi Kırıkkale Üniversitesi\'nden diğeri SSK hastanesinden olmak üzere 2 arkadaşımız gastroenteroloji yan dal ihtisası yapıyor. Bunun yanısıra Kazakistan ve Kırgızistan\'dan gelen iki arkadaşımız da bizimle birlikte çalışıyor.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Biz dahiliye ile yatakları hep bir arada kullandığımız için yataklı bölüm için bir sayı vermem mümkün değil. Ama gastroenteroloji hizmetini yürütmek için 2 hemşire, 3 teknisyen, 3 sekreter ve 2 hizmetlimiz görev yapıyor.

Hasta sirkülasyonunuz nasıl?
Her çeşit hasta bize geliyor. Polikliniğimizde 30-40 arası günlük hasta görülüyor. Bir o kadar da hocalarımız bakıyor. Ayrıca bizim kliniğimizde randevu sistemi yoktur. Hastaya geldiği gün bakılır. Endoskopide 1 yıl sonrası randevu veriyorduk. Şimdi ise en geç bir hafta sonrasına randevu verebiliyoruz. Bu uygulamamız hem hasta için hem de bizim için çok iyi oldu. Bu sayede hizmet verdiğimiz hasta sayısı da yükseldi.

Yatak kapasiteniz nedir?
Şu anda Gastroenteroloji Kliniği\'nin kullanımında olan 17 yatak var.

Teknik donanımınız nasıl?
Teknik donanımımız için mükemmel diyebilirim. Yalnızca girişimsel endoskopik işlemleri için haftada 2 gün radyolojiye inmemiz gerekiyordu. Girişimsel endoskopik işlemler için C kollu floroskopi cihazı olan bir laboratuvara yakında kavuşacağız. Böylece 24 saat hizmet vermeye başlayacağız. Bizim bir motilite laboratuvarımız var. Motilite ile ilgili modern anlamda Türkiye\'nin ilk laboratuvarıdır. Biz 1991 yılında kurduk bu laboratuvarı ve şimdi her türlü testi yapabiliyoruz. Özellikle özofagus ile ilgili olanları ve anorektal hastalıklar ayrıca mide ve ince bağırsak testleri de yapabiliyoruz. Diğer kliniklerden farklı olarak biofeedback ünitemizde, anorektal disfonksiyonlu hastalarımıza hizmet veriyoruz.

Bilimsel yayın durumunuz ve eğitim programınız nasıl?
Şu anda pek çok çalışmamız var. 2002 yılı itibariyle çalışmalarımız daha da artacak. Her hafta literatür ve seminer saatlerimiz var. Ayrıca her hafta yabancı bir konuşmacının geldiği konferansımız var. Literatür, olgu ve girişimsel işlemlerle ilgili değerlendirme toplantıları yapıyoruz.

Yurtdışı ilişkileriniz nasıl?
Bütün arkadaşlarımız bilim dalımızla ilgili uluslararası kongrelere katılıyorlar. Ayrıca gastroenteroloji arasında uluslararası üne sahip bir çok bilim adamını da yurtiçi yurtdışında düzenlenen kongrelerde tanıdık ve kişisel diyaloglar kurduk.

Nöbet düzenlemeniz nasıl?
Yan dal olduğumuzdan için icapçı nöbetimiz var. Bunlarda yıllık olarak planlanıyor.

Kliniğinize gelecek asistanlardan neler bekliyorsunuz?
Gastroenteroloji ihtisas alanı olarak en geniş sahayı içermektedir. Buna karşın göğüs ve kardiyoloji gibi anabilim dallarının yapısına sahip olamıyor. Bize tanınan asistan sayısı anabilim dalındaki asistan sayısının yüzde 10\'u kadar oluyor. Anabilim dalında zaten 8 asistan mevcut bu büyük sıkıntı yaratıyor. Bu yüzden eğitim ve bilimsel faaliyetlerde aksaklıklar olmaktadır. Yılda 10 asistan yetiştirebilecek öğretim elemanımız var olmasına karşın kadrolu asistanımız yok. Öğretim üyelerimiz ABD, Japonya ve Fransa gibi çeşitli ülkelerde kısa ve orta süreli bilimsel faaliyetlerde bulunmuşlardır. Kadrolu asistanımız olursa bu arkadaşlarımızı da yurtdışındaki çeşitli merkezlerde eğitebilmesi için gerekli kişisel ve kurumsal olanaklara da sahibiz.

Teşekkürler...

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) Saliha inal (Ev hanimi)
02.12.2020 21:43:51
78 yasinda bir hastanin kalp beyine embol atmis ama sizintilar durmussa bir defa anju gevirmis ama ana damar tikali ve kalbinde pihti var uyku uyuyamiyor ve nefes alamiyor ise baypas olmasi gerekiyor ne yapilmalidir ameliyat olabilirmi?

Yardimci olursaniz cok mutlu oluruz...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer