KLİNİKLER
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı
KALP VE DAMAR CERR.
19 Nisan 2021, Pazartesi
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Yener.

Anabilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı, Trafik Hastanesi’nde 1982 yılından itibaren faaliyete başladı. 1982’de açık kalp ameliyatlarının yapılabildiği 3 merkezden biri olan anabilim dalımız, o tarihte 2 öğretim üyesi ve 1 araştırma görevlisi ile hizmete girdi. 1984 yılında koroner section ünitesi kuruldu. Anabilim dalımızda, her türlü doğumsal, sonradan olan ve atherosklerotik kalp hastalıkları ile damar hastalıklarının cerrahi tedavisi ve kalp nakli de yapılıyor. Bugüne kadar kliniğimizde 5 binin üzerinde açık kalp ameliyatı gerçekleştirildi.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Anabilim dalımızda, 7 öğretim üyesi ve 7 asistan görev yapıyor.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Yoğun bakım ve serviste hemşireler 3 vardiyalı olarak çalışıyor. Ancak onda bir sıkıntımız var, hemşire sayımız artsa daha iyi olacak.

Yatak sayınız ve doluluk oranı nedir?
29-32 arasında değişen sayıda yatağımız var. Doluluk oranı aylara göre değişiyor ama ortalama doluluk oranı yüzde 80 civarında. Anabilim dalımızda konjenital cerrahi, valvüler cerrahi, homograf cerrahi ve kalp plantasyon cerrahisi yapılıyor.

Nöbet düzenlemesini nasıl yapıyorsunuz?
Asistanlar senesine göre günaşırı nöbetten, 3 günde 1’e kadar azalan sıklıkta nöbete kalıyor. Günaşırıyla başlayan nöbetler, uzmanlık sınavına girinceye kadar 3 günde 1’e düşüyor.

Rotasyon uygulamanız nasıl yapılıyor?
Asistan bize başladığı zaman devletin belirlediği sürelerle rotasyon yapıyor. Bunları mutlaka tamamlaması lazım. Tamamladıktan sonra, aktif cerrahi alacak şekilde düzenleme yapıyoruz. Asistanlar arada bir servise gidip geliyor, daha sonra aktif cerrahiye başlıyorlar. Göğüs hastalıkları, kardiyoloji, anestezi, çocuk kardiyolojisi ve genel cerrahide değişen sürelerle rotasyon yapıyor.

Eğitim programınız nedir?
Öğretim üyesi arkadaşlarımız, lisans öğrencilerine verdikleri eğitimin yanı sıra stajyer eğitimi de veriyor. Stajyer hekimler kardiyolojiyle birlikte, bize 5-15 günlük sürelerle gelir. Stajyerler belli dersler alır ve sınava girer. Ayrıca intern eğitimi de veriyoruz. İnternler bize seçmeli olarak bir aylığına gelir ve bir ay aktif olarak yoğun bakım ve serviste çalışırlar. Staj süresince öğrencilere kalp hastalıklarının tanısı ve ameliyat endikasyonları, kalp hastalarının medikal tedaviyle izlenmesi, opere edilmiş hastaların takibi, göğüs ve damar travmaları, acil operasyon gerektiren durumlarda hastanın bir merkeze sevki, toplumun kalp hastalıkları konusunda eğitimi gibi konularda genel olarak bilgi sahibi olmaları sağlanır. Pratik dersler hasta başında, yoğun bakımda, poliklinikte, ameliyathanede yapılır.

Tıbbi araç-gereç durumunuz nedir?
Şu anda tıbbi araç-gereç konusunda hemen hemen hiçbir eksiğimiz yok. Ameliyathane olarak kullanılan 2 odamız var. Ameliyathane sayımız yakında 3’e çıkacak.

Bilimsel yayın durumunuz nedir? Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Kongreleri takip etmek zorundayız. İstanbul’da geçtiğimiz günlerde düzenlenen bir kongre için 3 tebliğ sunduk. Tebliğ olarak sunulmak üzere yılda ortalama 20 kadar yayınımız oluyor. Ulusal yayın sayımız 5-10, uluslararası da 5-10 yayın arasında değişiyor.

Anabilim dalınızı seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Asistanları kendimiz belirleyemiyoruz, o bizim elimizde olmuyor. Kalp damar cerrahisinin diğer anabilim dallarından farklılığı var. Asistanların çalışkan olması, iyi ve dürüst bir insan olması ve verilen sorumluluğun farkında olarak çalışkanlığını idame ettirmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra bilgisini idame ettirebilmesi için okuması ve iyi derecede yabancı dili olması lazım. Biz böyle asistanlar bulmaya çalışıyoruz ama bu bizim elimizde değil. Ne yazık ki asistan bize geliyor, bakıyor koşullar çok yoğun, 3 ay sonra istifa ediyor.

Teşekkürler.
01.11.2004
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer