KLİNİKLER
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı
MİKROBİO. VE ENFEK. HAST.
19 Nisan 2021, Pazartesi
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Firdevs Aktaş.

Anabilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı\'nın kurulması için ilk adım Prof. Dr. Kazım Kurtar\'ın 1985 yılında Halk Sağlığı Anabilim Dalı\'na atanmasıyla atıldı. Bu tarihe kadar Enfeksiyon Hastalıkları eğitimi teorik ders olarak İç Hastalıkları staj programı içinde başka üniversitelerden gelen öğretim üyeleri tarafından veriliyordu. Daha sonra Prof. Dr. Kazım Kurtar, Fakülte Kurulu kararı ve Rektörlük onayıyla Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı\'nı kurmakla görevlendirildi. 1986 yılında anabilim dalında yardımcı doçent olarak görev alan Prof. Dr. Fatma Ulutan\'ın da katkısıyla aynı yıl ilk yataklı servis ve servis laboratuvarı Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Gölbaşı Hastanesi\'nde hizmete açıldı. Prof. Dr. Kazum Kurtar 1985-1992 yılları arasında, Prof. Dr. Fatma Ulutan 1992-1997 yıllarında anabilim dalı başkanı olarak görev yaptı. 1997 yılından bu yana da Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanlığı görevini ben yürütüyorum.

Akademik personeliniz kaç kişiden oluşuyor?
Anabilim dalımızda 5 öğretim üyesi var. Öğretim üyelerinden 4\'ü profesör 1\'i yardımcı doçent. Araştırma görevlisi sayımız da 8.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Bünyemizde 1 uzman hemşire, 4 yüksek hemşire, 2 hemşire, 1 sekreter, 6 da yardımcı hizmetli çalışıyor.

Yatak sayınız ve doluluk oranı nedir?
Yataklı servisimizde 3 tane özel banyolu odada ve diğerleri 2 kişilik banyolu odalarda olmak üzere toplam 15 yatağımız var. Yatak doluluk oranı yüzde 70\'e yakın oluyor. Bölüm içinde iki odalı bir laboratuvarımız var. Anabilim dalı bünyesinde Yetişkin Aşıları Danışma ve Uygulama Merkezi ve Seyahat Sağlığı Merkezi bulunuyor. Sağlık Çalışanları Enfeksiyon Kontrol Polikliniği (SEP) de Hastane Enfeksiyon Kontrol Komitesi çalışmaları ile bağlantılı olarak görev yapıyor. 2 tane de enfeksiyon hastalıkları polikliniğimiz var.

Nöbet düzenlemesini nasıl yapıyorsunuz?
Nöbette kıdemi esas alıyoruz. Birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sene asistanları arasında azalan bir sisteme göre nöbet tutuyor. Dört seneyi dolduran araştırma görevlileri de nöbetten çıkıyor, icapçı olarak nöbet tutuyorlar. Genellikle asistanlar tek kişi nöbet tutuyor ama kıdemlisi gerektiğinde gelmek üzere hazır bulunuyor.

Rotasyon uygulamanız nasıl yapılıyor?
Bölümler arası zorunlu rotasyonlarımız var. 6 ay iç hastalıkları, 4 ay çocuk sağlığı ve hastalıklarında zorunlu rotasyon uygulamamız oluyor. Bir de araştırma görevlilerinin bölüm içi rotasyonları var. Asistanlar serviste, poliklinikte, konsültasyonda çalışabiliyorlar. Öğretim üyelerinin de sorumlu olarak rotasyonları oluyor. Her araştırma görevlisinin danışacağı bir öğretim üyesi var. Bu rotasyonlarımız 3\'er aylık süreler halinde düzenleniyor. Böylece bölüm içi faaliyetleri yürütülebiliyor.

Eğitim programınız nedir?
Haftanın iki günü bir saat seminer, literatür, olgu sunumu programımız var. Bu eğitim programında serviste yatan veya konsülte edilen problemlerle ilgili olgu sunumları yapıyoruz. Bunun dışında makale sunumu ve öğretim üyeleri ile araştırma görevlilerinin seminerleri oluyor. Hasta başı eğitimleri ve öğrenci eğitimimiz de var. Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları stajı yürütüyoruz. 5. dönem öğrencileri staja geliyor. Bu stajda çekirdek eğitim programında gerekli olan, enfeksiyon hastalıklarıyla ilgili teorik dersler veriliyor. Ayrıca hasta başı tartışmaları ve laboratuvar eğitimi veriyoruz. 3. sınıf öğrencilerine teorik derslerimiz var. Her ay bir intern öğrenci kabul ediyoruz. İnternler, seçmeli olarak bizim anabilim dalımızda eğitim alabiliyor. Genellikle hasta takibinde yer alıyorlar. 15 gün serviste, 15 gün poliklinikte görev yapıyorlar. İnternler bir aylık eğitim süreleri sonunda bir de sunum yapıyor.

Tıbbi araç gereç durumunuz nedir?
Serviste yatan hastalar için her türlü araç mevcut. Yoğun bakım-izleme gerektiren hastalarımız için 2 tane respiratörümüz, 2 tane monitörümüz var. Laboratuvarımızda bazı aletler var ama mikrobiyoloji laboratuvarı bir referans laboratuvarı değil. Sadece bazı basit araştırmaların yapılabildiği küçük, eğitim amaçlı bir laboratuvar bu. Bunun dışında eğitim gereçlerimiz yeterli. Tüm öğretim üyelerinin bilgisayarı ve internet bağlantısı var. Ayrıca serviste hemşireler ve asistanların özel bilgisayarları var.

Bilimsel yayın durumunuz nedir? Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Büyük bir eğitim yükümüz var ve öğretim üyesi sayımız yeterli değil. Ama elimizden geldiği ölçüde araştırma görevlilerinin kongrelere katılmasını destekliyoruz. Nöbet düzenlemesini ona göre ayarlıyoruz. Bilimsel yayında, her öğretim üyesinin araştırma görevlileriyle yılda 5-6 yayını oluyor.

Anabilim dalınızı seçecek asistanlardan beklentilerini nelerdir?
Gelen araştırma görevlilerinin kapasitelerini yeterli buluyorum. Tabii ilk başlarda bazı bocalamalar yaşıyorlar ama sonunda pozitif ivme göstererek iyi birer uzman olarak buradan ayrılıyorlar. Enfeksiyon hastalıklarının önemli bir dal olduğunu düşünüyorum. Türkiye ve dünya için önemli hastalıklar, toplumsal önemi olan hastalıklar güncel olabiliyor. Son yıllarda biyolojik savaş olasılığı nedeniyle unutulmuş enfeksiyon hastalıkları gündeme geliyor. Yeni enfeksiyonlar, mikroorganizmalar ortaya çıkabiliyor. Yani çok dinamik bir alan. Bu dalı seçenlerin, en azından bilgi açısından kendilerini çok yenilemeleri gerekiyor. Son derece ilgi çekici ve müspet bir dal çünkü hastalığa neden olan şeyi bulursanız, hastalığı tedavi etme şansınız olabiliyor. Bu dalı seçen asistanların, mesleki açıdan tatmin açısından aradıklarını bulacaklarını tahmin ediyorum.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
7
1) Arda Şanlı (Tibbi ürün direktörü )
27.09.2013 21:56:31
Birazda yoğunbakımda enfeksiyon kapıp ölen hastalardan bahsedilse ve bu yoğun bakımların kendisinin patojen olup bu hastane enfeksiyonunun asepsi durumuyla ilgili nasıl bir çalışma yaptıklarını ve enfeksiyon unsurlarını ortadan neden kaldıramadıklarını belirtseler daha iyi olurdu
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer