KLİNİKLER
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı
K.B.B.
19 Nisan 2021, Pazartesi
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suat Özbilen


Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Gazi Üniversitesi kurulurken şimdiki adını taşımıyordu. Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nin Tıp Fakültesi olarak 1979 yılında kuruldu. Tıp fakültesi o zaman 3 profesör ve 4 doçentin yardımıyla kuruldu. Dr. Necmettin Akyıldız bu kurucu kadroya girdi. 1982 yılında yeni YÖK yasasıyla beraber bu akademi kalktı ve burası Gazi Üniversitesi oldu. Biz de Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi olduk. Şu anda bizim akademik kadromuz 13 kişi. Ama bu 26 yıl içinde 41 tane KBB uzmanı burada ihtisas yapmış; 9 profesör, 10 doçent akademik kadroya katılmış. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi genç bir fakülte. 26 yıl bir nesil gibi bir şeydir ama büyümesi hızlı oldu ve akademik dünyaya hızlı bir giriş yaptı. Başkentte üçüncü büyük üniversiteyiz. Buradaki arkadaşlarımın çoğu sadece Türkiye’deki derneklerin üyesi değildir. Enternasyonal derneklerde hemen hepsi görev yapmaktadır.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Biz 1980 yılında asistan almaya başladık. Kadro boşalmasına göre asistan girişleri oluyor. Bu sene üç uzman verdik. Şimdi gene üç asistan alacağız.

Hemşire ve yardımcı personel durumunuz nedir?
Türkiye’deki en büyük sıkıntılardan biri budur. Bütün anabilim dallarında yatak sayısına göre hemşire dağılımı yapılıyor ama hep bir eksiklik var. Eleman sıkıntısı çekiyoruz. Kadro ayrı bir sorun, bir de eleman yok. Kliniğimizde 9 hemşire, 11 yardımcı personel var.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranı nedir?
Aşağı yukarı 1994 yılından beri 26 yatakla çalışıyoruz. Bizdeki doluluk oranı yüzde 85’in üzerindedir.

Yıllık poliklinik ve ameliyat sayınız ortalama ne kadar?
Yıllık ameliyat sayımız üç bin civarı. Yıllık 25 bin kadar poliklinik yapıyoruz. Bizim poliklinik yapma miktarımız biraz sınırlı gibi görünüyor. Fakat biz üniversite hastanesi olduğumuz için bir hastaya 5 değil, 25 dakika zaman ayırıyoruz.

Bir asistan eğitimi boyunca ortalama kaç ameliyat yapıyor?
Bu değişken. Biz her vakayı arkadaşlarımıza mümkün mertebe göstererek öğretmeye çalışıyoruz. ‘Bundan 50 tane bundan 10 tane yapacaksın’ şeklinde bir kısıtlamamız yok. Biz şuna inanıyoruz: Asistan iyi öğrenmek ve güzel uygulamak suretiyle ameliyat yapmalıdır. Vaka sayısının çokluğu asistanın iyi ameliyat edeceği manasına gelmez. Bizde devamlı yeni asistan geldiği için sizin yaptığınız vakalara bir de ortak geliyor. Üç yakın asistan varsa üç vakayı tek tek dağıtıyoruz. Ama siz tekseniz o üç vakanın hepsini siz yapacaksınız.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Ne kadar yeniyseniz o kadar çok nöbet tutarsanız. Nöbetleri bizim baş asistan hazırlar ve anabilim dalı başkanın onayına sunar. Genelde iki kişi nöbete kalır; bunlardan biri kıdemli, biri kıdemsizdir. Bizde 12 asistan bulunur. Kıdemliler daha az nöbet tutar, kıdem durumuna göre nöbetiniz daha az olur. Kıdemsiz bir asistansanız üç günde bir nöbet tutarsınız. Bir ayda siz on nöbet tutarsınız.

Eğitim programınız nedir?
Eğitim programımız hemen eylülün başında başlar, haziranın ortasına kadar devam eder. Bu eğitim programında her asistana öğretilecek konular, öğretim üyesi arkadaşlarımız tarafından saptanır. Her hafta eğitim günümüz var. Çarşambaları eğitim günümüzdür. O gün ameliyat yapmayız. Çarşamba günleri birer hafta kayarak eğitim seminerleri, literatür toplantıları, kliniğimizde yatan ve ameliyat olan hastalarla ilgili vaka tartışmaları yapılır. Her hafta kliniğimizde tümör konseyi yapılır. Yani kliniğimizde baş-boyun cerrahisiyle ilgilenen arkadaşlar hem radyo-onkolojiyle hem de onkoloji bölümüyle bir araya gelirler; bu konudaki hastalar için ayrı bir konsey tartışması yaparlar. Ayrıca her çarşamba günü genel konsey günümüz olur. Bu da kliniğimize yatacak ve ameliyat olacak hastalar hakkında yapılır. Bu konseyde farklı olarak otoloji ve nöro otolojiyi ilgilendiren rinoloji, baş-boyun hastalıklarını ilgilendiren hastalar üzerinde ayrı ayrı konsey uygulamaları yapılır.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Bizim kliniğimizde her öğretim üyesi, iki konuda asistan dersi verir. Ayrıca öğretim üyelerinin normal, staj formlarına uygun dersleri mevcuttur. Asistanlar öğrenci derslerini de takiple yükümlüdür. Hem öğrenciler ders anlatır, hem de öğretim üyeleri onlara yeni başka şeyler anlatır.

Biriminizde standart asistan karneleri uygulanıyor mu?
Tabii. Bir asistan ihtisasa başlıyor; burada yaptığı ameliyatlar, verdiği seminerler, literatür saatleri, hangi toplantılara girdiği, yurt içi-yurt dışında hangi kongrelere, kurslara, sempozyumlara katıldığı, tez konuları bu karnede yer alıyor.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Anestezi, göz hastalıkları, genel cerrahi ve nörolojiye gidiyor asistanlarımız. Bunlar zorunludur. Ayrıca acil servis rotasyonumuz da var.

Eğitimde kullandığınız araç-gereçlerle ilgili durumunuz nedir?
Orada hep açık var. Periferdeki bir üniversiteye çok güzel şeyler alınabilir ama burada her şey tamammış gibi görünür. Bizim eksikliklerimiz var; cerrahi uygulamalarda özellikle görsel uygulamalarda eksikliklerimiz var, mikroskop gibi, endoskop gibi. İhtiyaç bitmez elbet.

Son bir yıldaki yurtiçi ve yurtdışı yayın sayılarınız nedir?
Ortalama olarak yılda 15-18 yayınımız çıkar, bunların en az beş, altı tanesi yurt dışına gider. Bazı yıllarda bu yayınlar artar. Kongrenin takvimine uygun olarak bizim kliniğimiz 20-25 yayınla gider.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
KBB alanında yılda 50 civarında toplantı var. Bu hem güzel, hem de yüksek bir rakam. Bir öğretim üyesinin bunların hepsine katılması mümkün değil. Beş, altı toplantıya gidilebilir. Biz ya konuşmacı ya moderatör ya da konferans vermek için katılıyoruz.

Son 5 yılda istifa eden asistan var mı? Varsa sayısı ne kadar?
Bir arkadaşımız ayrıldı. Başka bir ihtisas alanını tercih etti. Bir arkadaşımız da ebeveynlerinin yanına, Almanya’ya dönmek istedi. Biz de kendisine referans olduk. Almanya’da KBB ihtisası yapmak üzere buradan ayrıldı. Onun dışında istifa eden olmadı.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Tıp zordur, emek ve zaman ister. Tıp alanı yüksek yaşam kalitesi sağlayan, çok güzel para kazanılan bir meslek olarak görülmesin. Toplumumuzda doktor lüks yaşayan bir insan olarak bilinir. Belki 80 sene önce öyleydi. Ama şimdi öyle değil. Büyük paralar kazanılmıyor. Tabi medyatik olanları, sosyete doktorlarını ayırın. Onların yaptığı ortada. Gelecek arkadaşların işi zor. Bu sadece doktorların değil tüm yüksek üretim yapan gençlerin sorunu. Yüksek tahsil yapıyorsunuz ama maalesef karşılığını alamıyorsunuz. Verimi sonradan alınan bir şey bu.

Teşekkür ederiz. 06.11.2006
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
6
1) Gulnar Ahmedova (KKB)
07.06.2014 20:53:33
selam ben Azerbaycandan KKB bolumunde hekim asisitanim.sizin Gazi hastanede 3 ve ya 6 aylik kurs kecemek isterdim..bunun ucun nereye bas vura bilirim..bu hakda bilgi verirmisinz?
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer