KLİNİKLER
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı
MİKROBİO. VE ENFEK. HAST.
14 Nisan 2021, Çarşamba
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nedim Sultan


Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Fakültemiz, 1979’da Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisi’ne bağlı olarak kuruldu. İlk olarak kurucu başkanımız Turgut İmir, öğretim üyesi olarak alındı. Öğretim görevlisi olarak da Semra Kuştimur göreve başladı ve 1981 yılında ben ilk asistan olarak alındım. Çok ilkel koşullarda, Trafik Hastanesi’nde, tuvaleti bile çalışma alanı olarak kullandığımız bir ortamda çalıştık. Anabilim dalı tek bir odadan oluşuyordu. Ama çok huzurlu, uyumlu çalışıyorduk. Ben 1985’te uzmanlığımı aldım. Son derece uyumlu ve huzurlu çalışan bir ekibiz, akademik terbiyeyi önemsiyoruz.
Bu 27 yılda rekor sayılacak düzeyde tıpta uzmanlık öğrencisi yetiştirdik ki, bu rakam 35-40 civarında olmalı. 15-20 civarında doktora, 21 civarında yüksek lisans öğrencisi yetiştirdik.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Kurulduğu günden beri asistan eğitimi verilmektedir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
12 öğretim üyesi, 17 tıpta uzmanlık öğrencisi, 2 kadrolu doktora öğrencimiz var.

Hemşire ve yardımcı personel durumunuz nedir?
Merkez laboratuvarı anabilim dalımıza bağlı olarak faaliyet gösteriyor. Ayrıca moleküller biyoloji laboratuvarı da yine bize bağlı. Hemşiremiz yok. İki sekreter, 6 biyolog, 5 teknik eleman, 2 de yardımcı hizmetli bulunuyor.

Yıllık tetkik sayınız nedir?
Yıllık ortalama 180 bin hastayı tetkik ediyoruz.

Nöbet düzenlemeleriniz nasıl? Bir asistan yıllık ortalama ne kadar nöbet tutuyor?
Hafta sonları doktorlarımız gündüz çalışıyor. Bunun dışında teknik elemanlarla yürütüyoruz. Ama bu yer problemiyle ilişkili. Şu anda laboratuvarımızda tadilat durumu var ve bitince tabii asistanlarımız nöbet tutacak. İlk yıl tutulmuyor ama ortalama iki ayda bir nöbet tutulur.

Eğitim programınız nedir?
Dönem bir ve üç için tıp öğrencilerine komite derslerimiz var. Bunun dışında Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde doktora ve yüksek lisans derslerimiz oldukça kalabalık. Tıpta uzmanlık öğrencilerine uygulanan oldukça kapsamlı doktora programlarına eşdeğer bir ders programı uyguluyoruz.

Çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Uzmanlık derneklerinin yaptığı bir ön çalışma var. Ama bizim daha öncesinde anabilim dalı olarak başlattığımız bir standart uygulama vardı. Bu uygulamada her uzmanlık öğrencisinin tabi tutulacağı rotasyon ve alacağı dersler var.

Kliniğinizde standart asistan karneleri uygulanıyor mu?
Evet uygulanıyor.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Bir yıl rutin mikrobiyoloji laboratuvarı, üç ay parazitoloji, üç ay mikoloji, üç ay viroloji, üç ay immünoloji. Bir de nükleer tıp rotasyonu var, umarım kaldırılır. Tıpta Uzmanlık Tüzüğü’nden kaynaklanan zorunlu bir rotasyon. Bu bir zaman kaybı. Gerekli ve yararlı bir olay değil.

Eğitimde kullandığınız araç-gereçlerle ilgili durumunuz nedir?
Özellikle eğitim alanında Türkiye’nin önde gelen tıp fakültelerinden biriyiz. Özverili bir çalışma düzenimiz var, dekanlık bu konuda çok gayretli. Mesela barkovizyon sistemi hiçbir yerde yokken bizde vardı. Eğitim arazları konusunda sahip olunması gereken yüksek standarda sahibiz.

Son bir yıldaki yayın sayınız nedir?
2006 yılını henüz toparlayamadığımız için önceki senenin rakamlarını vereyim; 2006’da aşağı yukarı aynıdır. 2005 için, 18 uluslararası yayınımız, 40 civarı ulusal ve çok sayıda bildirimiz vardı.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Kongrelere katılımımızın çok yoğun olduğunu söyleyebilirim. Hocalarımız oldukça faal. Konuşmacı, yönetici, organizasyon kurulu üyesi olarak çok sayıda kongre katılımımız oluyor.

Son 5 yılda istifa eden asistanınız var mı?
Maalesef iki asistanımız istifa etti. Biri sağlık nedeniyle, diğeri de cerrahi branşı seçtiği için istifa etti.

Aranıza yeni katılan bir asistan ya da uzman doktor döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Fakültemizde asistanlara izin verilen en yüksek oranda pay ödenmektedir. Öğretim görevlileri 300-400 YTL civarında döner sermaye alır.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz mesaj var mı?
Mikrobiyoloji, çok açık, geniş umut dolu bir alan. Hala çok bakir sayılır. Anabilim dalımızda çok güzel, uyumlu bir aile ortamı var. Aramıza gelecekler mikrobiyolojiyi de isteyerek, severek seçiyorlarsa çok güzel bir eğitim dönemi geçirip mutlu bir asistanlık süreci geçireceklerdir.

Teşekkür ederiz
19/3/2007
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) ibrahim özberber (emekli)
05.02.2017 23:58:28
bir insan bu kadarmı mükemmel olur yaradanım her şeyi vermiş bu nadir değerlerin ülkem olarak gerçekten kıymetini bilmeliyiz.kardeşimin rahatsızlığı dolayısıyla tanıma fırsatı bulan şanslı aılelerden biriyiz kendini tamamen insanliğa adamiş yorgunluk bilmeyen adeta her hastada ayrı enerji toplayan çok pozıtif bu hocam için ne söylesem azdır.yaradanımın kulları için kendini adamiş sn hocama yaradanımda emınımen güzel şeyleri versin tanrımdan duacıyım
People
0
2) NEVZAT AKÇI (TIBBİ BİYOLOG)
18.09.2014 14:31:58
tıbbi biyolojik bilimler mezunlarının özlük haklarını kazanmaları konusunda herhangi bir çalışmanız varmı
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer