KLİNİKLER
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı
NEFROLOJİ
18 Nisan 2021, Pazar
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şükrü Sindel* Bilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
1986 yılında Prof. Dr .Müştak Özüer, Hemodiyaliz Merkezi’ni kurdu. Dr. Şükrü Sindel iç Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda Nefroloji ağırlıklı olarak 1987 Şubat ayından itibaren çalışmaya başladı. 1988 Ekim ayında Prof. Dr. Enver Hasanoğlu’nun Dekan olarak atanmasından sonra bilim dalları kuruldu. 1996 yılından itibaren Hemodiyaliz Merkezi Tıp Fakültesi Hastanesinin yeni binasına taşındı. Cihazlar yenilendi ve sayıları arttırıldı. Nefroloji Bilim Dalı, 1996 yılından itibaren 13 yataklı Transplantasyon Ünitesi’nde Dr. Şevki Sert, Dr Aydın Dalgıç ve 2001 yılında ekibe katılan Dr. Metin Onaran ‘dan oluşan cerrahi transplantasyon ekibi ile başarılı böbrek nakillerine imza atmaktadır.


* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz 3 profesör, 3 doçent ve 1 öğretim görevlisi olmak üzere 7 kişiden oluşuyor. Nefroloji yan dal yapan, Sağlık Bakanlığı kadrosunda 3 dahiliye uzmanımız var. 3 araştırma görevlisi ve kardiyolojiden rotasyona gelmiş iki araştırma görevlisi bulunuyor.


* Yardımcı personel durumunuz nedir?
Yeterli sayıda yardımcı personelimiz var. Yataklı bölümümüz ayrı bir ünite şeklinde. Endokrinle birlikte ayrı bir binada bulunuyor. Dolayısıyla yeterli sayıda hemşire ve personele sahibiz. Genel laboratuvarlardan ayrı olarak bir de nefroloji laboratuvarımız var. Burada iki laboratuvar teknisyeni çalışıyor.


* Yatak sayınız ve doluluk oranı nedir?
Yatak sayımız maalesef yeterli değil. 35 yatağımız var ve sürekli dolu. Bekleme listesiyle çalışıyoruz. Bazen liste çok uzuyor, bekleme süresi artıyor. Bilim dalının en az 50 yatağa ihtiyacı var. Fiziki kapasite yeterli olmadığı için bunun gerçekleşmesi zor. Yatak konusunda, endokrinle karşılıklı olarak yardımlaşıyoruz. 1996 eylül ayından 2002 yılı sonuna kadar 79 erişkin hastaya böbrek transplantasyonu yapıldı. Bilim dalında, yılda ortalama 100 böbrek biyopsisi yapılıyor. 1996 yılından itibaren CAPD uygulamaları başlamış olup, halen 2002 yılı sonu itibarıyla 45 hasta CAPD programında bilim dalı tarafından takip edilmektedir.


* Nöbet düzenlemesini nasıl yapıyorsunuz?
Nöbeti başasistanlar düzenliyor. Kıdemli-kıdemsiz araştırma görevlilerinin durumuna göre nöbetleri ayarlıyorlar. Kıdemsiz asistanlar gün aşırı nöbet tutuyor. Kıdem arttıkça nöbet sayısı da azalıyor.


* Rotasyon uygulamanız nasıl yapılıyor?
iç hastalıkları Anabilim Dalı bünyesinde tüm asistanların belli süre her bölümü dolaşması gerekiyor. Bunlardan biri de nefroloji. En az altı ay süreyle nefrolojide çalışıyorlar.


* Eğitim programınız nedir?
Nefroloji Bilim Dalı’nın eğitim programı salı ve perşembe günleri vaka takdimleri, cuma seminer ve transplantasyon konseyi var. Bir de iç hastalıklarının çarşamba günü vaka takdimi, salı-perşembe seminerler oluyor. Vizitlerimiz de birer eğitim oluyor. Her gün mutlaka bir öğretim üyesi servisten sorumlu ekibiyle birlikte vizit yapıyor, vakalar tartışılıyor.


* Tıbbi araç-gereç durumunuz nedir?
Son derece modern bir hemodiyaliz ünitesi var. Burada 90-100 arasında değişen bir sayıda hastaya hizmet veriliyor. Hemodiyaliz ünitesinde 21 cihaz var. Bu cihazlardan 16 tanesi frezenius, 5’i gambro. Hemodiyaliz ünitesi çift vardiya çalışıyor. Hipertansiyon ünitemizde evde kan basıncını ölçmeye yarayacak cihazlar var. Bilgisayar ve internet donanımımız yeterli. Nefroloji polikliniği her gün belli sayıda hasta bakıyor ve gerekli donanıma sahip. Çarşamba günleri transplantasyon polikliniğimiz var, perşembeleri de CAPD polikliniğimiz var. Transplantasyon ünitesinde de eksiğimiz yok. Böbrek biyopsileri ultrason eşliğinde nefroloji ünitesi tarafından yapılıyor. Doku tiplendirilmesinin yapıldığı detaylı pek çok tetkikin yapılabildiği bir nefroloji laboratuvarımız var.


* Bilimsel yayın durumunuz nedir? Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Hem yurtiçi hem yurtdışı belli sırayla tüm öğretim üyesi arkadaşlarımız ve fırsat olduğu takdirde araştırma görevlilerimiz kongrelere katılıyor. Yurtiçi ve yurtdışı yayınlarımız var. Son bir yılda yaklaşık 10 tane yurtiçinde, 5 tane de yurtdışında yayınımız oluyor.


* Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Bizim hastalarımız biraz zorlu hastalar. Özveri isteyen bir bölüm çünkü kronik hastalıkların olduğu bir bölüm. Onun için bu bilim dalını seçecek asistanların gerçekten hevesli olmaları, araştırma yönlerinin ve yabancı dillerinin kuvvetli olması gerekiyor.


Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer