KLİNİKLER
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
PLASTİK VE REK. CERRAHİ
08 Mayıs 2011, Pazar

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Osman Latifoğlu

 

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniği, 1983 yılından bu yana eğitim vermektedir. Yani yaklaşık 28 yıldır, Gazi Üniversitesinin tarihiyle birlikte başlamış bir klinik tarihimiz mevcut.

 

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Kliniğimiz kurulduğundan bu yana asistan eğitimi verilmekte. İlk asistanlar 1985 tarihinde  alınmış. Yaklaşık 26-27 yıldır asistan eğitimi verilmekte.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Akademik kadromuzda 5 profesör, 1 doçent, 1 yardımcı doçent ve 1 öğretim görevlisi, ayrıca kliniğimiz kadrosunda bulunan 1 ortodonti doçentimiz var. Sonuç olarak 9 öğretim üyesinden ibaretiz.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Yardımcı sağlık personelimizi hem poliklinik hem de servis açısından  düşünmek lazım. Poliklinik açısından aşağı yukarı yeterli sayılabilir. İki sekreterimiz, bir poliklinik -bir ameliyathane hemşiresi olmak üzere iki hemşiremiz, bir ameliyathane personelimiz, bir poliklinik personelimiz var. Bu mevcut yeterli. Poliklinik personelimizi idaremizin ve kendimizin büyük çabasıyla böyle ideal bir seviyeye oturttuk.

Servis personelimiz her zaman yeterli olmayabiliyor. Servis personeli olarak genellikle personel yetersiz oluyor. Kadın hastalar açısından bu konuda eksiklik yaşayabiliyoruz. Erkek personel sayısı yeterli olabiliyor. Ayrıca, hemşire sayımız da genellikle yetersiz olabiliyor. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi içerisinde de hemşire sayımız yetersiz. Hemşire ihtiyacı her zaman için mevcut. Hemşire sayısı yetersizliği Türkiye için özellikle üniversiteler için gün be gün artıyor.

 

Eğitim programınız nedir?

Eğitim programı olarak biz ana bilim dalımızda bir günü eğitime ayırdık. Diğer günlerde de yine kısmen eğitim yapıyoruz. Eğitim günümüzde seminerimiz, vaka toplantımız, aylık vaka dökümlerimiz, makale saatlerimiz  ve morbidite-mortalite toplantılarımıza yer veriyoruz. Bunun  yanı sıra bizim plastik cerrahinin bir alt dalı olarak el cerrahi bilim dalımız mevcut. Onunla ilgili olarak da cuma günleri sabahı iki saat kadar akademik toplantı, vaka toplantısı ve tartışma toplantılarına yer veriyoruz. Tabi ki  ameliyathane ve poliklinik içerisindeki asistan eğitimlerimiz diğer günlerde de devam ediyor.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Bünyemizde 25 civarında yatak var. Bununla birlikte zaman zaman diğer servislerden ekstra yatak almak durumunda da kalabiliyoruz. Doluluk oranımız yüzde 80-90 arası.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Yıllık poliklinik sayımız her geçen yıl daha da fazlalaşan bir grafik çiziyor. Geçtiğimiz yıl poliklinik sayımız 14 bin civarında idi.

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?  İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Ana bilim dalımız bir cerrahi bölüm olduğu için asistanlarımızın nöbet sayısı özellikle ilk yılda oldukça yüksek. Ayın 30 günü hemen hemen bir gün durup, bir gün nöbet tutuyorlar. İkinci yıl genel cerrahiye gidiyorlar. Orada da gün aşırı veya üç günde bir nöbet tutuyorlar. Üçüncü ve dördüncü yıllarda nöbet sayısı aylık olarak altı ile on nöbet arası oluyor. Daha sonra beş ve altıncı yılda başasistanlık oluyor. O zaman da tabii daimi icapçı pozisyonuna geçiyor. İki başasistan olursa, ikisi gün aşırı icapçı pozisyonuna geçiyor.

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Asistan eğitiminde kullandığımız bir çekirdek eğitim müfredatımız var. Bu arada normal stajyer eğitimimiz de var. Stajyer eğitimimizde de bir çekirdek eğitim müfredatımız var. Bunu asistanlar için de yapıyoruz. Yalnız bu stajyerdeki kadar çok katı değil. Her yıl yaz döneminde bir sonraki eğitim döneminin ana maddelerini saptayarak mutlaka yapmamız gereken seminerleri ve ayrıntılı konulara geçen seminerleri yapıyoruz.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Bize rotasyona gelen asistan adeta yok gibi. En son uzmanlık yasası olursa gelecekler. Bizim de istediğimiz bu. Şu ana kadar dışarıdan gelen mecburi bir asistan rotasyon durumu yok. Sadece radyasyon onkolojisinin çok eskilerden kalmış mecburi bir  asistan rotasyonu vardı. Onu da yapmadan ya da kısmen yaparak alıyorlardı.

Bizden giden bir rotasyon çizelgesi ise 25 yıldır var. Biz bunu katı bir şekilde, çok kesin bir şekilde uyguluyoruz. Beş yıllık asistan süresini 6 yılda tamamlıyoruz. Tez yetersizliğini kullanarak yüzde 50 artırma şansımız  var. Biz bunu kullanarak 6 yıl yapıyoruz. Yeni düzenlemede 6 yıllık bir süre bekliyorduk ama birtakım değişikliklerle, yeni yasayla 5 yıllık bir plastik cerrahi süresi devam edecek.

Bu süre içerisinde biz 12-13 aya kadar süren bir  asistan rotasyon programı çiziyoruz. Bunun bir ayı kesin genel cerrahi idi. Şimdi 6 ay genel cerrahi rotasyonu öngörüyoruz. Bunun haricinde kulak burun boğaz, anesteziyoloji, patoloji, çocuk cerrahisi ve beyin cerrahisi gibi dallara rotasyonumuz var. Hatta biz  cerrahi araştırma için de asistanlarımızı mutlaka iki ay rotasyona gönderiyoruz.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

Yaklaşık olarak 30 civarında yurt içi tebliğimiz, 10 civarında yurt dışı tebliğimiz var. Bunlar posterler hariç, sözlü olarak. Yayınlarımıza baktığımız zaman yine yaklaşık olarak 15 civarında yurt dışı, 10 civarında da yurt içi yanımız mevcut.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Yurt dışı ve yurtiçi toplantılara yeterince katılabiliyoruz. Özellikle de asistanlarımızın bu toplantılara katılmalarını teşvik ediyoruz. Asistanlarımız mutlaka yurt içi toplantılara katılıyorlar. Bu sempozyum veya kongre tarzında olabilir. Yurt içi toplantılara kliniğin çalışmalarını aksatmayacak şekilde yeterli ekibin dışındaki tüm ekibin gitmesini öngörüyoruz.

Yurt dışı toplantılara katılım tabii ekonomik açıdan daha zor olduğu için kişiler kendi imkânları ile ya da tebliğleri varsa üniversiteden katkı alarak gitme yolunu seçiyorlar. Tabii bu konuda en büyük sıkıntı ekonomik. Ekonomik sıkıntı aşılırsa daha çok katılım sağlanacak.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Biz ana bilim dalı olarak gelecek asistanların çok çalışmasını öneriyoruz. Çok çalıştıklarında sistem içerisinde bilimsel oldukları zaman daha başarılı olacaklar ve tek başına bir kliniği idare edebilecek yapıya girecekler, ama hakikaten bunun için çok çalışmaları lazım. Çünkü bizim kliniğimizde iş akşam üzeri değil  yedi, sekiz, dokuzlarda bitiyor.

Bir asistanın her yıl yurt içinde bir tebliği olmasını, mutlaka birkaç yazıya katkıda bulunmasını istiyoruz. Ne kadar çok çalışılırsa hem bilimsel olarak hem hasta bakımı konusunda o kadar iyi seviyede olacaklardır. Biz hasta muayenesini kısmıyoruz, çok yüksek tutuyoruz. Bizim plastik cerrahi kliniği olarak hasta sayımız günlük 40-50 poliklinik civarında. Bu bazı günlerde 70-80’e çıkabiliyor. Öğretim üyesi hastalarıyla beraber bu genelde 90 civarında devam ediyor. Biz bu şekilde daha çok çalışmayla asistanların daha iyi eğitilebileceğini hep öneriyoruz. Eğitim ve çalışma açısından ağır bir kliniğiz. O nedenle bize çok çalışacak asistanların gelmesini istiyoruz.

 

Kliniğinizde görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve ünvanları

 

Ana Bilim Dalı Başkanı:

Prof. Dr. Osman Latifoğlu

 

Prof. Dr. Cemalettin Çelebi

Prof. Dr. Seyhan Çenetoğlu

Prof. Dr. Sühan Ayhan

Doç. Dr. Selahattin Özmen

Yrd. Doç. Dr. Serhan Tuncer

Öğr. Gör. Uzm. Dr. Cemal Fındıkçıoğlu

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer