KLİNİKLER
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı
PLASTİK VE REK. CERRAHİ
19 Nisan 2021, Pazartesi
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cemalettin Çelebi.* Anabilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı, 1982’de YÖK Yasası ile Prof. Dr. Namık Kemal Baran tarafından kuruldu. Aynı zamanda Tıp Fakültesi Dekanı da olan Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Namık Kemal Baran’dan sonra Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı başkanlığına ben seçildim.

* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Anabilim dalımızda 6 öğretim üyesi ve 16 asistan görev yapıyor. Benimle birlikte 3 profesör, 1 doçent ve iki yardımcı doçent çalışıyor.

* Yardımcı personel durumunuz nedir?
Cerrahi branş olduğumuz için poliklinik ve klinik hizmeti veriyoruz. Poliklinikte 2 sekreter, 2 hemşire ve 2 yardımcı personel çalışıyor. Yataklı serviste 1 sekreter, başhemşire, 7 hemşire ve 6 yardımcı personel görev yapıyor.

* Yatak sayınız ve doluluk oranı nedir?
Anabilim dalımızda 26 yatak bulunuyor. Yatakların doluluk oranı yüzde 80’in altına düşmüyor.

* Nöbet düzenlemesini nasıl yapıyorsunuz?
Ben dahil en kıdemsiz asistana nöbet yazılıyor. En kıdemsiz asistan en çok yorulan insan oluyor. Cerrahide hiyerarşi vardır, bir plastik cerrahi asistanı ne kadar çok vaka görürse o kadar iyi plastik cerrah olur. Asistanlar ilk 2 sene gün aşırı, daha sonra 3 günde bir nöbete kalır.

* Rotasyon uygulamanız nasıl yapılıyor?
Genel cerrahi, KBB, ortopedi, nöroşirürji, anesteziyoloji ve reanimasyon, patoloji, anatomi, cerrahi araştırma laboratuvarı, çocuk cerrahide rotasyon yapılıyor. 6 senelik asistanlık eğitiminin 2 senesi bu rotasyonlarda geçiyor.

* Eğitim programınız nedir?
Tıp fakültesi öğrencilerine ve asistanlara yönelik iki ayrı eğitim veriyoruz. Tıp fakültesi 5. sınıf öğrencilerine 5 gün ders veriliyor. 5. gün sonunda öğrencileri sınav yapıyoruz.
Asistanlık eğitimi 6 yıl sürüyor. Asistanlar, eğitim dönemi boyunca 3 haftada bir pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe günleri saat 9:00 - 12:00 ve 13:30 - 17:30 aralarında teorik ders alıyor, cuma günü de sınav yapılıyor. Asistanlara eğitim dönemleri boyunca klasik bilgilerin yanı sıra dünya görüşü verilmeye de çalışılıyor. Mesleki hayal güçlerini artıracak yönde eğitim veriyoruz.

* Tıbbi araç-gereç durumunuz nedir?
Bilimsel çalışmalar yapabilmek için hayvan laboratuvarı yetersiz durumda. Ancak Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi için yeni bir hayvan laboratuvarı inşa ediliyor. Endoskopi cihazı, lazer cihazı, vakumlu yara kapatma cihazlarında eksiklerimiz var. Cerrahi setlerini yenilemeye çalışıyoruz. Ayrıca radyo frekans cihazımız bulunuyor. Bunların dışında tıp fakültesinin diğer imkanlarından yararlanıyoruz.

* Bilimsel yayın durumunuz nedir? Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Anabilim dalımızdaki herkes en azından bir kez yurt dışına gitmeye çalışıyor. ABD ve Avrupa’daki kongrelere katılıyoruz. Yurtdışında yayınlanan 20-30 kadar yayınımız var.

* Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Gazi Üniversitesi Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı’na gelecek herkes bir öncekinden iyi olmalı. İşi çok sevmeli, çok çalışmalı. İngilizce ve bilgisayarı iyi bilmeli. Burayı seçen asistan hayal edebilmeli ve gerçeği değiştirmeyi başarmalı, anatomiyi iyi bilmeli ve mutlaka yaratıcı olmalı. Çünkü bizler kitapta yazanı hastaya birebir uygulamıyoruz. Plastik cerrahinin temel ilkelerini kişiye göre uygularsak iyi sonuç elde edebiliyoruz. Bizim anabilim dalımızda eğitimini tamamlayan bir asistanın 10-15 yayını oluyor. Bu da birçok branştaki profesörün yayınlarından daha fazla.Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) murat 124 (kd bas cvs)
03.01.2014 16:57:40
buraya yazmak yerine goggle e namik kemal baran yazarsaniz adres ve tel no cikiyor efendim..
People
0
2) emel oner (guvenlık)
03.01.2014 15:34:26
namık kemal barana nasıl ulasabılırız bıle varsa lutfen emel.26@hotmaşle yazarsa sevınırım acıl
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer