KLİNİKLER
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı
ÜROLOJİ
14 Ekim 2019, Pazartesi
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Üstünol Karaoğlan.


Kliniğinizin tarihçesi hakkında bilgi verir misiniz?Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Kliniği, 1979 yılında İktisadi Ticari İlimler Akademisi\'nin bünyesinde çalışmaya başladı. 1982 yılında sonra İlimler Akademisi, Gazi Üniversitesi adını aldı. O tarihten itibaren tıp fakültesi bünyesi altında hizmet vermeye başladı ve gelişerek de hizmet vermeye devam etmekte.
İlk kuruluşunda Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi\'nden Prof. Dr. Sadettin Küpeli hoca bir sene başkanlık yapıp daha sonra şimdiki bölüm başkanı Prof. Dr. İbrahim Bozkırlı\'ya görevi devretti.
Kliniğimizin öğretim elemanları, Ankara ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi\'nden gelen hocalarla oluştu. Böylece en az diğer fakülteler kadar başarılı bir klinik ortaya çıkmış oldu. Bizim kliniğimiz Türkiye\'de bir çok ilke imza attı. Örnek verecek olursak ESWL taş kırma ünitemiz var. Bugün Türkiye\'nin en ileri teknolojisi ile taş kıran ve hasta serisi 8 binin üzerinde olan kliniğiz. Yalnız Türkiye\'nin değil Avrupa\'nın da en yüksek hasta serisine sahibiz. Kapalı müdahaleler yine ilk olarak bizim kliniğimizde gerçekleştirildi. Endoüroloji dalında Türkiye\'de öne çıkan kliniklerdeniz. ESWL\'de ise bir numarayız.

Akademik kadronuz nasıl?
Kuruluşundan beri fazla bir değişiklik olmadı, şu anda 5 profesör, 1 doçent, 2 yardımcı doçent, 2 uzman doktor arkadaşımızla hizmet veriyoruz. 10 kişilik bir asistan kadromuz var.

Yatak kapasiteniz nedir?
30 tane yatağımız mevcut. Büyük çoğunluğu tek kişilik odalarda bulunuyor. Bu odalarda televizyon, buzdolabı, vantilatör ve müzik sistemi mevcut.

Yardımcı personel durumunuz yeterli mi?
Ben sizin gazetenizi sürekli takip ediyorum ve bu köşeyi de okuyorum. Herkesin dediği gibi bizim de sıkıntımız var. Hemşire ve personel açığımız büyük. Doktor açığımız pek yok ama yardımcı personel sıkıntısı gerçekten önemli boyutta. Gazi Üniversitesi olarak personel sıkıntısı çekmemize karşın, 1998 yılında ISO 9001 belgesi aldık yani dar kadro ile yine de iyi hizmetler sunduk ve sunuyoruz.

Hasta sirkülasyonunuz?
Çok fazla. Yatak kapasitemiz yetmiyor. Çabuk yapılan ameliyatlara yoğunlaştığımız için bu hastaların taburcu olması 2-3 gün alıyor. Dolayısıyla hasta sirkülasyonu çok hızlı.

Nöbet düzenlemeniz nasıl yapılıyor?
Asistanın kıdemine göre değişiyor. Bir hiyerarşik düzen içinde gidiyor. İlk yıl asistanlarına üç günde bir nöbet gelirken, kıdemli asistanlara 5 günde bir, son yıl asistanlarına 8-10 günde bir sıra geliyor.

Rotasyon uygulamanız nasıl?
Bizim asistanlarımız anestezi, acil ve genel cerrahi rotasyonlarına gidiyorlar. Asistan sayımızın 10 kişi olması çok iyi ama bu rotasyon uygulamaları sebebiyle tamamından faydalanamıyoruz.

Eğitim programınızı anlatır mısınız?
Salı günleri bizim eğitim günümüzdür. Salı günleri sabahtan öğlene kadar hasta bakılmaz. Bu süre tamamen eğitime ayrılmıştır. Bir hafta literatür çalışması yapılıyorsa ikinci hafta, uzman doktorun danışmanlığında çalışma saati yapılır. Arkadaşlarımız, bize ürolojide önemli saydığımız bir konuda, gelinen en son noktayı bir saat içinde sunar. Salı sabahları 9-11 arası konsey olur. 11-12 arası dönüşümlü olarak literatür ve seminer gerçekleştiriyoruz.
Ayrıca bize 5. sınıf öğrencileri de geliyor. Onlara günde 7 saat olmak üzere haftada 35 saatin üzerinde pratik ve teorik ders veriyoruz.

Yurtdışı ile ilişkileriniz nasıl?
Ben ve üç arkadaşım Avrupa Üroloji Birliği\'ne ve Dünya Üroloji Birliği\'ne üyedir. O sayede en son gelişmeler ve yenilikler çok kısa bir sürede bize yansımaktadır.

Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Bilimsel yayın durumumuz son zamanlarda oldukça gelişti. Her sene ürolojide önemli sayılan yabancı dergilerde 2-3 yayınımız çıkıyor. Yurtiçi ve yurtdışı yayınları topladığımızda yılda 15-20’yi buluyor. Bence yeterli bir sayı. Değerli yayınlar yapmak istiyorsanız bu sayı olması gereken sayı. Daha kaliteli yayın olması için daha fazla ekibinizin olması gerekir. Eğer bu kadar kadroyla 30-40 yayın çıkarırsanız o zaman bu yayınların değeri tartışılır.

Teknik donanımınız nasıl?
Kliniğimizin en önemli özelliği budur. 1996 yılından sonra bu yeni bölüme geçmemizle birlikte en yeni tesisatla donatıldık, ameliyathane, endoskopik cihazlar ve ESWL üniteleri en son model ürünlerdir. Son zamanlarda bu kadar ileri gidebilmemiz de bu sayede olmuştur.

Burayı tercih edecek asistanlardan neler bekliyorsunuz?
Bu kliniğinin TUS\'daki puanı yüksek, dolayısıyla gelen arkadaşlar belli bir seviyeye ulaşmış arkadaşlar. Bizim onlardan istediğimiz çok çalışkan olmaları ve öğrenme isteği içinde olmaları. Bunu yaptıkları takdirde zaten başarılı olurlar. Bu ilk zamanlarını hastalarına harcayan ve ameliyatlara giren ve yorulmayan arkadaşlar istiyoruz.Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) Meltap karatas (Ebe cerrahi hemsire iç mimar)
24.03.2019 02:00:17
Hocamizi bu gece haberturk tv Hulya hanimin programinda izledim ...Tek basina uzun bir programda izlemek isterim ...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA